Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Delivery Framework – ku poprawie wydajności zespołów deweloperskich
Nadrzędnym celem Delivery Framework jest podniesienie efektywności pracy zespołów deweloperskich poprzez pomoc w tworzeniu aplikacji biznesowych.

Delivery Framework jest wewnętrznym działem w BNY Mellon, złożonym z technicznych specjalistów. Duża część wysiłków tego zespołu skupia się na przygotowywaniu współdzielonych bibliotek i gotowych do użycia komponentów, których zadaniem jest wspieranie procesu rozwoju aplikacji biznesowych.

– Naszym sztandarowym projektem jest es-libs, biblioteka oparta na architekturze Spring Boot, w której zaimplementowaliśmy podstawowe użyteczności każdej nowo powstającej aplikacji w BNY Mellon. Jednym z najistotniejszych komponentów biblioteki jest es-data-services – mówi Rafał Ozga, Head of EaaS Studio Wrocław w BNY Mellon.

Es-data-services jest uniwersalną ramą pozwalającą na jednolity dostęp do danych umieszczonych w różnych bazach danych. Interfejsem wejściowym jest GraphQL – język zapytań i manipulacji danymi oparty na grafach, natomiast wspieranymi bazami danych są Oracle, Postgre, Mongo, Elasticsearch i H2.

– Oprócz tych rozwiązań nasz dział przygotował także projekt o nazwie Reference Services, który przedstawia referencyjne użycie bibliotek – mówi Rafał Ozga. – Dzięki temu rozwiązaniu każdy kolejny projekt może bazować na ujednoliconym wzorze, a przyszłe zespoły projektowe mogą skupić się na realizacji swoich celów biznesowych, ponieważ my zadbaliśmy o infrastrukturę i podstawowe aspekty techniczne za nich.

Trudności w pracy nad projektem:

Początkowo, wyzwaniem w pracy nad projektem była konieczność wykonywania wszystkich zadań w trybie pracy zdalnej w związku z wybuchem pandemii Covid-19. Elastyczność zespołu pozwoliła jednak szybko pokonać tę trudność. 

Es-libs, Es-data-services

O CZYM MOWA? WYTŁUMACZENIE POPRZEZ ANALOGIĘ

Wyobraźmy sobie, że stawiamy domy na nowym osiedlu. Każdy dom musi mieć fundamenty, żeby mógł stać solidnie i przetrwać próbę czasu. Jednocześnie fundamenty to bardzo standardowa rzecz: nie chcemy, żeby inżynierowie za każdym razem musieli zastanawiać się, jak wykonać je poprawnie – jakich materiałów użyć, jak głęboko je wykopać czy jak obliczyć obciążenie na tym konkretnym osiedlu. Chcemy uczynić stawianie fundamentów tak powtarzalnym procesem, jak to tylko możliwe. Te fundamenty to właśnie es-libs. Są konieczne a jednocześnie standardowe i powtarzalne.

Ponadto, każdy dom musi być podłączony do internetu, sieci kanalizacyjnej, elektrycznej itd., więc musi być zintegrowany z resztą osiedla i jego infrastrukturą. Domy nie są samotnymi wyspami, ale funkcjonują w ramach jednego osiedla. Es-data-services zapewnia tę podstawową infrastrukturę.

Wreszcie, każdy dom, pomimo unikalnego projektu i spersonalizowanego wykończenia wnętrza, składa się z pewnych standardowych komponentów, takich jak dach, drzwi, okna, stropy itd. Chcielibyśmy, żeby te elementy były wykonywane szybko, najlepiej z prefabrykatów. Wówczas nie trzeba głowić się nad szczegółami, tylko można skupić się na tym, co najważniejsze – zaspokojeniu potrzeb i gustów przyszłych mieszkańców. Podobny cel mają Reference Services – uwolnienie czasu programistów od myślenia o standardowych komponentach i przekierowanie ich energii na myślenie o celach biznesowych. 

Sukcesy:

Za sukces można uznać dwa produkcyjne wdrożenia oparte na Delivery Framework, które udało się wykonać po sześciu miesiącach pracy zaangażowanego zespołu. W planach jest dalszy rozwój biblioteki es-data-services oraz wdrożenie nowych zespołów w przygotowane już rozwiązania, by by wesprzeć ich samodzielne użytkowanie Delivery Framework.

Poznaj cały zespół, który stoi za tym projektem

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach.