Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2016/2017
Podziel się:
Doradztwo IT

Wybierz karierę w tej branży, jeżeli…

  • Nie lubisz rutyny i poszukujesz nieszablonowych wyzwań zawodowych
  • Interesujesz się trendami IT, które obecnie mają wpływ na strategię każdej organizacji
  • Cenisz sobie pracę zespołową oraz chcesz realizować projekty u klienta

Każda współczesna organizacja opiera swoją strategię biznesową na technologii. Ponieważ dobór odpowiednich rozwiązań IT niejednokrotnie decyduje o sukcesie organizacji, przedsiębiorstwa poszukują kompleksowego wsparcia u firm doradczych, które posiadają ceniony na rynku know-how. IT advisory można podzielić na kilka kluczowych obszarów, a są nimi m.in.:

  • transformacja IT – obejmuje wycenę i rachunek zwrotu inwestycji przeznaczonych na rozwiązania teleinformatyczne, optymalizację infrastruktury oraz konsolidację architektury IT;
  • wsparcie technologiczne – dotyczy przede wszystkim kompleksowej ekspertyzy w procesie transformacji i wdrożenia aplikacji dla różnych pionów w organizacji, zakupie nowych systemów CRM oraz wsparcie przy zarządzaniu łańcuchem dostaw produktów bądź usług IT;
  • kompleksowe usługi doradcze dla klienta – oznaczają zaangażowanie zespołów doradczych w proces całościowej transformacji przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu wspólnej bazy danych w ramach jednego systemu, dzięki czemu firma posługuje się tylko jednym zbiorem danych (tzw. systemy klasy ERP, skrót od ang. enterprise resource planning).

Projekty doradcze IT nabierają szczególnego znaczenia w czasach postępującej digitalizacji, która wyznacza w tej branży nowe trendy.

– Proces digitalizacji zaczyna wkraczać w sfery naszego życia, które jeszcze pięć lat temu nie były usieciowione. Takie zagadnienia, jak Internet Rzeczy bądź pojazdy Tesla zostały włączone w wirtualną przestrzeń. Rozszerzająca się digitalna rzeczywistość wymaga od doradców aktualizowania informacji, trzymania ręki na pulsie i śledzenia trendów IT każdego dnia. Wirtualny świat nigdy nie śpi, a coraz bardziej skomplikowana i wielowymiarowa rzeczywistość oznacza wzrost ryzyka – wyjaśnia Michał Lipiński, Risk Assurance Consultant w Advanced Security Centre Team EY.

Ryzyko informatyczne to bardzo istotny problem, z którym boryka się świat biznesu, a zagrożenia z nim związane wymuszają na przedsiębiorstwach wypracowanie coraz doskonalszych strategii zarządzania ryzykiem IT. Usługi powiązane z tego rodzaju ryzykiem można zaliczyć do najdynamiczniej rozwijających się specjalizacji w branży IT advisory. Czym zatem zajmują się konsultanci w obszarze IT risk management?

– Ogólnie rzecz biorąc, zajmujemy się audytem bezpieczeństwa zarówno infrastruktury, jak i w szerszym kontekście – całej architektury IT. W praktyce sprawdzamy szczelność systemów teleinformatycznych, analizujemy architekturę oraz w zależności od profilu klienta i jego potrzeb przeprowadzamy audyt konfiguracji urządzeń. Zajmujemy się także analizą szkodliwego oprogramowania określanego terminemmalware. Nasi specjaliści badają poszczególne incydenty oraz próbują uzyskać wartościowe informacje w zakresie szkodliwych dla systemu zdarzeń – tłumaczy Michał Lipiński.

Ostatnio dynamicznie rozwija się również zjawisko, które firma Kaspersky Lab nazywa cyberpodziemiem, gdzie różne grupy współpracują ze sobą i dzielą się z innymi swoimi informacjami lub technologią. Efektem ich działań jest m.in. tworzone na zamówienie szkodliwe oprogramowanie, mające na celu wyłudzanie okupów.

– W EY posiadamy zespoły zajmujące się atakami typu ransomware, powiązanymi stricte z przestępczością internetową. Mówię tutaj o bardzo złośliwym oprogramowaniu, które bez wiedzy użytkownika zostaje wprowadzone do systemu, szyfruje pliki, a za ich ponowne udostępnienie żąda okupu. W przypadku takiego zdarzenia nasi specjaliści na prośbę klienta starają się odzyskać zbiory danych lub zidentyfikować, które informacje spółki mogły zostać skradzione przez hakerów. Co ważne, w razie popełnienia przestępstwa zespół doradczy EY zabezpiecza materiały dowodowe wykorzystywane następnie w postępowaniu sądowym – mówi Michał Lipiński.

