Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Zwolnienia w imię rekordowych zysków

W obawie przed pogorszeniem wyników banki rozpoczynają masowe zwolnienia pracowników – pisze "Gazeta Wyborcza".
Kategoria: Wiadomości
04.03.2015

O zwolnieniach w wyniku fuzji Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Na zwolnienia grupowe czeka ponad tysiąc pracowników tych dwóch instytucji bankowych.

Fala zwolnień zaczyna również dotykać gigantów polskiej bankowości. "Masowe odchudzanie kadr" czeka PKO Bank Polski, który w wyniku restrukturyzacji zgłosił do powiatowego urzędu pracy w Warszawie informację o likwidacji blisko 1,1 tys. etatów. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", z pracą mogą się pożegnać również pracownicy Banku Pekao. Redukcja może objąć tutaj nawet 1,5 tys. osób. Prawdopodobnie zwolnienia dotkną również Alior Bank oraz Bank Millenium.

Zobacz oferty pracy w bankowości »

Rok 2015 można nazwać drugą falą zwolnień. Z pierwszą mieliśmy do czynienia trzy lata temu - wtedy swoje kadry cięły również Citi Handlowy, BPH, Nordea oraz żegnający się z Polską Raiffeisen Bank.

Skąd to masowe odchudzanie kadr? Z jednej strony o zwolnieniach decydują coraz odważniejsze fuzje i przejęcia w ramach tego segmentu gospodarki, z drugiej - próba utrzymania zysku na przyzwoitym poziomie, który w roku ubiegłym wyniósł według danych Komisji Nadzoru Finansowego 16,2 mld zł netto.

Bezsprzecznie mniejsze przychody dla banków będą oznaczać redukcję zatrudnienia.

Oto najważniejsze zmiany w polskiej bankowości w 2015 roku, które mogą mieć wpływ na zatrudnienie w sektorze bankowym w najbliższych latach:
1. niskie stopy procentowe - mają wpływ na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach; na obniżkach stóp procentowych z pewnością korzystają dłużnicy, a tracą banki;
2. nowelizacja ustawy o usługach płatniczych interchange - opłata interchange nie będzie mogła przekroczyć 0,2 proc. wartości transakcji dokonanej przy użyciu karty debetowej oraz 0,3 proc. w przypadku karty kredytowej oraz innych kart płatniczych; należy pamiętać, że opłata interchange to opłata płacona przez agenta rozliczeniowego na rzecz wydawcy karty (banku);
3. wzrost składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, która pochodzi z dwóch źródeł – z aktywów ważonych ryzykiem (podwyżka z 0,1 proc. do 0,189 proc.) oraz z wymogu kapitałowego ustalanego dla każdego z banków (podwyżka z 0,04 proc. do 0,05 proc.);
4. ograniczenie sprzedaży ubezpieczeń przy zaciąganiu przez klientów kredytów w banku w wyniku wprowadzenia w kwietniu 2015 roku przez KNF rekomendacji U.

Na podst. www.wyborcza.biz

Zobacz również