Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Internal Comes First Program - innowacyjne podejście do rekrutacji wewnętrznej
Internal Comes First (ICF) to program określający podejście do procesu rekrutacji w firmie DSV International Shared Services (DSV ISS)

Opis i cele projektu

Internal Comes First (ICF) to program określający podejście do procesu rekrutacji w firmie DSV International Shared Services (DSV ISS). Został zaprojektowany i stworzony po to, aby pracownicy rozwijali się wewnątrz organizacji. Dlatego wszystkie aplikacje wewnętrzne są traktowane priorytetowo.

Internal Comes First Program jest dostępny dla wszystkich pracowników DSV ISS w Polsce, Portugalii oraz na Filipinach. To projekt, który zarówno wspiera rozwój zawodowy w organizacji, jak i dba o przejrzystość procesu rekrutacji wewnętrznej. Internal Comes First Program składa się z komponentów takich jak: strategia i kultura organizacyjna wspierające rozwój pracownika, jasne procedury i zasady oraz ICF App – aplikacja wewnętrzna z bazą stanowisk i rekrutacji prowadzonych przez firmę. Głównym celem programu jest utrzymanie i rozwój talentów w organizacji. W DSV ISS takich możliwości jest wiele. Dzięki takiemu podejściu udaje się zwiększyć liczbę wakatów obsługiwanych przez pracowników wewnętrznych, co znacznie ułatwia proces rekrutacji, zmniejsza jej koszty i usprawnia onboarding.

Sukcesy

Internal Comes First Program był prezentowany podczas wydarzeń takich jak konferencja Pro Global Business czy DSV ISS Open Days. W 2020 roku został wyróżniony w konkursie HR Dream Team organizowanym przez portal pracy Pracuj.pl w kategorii: Rozwój Talentów w Organizacji. Największym sukcesem tego projektu są ludzie, którzy dzięki niemu otrzymali możliwość przejścia wewnętrznego i rozwoju wewnątrz organizacji – mowa o 97 osobach, a liczba ta stale rośnie. 

Trudności

ICF App jest narzędziem bardzo innowacyjnym. Aplikacja została stworzona wyłącznie przez osoby pracujące na co dzień w DSV, dlatego w całym procesie brakowało porównania z innymi tego typu rozwiązaniami na rynku. Znaczna część czasu została poświęcona testowaniu, weryfikacji i usprawnieniom narzędzia. Było to jednak wyzwanie, które zakończyło się sukcesem.

Harmonogram

 • Czerwiec 2018: Akceptacja projektu przez Zarząd i zawiązanie zespołu projektowego
 • Q3 2018: Działania projektowe (stworzenie frameworku, zbieranie danych)
 • Styczeń 2019 – Wrzesień 2019: Rozwój aplikacji
 • Wrzesień 2019: Pilotaż aplikacji
 • Styczeń 2020: Uruchomienie aplikacji w DSV ISS w Warszawie
 • Q1 2021: Uruchomienie aplikacji w pozostałych krajach DSV ISS

Zespół projektowy:

Recruitment Team, HR miał swój udział w stworzeniu frameworku, treści i plików oraz w zbieraniu danych. Zadaniem zespołu Process Automation & Business Intelligence było stworzenie aplikacji i jej rozwój. 

Na zdjęciu od lewej: 

 • Marcin Bittel, IT Developer, Process Automation & Business Intelligence,
 • Mariusz Badocha, Supervisor & HRBP, HR,
 • Patrycja Boczkowska, HR Process Leader, Recruitment,
 • Jan Semeniuk, Head of Process Automation & Business Intelligence,
 • Marek Godlewski, Business Analyst, Process Automation & Business Intelligence
 • Maciej Trzpil, Senior HR Specialist, Recruitment (nieobecny na zdjęciu)

Komentarz:

Daria Chmielewska, Compliance Assistant, Compliance Review Team w DSV ISS:

Do wzięcia udziału w programie ICF oraz rozwoju kariery wewnątrz organizacji zachęciła mnie moja ówczesna przełożona, której jestem za to wdzięczna. Aplikowałam do departamentu Compliance, odbyłam rozmowę rekrutacyjną, a później otrzymałam telefon z wiadomością o jej pozytywnym wyniku. Moje obecne przełożone to wspaniałe, wspierające mnie kobiety, które stawiają na rozwój, dobro oraz zadowolenie pracownika. Uważam, że nie mogłam trafić pod lepsze skrzydła na początku mojej kariery zawodowej. Program ICF pozwolił mi znaleźć pracę zgodną z moim wykształceniem, w strukturach firmy, którą dobrze znam. Polecam każdemu udział w rekrutacji wewnętrznej. Zachęcam, aby się odważył i skorzystał z szansy, która przed nim stoi.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Daria Chmielewska
Compliance Assistant, Compliance Review Team DSV ISS