Ścieżka kariery

W dużych firmach doradczych na przyszłych konsultantów IT czeka jasno określona ścieżka kariery.

– Aby zapewnić transparentność i przejrzystość naszym działaniom, staramy się tworzyć czytelną dla wszystkich pracowników strukturę. Mamy zatem praktykantów, którzy mogą zdobyć pierwsze doświadczenia w EY jeszcze podczas studiów. Następnie pojawiają się już bardziej samodzielne stanowiska, tj. analitycy oraz konsultanci, którzy ściśle współpracują z klientem. Stanowisko konsultanta wymaga większych kompetencji twardych i miękkich, ponieważ odpowiada za jakość prowadzonego projektu, delegowanie zadań do analityków i tworzenie raportu. Poziom wyżej w naszej hierarchii zajmuje już manager, który pozyskuje nowe projekty, nadzoruje pracę konsultantów oraz prowadzi kluczowe rozmowy z zarządem klienta – wyjaśnia Michał Lipiński.

Poszukiwane umiejętności

Jedną z cech wyróżniających konsulting na tle innych branż jest jej różnorodność, dlatego wykształcenie nie jest tutaj kluczowe, chociaż organizacje poszukujące przyszłych specjalistów stawiają przede wszystkim na uczelnie techniczne.

– Brak przygotowania technicznego z pewnością nie zamyka przed kandydatami drzwi. Tę wiedzę można zdobyć angażując się w codzienne zadania naszego zespołu. EY dba o swoich pracowników i inwestuje w ich rozwój zawodowy. Dlatego dołączając do naszego teamu, można liczyć na wsparcie kolegów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Poszukujemy osób przede wszystkich lubiących uczyć się nowych rzeczy i pracę w grupie oraz otwartych na nowe wyzwania – podsumowuje Michał Lipiński.

Paulina Kuliga

SAP Senior Analyst, EY (dawniej Ernst & Young)

Ukończyłam: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Planuję uzyskać: Certyfikat CISA
W obecnym miejscu pracy zaskoczyły mnie: Wysoki profesjonalizm, entuzjazm, doświadczenie współpracowników, ciekawe wyzwania oraz nowe możliwości.
Warto do nas aplikować, ponieważ: EY oferuje szerokie perspektywy rozwoju zawodowego oraz zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku.

Jako członek zespołu zajmującego się systemem SAP pracujesz na stanowisku starszego analityka i specjalizujesz się w finansach i kontrolingu. Jaka jest różnica pomiędzy analitykiem a konsultantem?

W EY kierujemy się czytelnymi dla każdego pracownika zasadami, które obejmują również rozwój zawodowy każdego z nas. Każdy pracownik ma indywidualnie przypisaną ścieżkę rozwoju zawodowego, która jest dopasowana do zainteresowań i posiadanej wiedzy. Ja jestem analitykiem trzeciego stopnia, czyli specjalistą pracującym o jeden stopień niżej od konsultanta.

SAP to zintegrowany pakiet oprogramowania biznesowego, z którego korzysta duży odsetek przedsiębiorstw. Na czym polega analiza jego modułów?

Analiza modułów polega na dopasowaniu standardów systemu informatycznego oferowanego przez SAP do potrzeb i wymagań klienta. Dzięki zgromadzonym informacjom potrafimy zaprezentować klientowi konkretne rozwiązania. Co ważne, EY ściśle współpracuje z firmą SAP, dzięki czemu mam stały dostęp do platformy e-learningowej, szkoleń oraz kursów dotyczących tej jednej z najpopularniejszych na świecie technologii.

Twoja specjalizacja to doradztwo przy projektach IT w obszarach SAP. Od strony funkcjonalnej zajmujesz się obszarem finansowym oraz kontrolingowym. Czy wykształcenie kierunkowe przydaje się w Twoim zawodzie?

Ukończyłam finanse i rachunkowość, a pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałam na stanowisku księgowej. Następnie pracowałam przy wdrożeniach systemu SAP jako konsultant funkcjonalny. Poznałam zatem ten system zarówno od strony użytkownika, czyli specjalisty w zakresie księgowości, jak również od tej bardziej technicznej strony, pracując właśnie jako konsultant funkcjonalny. To pozwoliło mi zostać dobrym analitykiem. Obecnie natomiast studiuję analizę biznesową. Łączę zatem szeroki wachlarz kompetencji, które pozwalają całościowo spojrzeć na zagadnienia związane z doradztwem IT w obszarach SAP. Dzięki pracy w EY mam szansę na dalszy rozwój w kierunku, który mnie interesuje. Konsulting pozwala zetknąć się z różnorodnym światem biznesu, a mając wiedzę z obszaru księgowości, doszłam do wniosku, że branża doradcza będzie dobrym pomysłem na doskonalenie umiejętności, które już posiadam.

Spójrzmy na Twoją pracę oczyma młodszych kolegów. Dlaczego Twoim zdaniem konsulting IT może, a właściwie powinien, zainteresować młodą generację?

Konsulting to świat bardzo ciekawych ludzi – analityków, konsultantów i specjalistów w różnych dziedzinach. Jednocześnie ze względu na przedmiot oraz formę prowadzonych projektów możemy uzyskać wiele przydatnych informacji już podczas praktyk. Później taka wiedza może tylko procentować; zwłaszcza podczas pracy przy unikalnych i niepowtarzalnych inicjatywach. Nie ma przecież na rynku dwóch identycznych firm ani zadań, które zrealizujemy według wcześniej założonego schematu. Każdy z naszych projektów jest inny, stawia przed nami nowe wyzwania i wymaga od nas ciągłej nauki.

Z mojego punktu widzenia interesujące jest również samo środowisko pracy. EY pozwala korzystać z know-how, jakie posiadają tylko organizacje o zasięgu międzynarodowym, i umożliwia młodym ludziom udział w projektach poza granicami naszego kraju. W tym celu opracowano programy, tj. New Horizons oraz Global Exchange Program, w ramach których zdarzają się wyjazdy służbowe trwające nawet do 2 lat.

Jakie kompetencje miękkie mają znaczenie w Twojej branży?

Oprócz umiejętności w zakresie obsługi narzędzi potrzebnych do analizy danych, tworzenia modelów biznesowych czy znajomości wybranych systemów i technologii, kluczowe dla specjalistów z obszaru IT są również kompetencje pomocne w zarządzaniu czasem własnym i klienta, pracy w grupie, otwartość i gotowość poznawania nowych rzeczy, komunikatywność oraz kreatywność. Oczywiście EY wspiera nas w rozwoju każdej z wymienionych umiejętności, oferując swoim specjalistom dostęp do szerokiej oferty szkoleń zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dla wielu młodych osób zarządzanie czasem kojarzy się z zestawem kilku zasad, które ławo wcielić w życie. Dopiero później okazuje się, że to trudna sztuka, której uczymy się w trakcie całej kariery zawodowej. Jak zarządzanie czasem wpływa na pracę analityka? Jesteś członkiem zespołu doradczego, dlatego efekty Twojej pracy nie zależą tylko od Ciebie, ale również od specjalistów, z którymi pracujesz w ramach projektu.

W pracy analityków i konsultantów liczy się umiejętność ustalania sobie priorytetów. Bez tej kompetencji trudno uczestniczyć w kilku projektach jednocześnie, a to się zdarza w naszej branży przecież często. Należy pamiętać, że pracujemy na rzecz klienta, wiele zależy zatem również od jego harmonogramu.

Na co powinna przygotować się młoda osoba, która chciałaby rozpocząć karierę w konsultingu?

Świat konsultingu składa się z fascynujących projektów i ciekawych, nieszablonowych zadań, ale jednocześnie wymaga od nas zaangażowania. Przyznam, że zawód analityka bądź konsultanta nie należy do najłatwiejszych, dlatego trzeba się przygotować na sezony, w których pracuje się dłużej. Do tego dochodzą częste podróże służbowe i realizacja projektu w siedzibie klienta. W konsultingu świetnie odnajdą się zatem osoby dynamiczne, kreatywne, otwarte, potrafiące pracować wielozadaniowo i stroniące od z góry ustalonego zakresu obowiązków. EY stara się nas wspierać, tworząc przyjazne środowisko pracy, oferując wiele świadczeń dodatkowych, takich jak bilety do kina lub teatru, wykłady z udziałem znanych osób, programy charytatywne bądź masaż bezpośrednio w naszym biurze. 

Jak najnowsze trendy IT wpływają na Twoją pracę?

Oprócz technologii SAP zaangażowałam się w projekt z zakresu automatyki i robotyki procesów biznesowych, tzw. RPA (skrót od ang. robotic process automation – przyp. red.). W języku potocznym takie rozwiązania nazywamy robotami, ale pod tym pojęciem kryje się oprogramowanie, które wspomaga ludzką pracę. Obecnie coraz częściej mówi się o wykorzystaniu tego rodzaju rozwiązań programistycznych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Ważny i ciekawy temat. Aby móc go zgłębić, zostałam wysłana przez mojego pracodawcę na dwutygodniowe szkolenie do Madrytu. Ten pobyt okazał się moim pierwszym krokiem w procesie certyfikacji w zakresie RPA.