Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zmniejsza się liczba pracowników sektora bankowego

Opublikowane zostały nowe dane dotyczące sektora bankowego. Pod koniec czerwca 2014 roku liczba pracowników w tej branży wyniosła 173 tys., czyli o 5 tys. mniej niż w 2011 – informuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Kategoria: Wiadomości
19.08.2014

Według KNF liczba zatrudnionych w sektorze bankowych na koniec czerwca 2014 roku to 172 983 osób. Wynika z tego, że od początku tego roku pracowników związanych z bankowością ubyło o  1 348 osób. Spadek w zatrudnieniu utrzymuje się od kilku miesięcy.


Niesie to ze sobą konsekwencje w postaci zmniejszającej się ilości placówek bankowych. Według danych KNF liczba placówek własnych oraz filii wynosiła w 2011 roku 13 842, natomiast pod koniec czerwca 2014 roku było ich 12 275.


Zobacz oferty pracy w bankowości » 


Topnienie ilości placówek bankowych spowodowana jest również rozwojem bankowości internetowej i mobilnej. Mamy do czynienia z rozkwitem bankowości online, kanałów samo obsługowych czy coraz częstszym pojawianiem się takich urządzeń, jak bankomaty, wpłatomaty i opłatomaty.


PKO Bank Polski, który jest największym bankiem w Polsce, może posłużyć jako przykład pojawiających  się zmian. Bank może pochwalić się 3 tysiącami bankomatów oraz 300 wpłatomatami. Rozpoczyna się również instalowanie przez PKO Bank Polski opłatomatów. Wizyta w placówce banku również okazuje się przyjemniejsza, a era kolejek zakończona. PKO wprowadziło systemy zarządzania ruchu klientów, zlikwidowano boksy kasowe – zamiast nich pojawiły się dyspensery kasjerskie.  Zmiany te, dogodne dla klientów banku, spowodowały jednak, że liczba etatów musiała zostać zmniejszona. W latach 2009-2013 liczba pracowników została zredukowana o ponad 3, 4 tys.


Na podstawie PRNews.pl

Zobacz również