Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Doradztwo prawno-podatkowe (Tax & Legal Services)
Realizowanie długofalowej strategii biznesowej z uwzględnieniem bieżących aspektów prawnych jest podstawą sprawnego funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. Zobaczcie, co wchodzi w zakres zadań działów prawnych i podatkowych w PwC.
Fot. Unsplash

Realizowanie długofalowej strategii biznesowej z uwzględnieniem bieżących aspektów prawnych jest podstawą sprawnego funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie firm na usługi doradcze w zakresie prawa oraz podatków i powstają departamenty złożone ze specjalistów, których kompetencje nie powinny ograniczać się do znajomości przepisów prawnych, lecz powinny łączyć się z doświadczeniem w stosowaniu tej wiedzy w biznesie. W PwC w ramach działu Tax & Legal funkcjonuje zarówno kancelaria prawna – PwC Legal, jak i zespoły doradztwa podatkowego, które świadczą kompleksowe doradztwo i wsparcie w obszarach prawa istotnych dla biznesu.

– Jako prawnicy w PwC Legal staramy się podchodzić do każdego projektu nie tylko skupiając się wyłącznie na aspektach prawnych, ale staramy się oferować kompleksowe rozwiązanie problemu czy wyzwania, z którym mierzy się klient. W ramach każdego zlecenia możemy klientowi zaproponować interdyscyplinarny zespół złożony z ekspertów w różnych dziedzinach w tym biznesu czy nawet IT. Dzięki temu, produkt który oferujemy naszym klientom spełnia ich wymagania i jest dostosowany do specyfiki ich działalności – „szyty na miarę” – mówi Aleksandra Bańkowska, Partner w PwC Legal.

Usługi prawne obejmują wszystkie aspekty działalności gospodarczej, np. doradztwo w zakresie transakcji, fuzji i przejęć, prawa spółek, sporów sądowych, relacji między pracodawcami a pracownikami czy funkcjonowania na konkurencyjnym rynku. W ramach praktyki finansów i bankowości doradcy prawni nie tylko doradzają w kwestiach prawnych związanych z działalnością instytucji finansowych, lecz także reprezentują klientów w postępowaniach przed Komisją Nadzoru Finansowego, Narodowym Bankiem Polskim czy Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. Praktyka prawna w zakresie nieruchomości obejmuje m.in. pomoc w aspektach prawnych związanych z transakcjami i projektami inwestycyjnymi, z kolei doradztwo dla podmiotów z branży FinTech oraz InsurTech, głównie obejmuje wsparcie prawne dotyczące oceny regulacyjnej innowacyjnych pomysłów, pod kątem możliwości ich realizacji w obowiązującym systemie prawnym.

– To, co wyróżnia PwC Legal to nowa linia biznesowa w ramach kancelarii – Legal Centre of Excellence (Legal CoE), będąca połączeniem usług prawnych z technologiami i z nowym, efektywnym podejściem do ich wprowadzania – zaznacza Aleksandra Bańkowska. – Wspieramy międzynarodowe organizacje w zarządzaniu zawartymi przez nie umowami oraz wykonujemy due diligence z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technologicznych – narzędzi LegalTech opartych na AI.

Nowe technologie odgrywają coraz większą rolę także w pracy doradców podatkowych, którzy wspierają zarówno firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje w efektywnym zarządzaniu ich kwestiami podatkowymi.

– Doradztwo podatkowe to obszar przyszłościowy. W natłoku różnych bieżących obowiązków przedsiębiorcy potrzebują doradców, którzy pomogą im nadążyć za szybko zmieniającym się otoczeniem podatkowym i technologicznym – będą potrafili nie tylko poruszać się w środowisku zaawansowanych technologii, lecz także doradzą klientom, które rozwiązania warto wykorzystać, by usprawnić działalność swojej firmy i zautomatyzować procesy podatkowe – mówi Dorota Wolna, Dyrektor w Tax & Legal Services w PwC Polska.

Poszukiwane umiejętności

W związku z tym, że praca w doradztwie – czy to podatkowym, czy prawnym – to praca w dynamicznie zmieniającym się środowisku nowych dyrektyw, regulacji i aktów prawnych, cenioną kompetencją u kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć karierę w tych obszarach, jest otwartość i umiejętność elastycznego reagowania na zmiany, a także zamiłowanie do nowych technologii. Doradcy często prowadzą kilka projektów równocześnie, dlatego ważna jest także umiejętność pracy pod presją czasu i wielozadaniowość.

– Zawsze mówię, że najlepszy doradca podatkowy to taka osoba, która lubi liczyć i pisać. Zarówno posiada doskonałą znajomość Excela, jak i umie w sposób zrozumiały, precyzyjny i przystępny dla klientów wytłumaczyć często bardzo skomplikowane i złożone zagadnienia podatkowe – podkreśla Dorota Wolna.

Pożądane kompetencje twarde w tej branży w dużej mierze zależą od wybranej ścieżki. W przypadku doradców prawnych oczekuje się wykształcenia prawniczego a dodatkowym atutem jest ukończenie szkoły prawa amerykańskiego, angielskiego, francuskiego czy niemieckiego. Z kolei w ramach doradztwa podatkowego można iść bardziej w stronę rozliczeń – wówczas bardziej przydadzą się kompetencje z zakresu finansów i rachunkowości, ale gdy wybierze się np. obszar dotyczący doradztwa przy transakcjach czy międzynarodowych podatkach, wyżej ceniona będzie wiedza prawnicza.

– We wszystkich specjalnościach dobrą podstawą jest wiedza ekonomiczna. Nasza praca jest blisko powiązana z klientem, a żeby mieć z nim dobry kontakt, konieczna jest umiejętność rozmowy, wymagająca często dobrej znajomości z obszaru ekonomii – zaznacza Dorota Wolna.

Ze względu na to, że doradcy często ściśle współpracują z klientami międzynarodowymi, m.in. z Europy czy Azji, ważna jest również znajomość języka angielskiego i umiejętność swobodnego porozumiewania się w tym języku.

Ścieżki kariery

Karierę w kancelarii prawnej czy w dziale podatkowym można zacząć jeszcze na studiach poprzez udział w płatnych praktykach, które oferuje np. PwC. Praktykanci mają wówczas możliwość poznania różnych obszarów świadczonych usług prawnych i mogą wykonywać zadania z niemal każdej dziedziny zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Najlepsi mogą związać się z organizacją na dłużej i rozwijać się w ramach zadań konkretnego departamentu.

– Często proponujemy, żeby osoby, które zostaną u nas po odbyciu praktyk, na początku pracowały jednocześnie z dwoma zespołami z różnych obszarów prawnych. Okres praktyk bywa czasami zbyt krótki, żeby młoda osoba podjęła decyzję dotyczącą swojej ścieżki, a taka współpraca pozwala jeszcze przez jakiś czas zachować pewną elastyczność – mówi Aleksandra Bańkowska. – Wydaje mi się, że czym więcej doświadczeń zdobędzie się na początku swojej drogi zawodowej, tym te decyzje podejmowane na dalszych etapach rozwoju będą dojrzalsze, a może też bardziej trafione, ponieważ będą poparte praktyką, a nie jedynie wyobrażeniem.

W ramach dynamicznej ścieżki kariery w doradztwie podatkowym i prawnym wraz z nabyciem doświadczenia można zostać młodszym i starszym konsultantem. Awansem będącym istotnym punktem w całej karierze jest poziom managera. Wówczas zyskuje się pewną samodzielność w prowadzeniu i zarządzaniu projektami, utrzymuje się bezpośredni kontakt z klientem i odpowiada się za obsługę pod kątem jego szerszych potrzeb. Kolejnym szczeblem jest starszy manager, dyrektor i w końcu – partner. Jednak możliwości rozwoju jest dużo więcej – można przejść też do innej linii serwisowej lub wybrać ścieżkę ekspercką.

– W swoim zespole doradztwa w zakresie podatku dochodowego wychowałam wielu doskonałych specjalistów i potem z żalem oddawałam do innego zespołu, ponieważ chcieli zmienić zakres swoich zadań. Na szczęście, działa to też w drugą stronę – opowiada Dorota Wolna. – Te wewnętrzne ruchy jak najbardziej są możliwe, a nawet wskazane. Myślę, że praca właśnie wtedy sprawia najwięcej satysfakcji, jeśli uda się tak dobrać jej zakres, żeby jak najlepiej wykorzystywał potencjał danej osoby.

Wywiad z Aleksandrą Bańkowską, Partnerem w PwC Legal

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Dorota Wolna
Dyrektor w Tax & Legal Services w PwC Polska
Fot. Unsplash

Fot. Unsplash

Kiedyś wydawało mi się, że nie ma nic nudniejszego niż praca w doradztwie podatkowym. Dziś rutyna jest ostatnią rzeczą, o której bym pomyślała. To jest praca, w której nie ma dwóch dni takich samych, a im bardziej jest się otwartym na nowe możliwości i ma się szersze horyzonty, tym więcej można osiągnąć.

Dorota Wolna, Dyrektor w Tax & Legal Services w PwC Polska