Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Youth to Business Forum. Stań się przedsiębiorczy

Dlaczego warto wziąć udział w YtBF, którego pierwsza odsłona zakończyła się właśnie w Warszawie, a na kolejne czekamy również w Poznaniu i Krakowie? Przeczytaj wywiad Pawłem Soboniem, członkiem zespołu YtBF, studentem SGH w Warszawie.
Kategoria: Wiadomości
15.01.2014
Paweł Soboń
Student w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Kierunek studiów: Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne
Moje silne strony: time management, pomysłowość, odpowiedzialność, obowiązkowość
Za 10 lat będę: prowadził własne przedsiębiorstwo bądź piastował stanowisko kierownicze w dużej firmie
Zainteresowania: sport, film, języki obce


Y2BF to projekt międzynarodowy. W jakich krajach organizowane jest to przedsięwzięcie?

Tak, zgadza się. Projekt trwa już od kilku lat i przez ten czas mnóstwo państw wyraziło chęć  współpracy. Trudno jednak o konkretną liczbę krajów, które biorą udział w przedsięwzięciu. Warto powiedzieć, że wydarzenie ma swoje odsłony nie tylko w Europie, ale też w Azji, obu Amerykach i Afryce. Wśród państw uczestniczących możemy znaleźć potęgi takie jak Chiny, Kanada, Indie, ale również Etiopię czy Kambodżę. Każda edycja jest inna, każda dotyka problemu najważniejszego w danym regionie.

Czy jest to pierwsza edycja tego wydarzenia w Polsce? W jakich miastach będzie odbywać się Y2BF?

Nie jest to nasza pierwsza edycja – od dwóch lat działamy w Polsce i przez ten czas zdążyliśmy już zyskać wielu fanów, co potwierdza nasz fanpage na facebooku i liczba aplikacji. W tym roku przewidujemy aż cztery edycje na terenie naszego kraju. W najbliższym czasie, bo 9 stycznia studenci i absolwenci szkół wyższych mieli okazję wziąć udział w warszawskiej edycji, do czego bardzo wszystkich zachęcam. Kolejne odsłony będą w Krakowie – 15 kwietnia oraz w Poznaniu 27 maja. 7 kwietnia będzie kolejna szansa na uczestnictwo w konferencji w Warszawie, tym razem na edycji europejskiej – nasz kraj został wybrany na przedstawiciela całego kontynentu w roku 2014. Pokazuje to jak mocno zaangażowaliśmy się w projekt Youth to Business Forum. 

Jednym z tematów przewodnich jest przedsiębiorczość. Jak rozumieją Państwo to pojęcie? Czy młode pokolenie Polaków możemy uznać za przedsiębiorcze?

Przedsiębiorczość to bardzo ogólne pojęcie, czego mieliśmy świadomość przy wyborze tematu przewodniego. Nadając go chcieliśmy dać studentom i absolwentom szeroki wachlarz możliwości wyboru warsztatów. Trudno wypowiadać mi się w imieniu całego zespołu Y2BF, ale dla mnie osobiście przedsiębiorczość to zaradność, umiejętność dostosowania się do bieżącej sytuacji na rynku pracy i wykorzystanie możliwości, które ten rynek daje. Niestety, dane statystyczne pokazują, że młodzi studenci mają problem z dostaniem pracy zaraz po studiach, inni długo szukają zanim znajdą odpowiednią. Mały odsetek decyduje się na założenie własnej firmy. Youth to Business Forum pomaga w podjęciu decyzji i w odnalezieniu się na rynku pracy.

W Polsce często podkreśla się nadmierną akademickość szkolnictwa wyższego. Czy Państwa zdaniem uczelnie zabijają w studentach poczucie kreatywności?

Polski system nauczania jest zdecydowanie zbyt sztampowy. Powinno się dawać studentom więcej możliwości do rozwijania się w praktyce. Niestety, tylko nieliczne uczelnie zauważają taką potrzebę. Istnieje również przekonanie, że wiedza, którą zdobywamy podczas studiów, jest mało przydatna w pracy. Brakuje dialogu między uczelnią, przedsiębiorcami oraz studentami, aby jasno określić wymagania wobec przyszłych pracowników i przedsiębiorców. My taką dyskusję chcemy wywołać, dlatego zapraszamy przedstawicieli wszystkich trzech grup. Będą tam też obecni przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy mogą dać rady tym ambitnym, którzy myślą o własnym biznesie. Mamy nadzieję, że dyskusja będzie owocna, a efekty będą widoczne w postaci kroków poczynionych ku zmianom m.in. w kwestii edukacji.

Na Państwa stronie czytamy: „U jego (Y2BF – przyp. red.) podstaw, leży idea spotkania utalentowanych studentów z przedstawicielami biznesu, ekspertami oraz liderami opinii w celu znalezienia rozwiązań problemów, z jakimi obecnie zmagają się młodzi ludzie”. No właśnie – z jakimi problemami styka się obecnie młode pokolenie Polaków?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli powiem, że największym problemem jest bezrobocie. Otwieranie własnego interesu to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Postanowiliśmy się na nim skupić i dać najlepszym szansę porozmawiania z osobami doświadczonymi, którzy będą służyć im pomocą podczas konferencji. Inny problem to ten, który został już poruszony, czyli sztampowość systemu edukacyjnego. Youth to Business forum to odpowiedź i wyjście naprzeciw temu tematowi.

Myślę, że dobrym podsumowaniem tego wywiadu jest zachęcenie do odważniejszego wkraczania w świat biznesu. Polacy są chwaleni wszędzie gdziekolwiek pojadą. My również jesteśmy tego przykładam wygrywając organizację Europe Youth to Business Forum w Warszawie! Zapraszam do odwiedzenia naszego fanpage’a www.facebook.com/PolandY2BF.

Zobacz również