Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zrób karierę w obszarze fuzji i przejęć

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się Akademia Private Equity. O fuzjach i przejęciach oraz funkcjonowaniu na rynkach kapitałowych rozmawiamy z Krzysztofem Długozimą, organizatorem wydarzenia.
Kategoria: Wiadomości
16.05.2014
Krzysztof Długozima
Student: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Moje silne strony: kreatywność, efektywność, wnikliwość
Za 10 lat będę:prowadził własną firmę 
Zainteresowania: podróże, biznes, finanse

Jakie organizacje wpierają 5. edycję Waszego projektu? 

Akademia Private Equity 2014 to piąta edycja projektu, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat rynków kapitałowych oraz zainteresowanie młodych ludzi różnymi formami finansowania przyszłej działalności biznesowej. Projekt pierwotnie organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Konsultingu od pierwszej edycji cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz firm oferujących wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia. W tym roku SKN Konsultingu SGH w kooperacji z Klubem Inwestora SGH proponuje  wszystkim zainteresowanym dwie ścieżki tematyczne: Fuzje i Przejęcia oraz Private Equity i Venture Capital. 

Partnerami części M&A są  Bastion Group, mBank, Azimutus oraz Fidea, a ścieżkę PE/VC wspierają Bain&Company, Penta, Ipopema oraz Mideuropa Partners. Dokładne tematy warsztatów dostępne na www.akademiape.pl.

Czym są fundusze wysokiego ryzyka i jakie stwarza możliwości?

Wiele osób poszukuje kapitału na założenie swojej firmy bądź jej rozwój. W polskiej gospodarce finansowanie tego rodzaju kapitałem jest całkiem nowym pomysłem, ponieważ istnieje od początku ostatniej dekady XX wieku. Określenie „kapitał wysokiego ryzyka” oznacza średnio- i długoterminowy kapitał inwestowany przez fundusze venture capital w ryzykowne przedsięwzięcia i to właśnie stanowi przewagę funduszy nad innymi formami finansowania. Banki bowiem nie są skore do udzielania kredytów na niepewne inwestycje, ponieważ zabezpieczenie kredytu jest zbyt małe. 

Korzystanie z kapitału wysokiego ryzyka niesie on ze sobą wiele korzyści, a mianowicie możliwość realizacji bardzo ryzykownych przedsięwzięć, poprawa struktury kapitałowej w bilansie, zwiększenie płynności finansowej, otrzymanie oprócz wsparcia finansowego wiedzy specjalistycznej, tzw. know-how. 

"Kapitał wysokiego ryzyka" daje nieograniczone możliwości rozwoju. Większość przedsiębiorców, którzy nawiązali współpracę z funduszami, kiedyś tworzyła ledwo prosperujące firmy z garstką pracowników, teraz są właścicielami dużych przedsiębiorstw, często notowanych na giełdzie. Wszystko to za sprawą uzyskania środków finansowych oraz wiedzy i doświadczenia inwestorów venture capital, z którymi będzie można się spotkać podczas trwania Akademii Private Equity 2014. 

Jednym z etapów rekrutacji do Akademii jest test wiedzy? Jakich obszarów będzie on dotyczył? 

Jest przygotowany na wzór testu GMAT oraz posiada w zależności od ścieżki pytania podstawowe oraz bardziej zaawansowane dotyczące tematyki M&A oraz PE/VC. 

Jak oceniacie szansę młodych ludzi na karierę w obszarze fuzji i przejęć? Czy jest to branża na tyle rozwojowa w naszym kraju, że Waszym zdaniem będzie ona w najbliższych latach poszukiwać specjalistów w tym obszarze?

Martin Scholz na jednym ze swoich wykładów wspomniał, że jeżeli ktoś chce poczuć chwilowy dreszczyk emocji, niech wejdzie na parkiet, a jeżeli chce, by on trwał dłużej, niech zajmie się fuzjami i przejęciami. 

Jeżeli chodzi o perspektywy rozwoju branży, to trzeba przyznać, że na fuzje i przejęcia panuje swoista moda, która długo nie minie. Liczba transakcji w Europie Środkowej i Wschodniej wzrasta średnio z roku na rok o 37 proc., a ich wartość aż o 79 proc.

M&A zajmują się przede wszystkim banki inwestycyjne i firmy konsultingowe. W Polsce ilość transakcji na światową skalę stale rośnie, ale największe zlecenia finalizowane są w Londynie, Frankfurcie lub innym dużym ośrodku finansowym. Branża daje zatem możliwość międzynarodowej kariery i spełnienia zawodowego. 

Szanse młodych ludzi na karierę w M&A są ogromne, o ile kandydaci są pomysłowi, komunikatywni oraz pracowici. Szczegóły rekrutacji do takich firm oraz case studies już w trakcie naszego projektu. Zapraszamy do aplikowania! Pozostało naprawdę niewiele czasu!

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z organizatorem: ktdlugozima@gmail.com.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również