Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
CIMA
CIMA to profesjonalna kwalifikacja z rachunkowości zarządczej, która potwierdza zestaw kompetencji uznawany na całym świecie za najbardziej poszukiwany i aktualny w obszarze finansów przedsiębiorstwa. Sprawdźcie, jak można dołączyć do międzynarodowego grona specjalistów.

W aktualnym świecie VUCA (ang. volatility, uncertainty, complexity, ambiguity), czyli burzliwej rzeczywistości biznesowej, firmy potrzebują w swoich zespołach ekspertów, którzy potrafią przekształcić dane w informacje usprawniające działanie całej organizacji, prowadzić narrację biznesu, generować nowe rozwiązania oraz skutecznie współpracować z kolegami i zewnętrznymi interesariuszami. Poszukują specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, którzy posiadają wiedzę w zakresie strategii biznesowej, finansów, zarządzania, przywództwa i umiejętności cyfrowych i dzięki temu pozwolą firmom podejmować lepsze decyzje każdego dnia.

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oferuje Kwalifikację Profesjonalną CGMA (Chartered Global Management Accounting), która jest unikalnym rozwiązaniem łączącym finanse i biznes. CIMA prowadzi też nowatorskie badania i nieustannie aktualizuje swój sylabus, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów. W ramach Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) zrzesza aktualnie niemal 690 000 członków i studentów ze 196 krajów [1].

Program kwalifikacji

Program Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA jest opracowywany przez CIMA we współpracy z pracodawcami, aby jak najlepiej odpowiadać zarówno na obecne, jak i przyszłe potrzeby przedsiębiorstw. Dzięki temu, że kwalifikacja łączy aspekty finansów i biznesu, stanowi zbiór profesjonalnych narzędzi niezbędnych do podejmowania strategicznych i operacyjnych decyzji biznesowych i doskonale przygotowuje do pracy w branży finansowej, bez względu na poziom obejmowanego stanowiska. Kwalifikacja od lat cieszy się wysoką renomą i jest doskonałym wyróżnikiem na rynku pracy. Co więcej, w miarę postępów w zdobywaniu kwalifikacji pozycja kandydatów na członków CIMA umacnia się z roku na rok, a ich wynagrodzenie może zacząć rosnąć już od momentu rozpoczęcia nauki, co – jak pokazują badania – w perspektywie powyżej 10 lat może oznaczać wzrost przekraczający 100 proc. [2].

Przyszli posiadacze tytułu CGMA zdobywają kompetencje finansowe i cyfrowe, rozwijają umiejętności przywódcze, a także uczą się strategicznie myśleć, analizować informacje i na tej podstawie wydawać rekomendacje. Dzięki temu są doskonale przygotowani do pracy w finansach na wielu stanowiskach, np. jako CFO, Finance Business Partner, Controller Finansowy, Head of Shared Service, audytor wewnętrzny lub SOX, księgowy, dyrektor oddziału czy sprzedaży w bankowości.

Sylabus kwalifikacji CGMA jest stale dostosowywany do wymogów przyszłości finansów i obejmuje tematykę m.in. umiejętności cyfrowych, technologii blockchain, sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa.

– CIMA to nie tylko certyfikacja czy forma budowania kompetencji, to także możliwość bycia członkiem społeczności ekspertów, wymiany doświadczeń w formie różnego rodzaju wydarzeń, paneli, konferencji, dodatkowych kursów czy bezpośrednich kontaktów – zapewnia Marek Lelątko, Dyrektor Departamentu Kontrolingu Biznesowego w PKP Energetyka S.A., spółce z portfela CVC Capital Partners.

Zakres wiedzy, zwolnienia i egzaminy

Wymagania stawiane ubiegającym się o dyplom CIMA składają się z trzech filarów: Enterprise (E, przedsiębiorstwo), Performance (P, efektywność) i Financial (F, finanse). Program każdego z tych obszarów podzielony jest na trzy kolejne poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin oraz dyplom po jego ukończeniu.

Elastyczność i nowoczesne metody nauki oraz egzaminy online sprawiają, że zdobywanie kwalifikacji CGMA jest łatwiejsze. Osoby, które posiadają odpowiedni poziom wykształcenia lub kwalifikacje nie ponoszą żadnych kosztów z tytułu zwolnień z egzaminów. Co więcej, od 2020 roku CIMA umożliwia zdalne zdawanie egzaminów, będąc pierwszą organizacją zrzeszającą specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Czas trwania 

Studenci, którzy łączą naukę z pracą zawodową, zazwyczaj poświęcają na zdobycie kwalifikacji od dwóch do czterech lat. CIMA daje im swobodę zdawania egzaminów i dostosowania tempa nauki do ich indywidualnych potrzeb. Kandydaci mogą w każdej chwili przerwać proces certyfikacyjny, a następnie powrócić do zdawania egzaminów w dogodnym dla nich terminie. Można przygotować się do nich w trybie eksternistycznym, skorzystać z kursów dostępnych online lub z kursów przygotowawczych oferowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową. Do tzw. testów obiektywnych (Objective Tests; OT) kandydaci przystępują na żądanie, czyli w dowolnym czasie, zaś do egzaminów wieńczących każdy poziom (Case Studies; CS), opartych na studium przypadku konkretnej firmy, podchodzić można w czterech sesjach w roku.

Perspektywy rozwoju

Po uzyskaniu kwalifikacji, czyli przejściu czterech poziomów, z których dwa można zrealizować już w trakcie studiów, zostaje się członkiem CIMA oraz otrzymuje tytuł Chartered Global Management Accountant (CGMA), którym posługuje się już ponad 150 tys. specjalistów ds. finansów na świecie.

Do korzyści wynikających z uzyskania kwalifikacji zalicza się m.in. możliwość zdobycia gruntownej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania finansami, pozyskania umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania decyzji oraz rozumienia skomplikowanych procesów biznesowych, zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy i wzmocnienia swojej pozycji w świecie biznesu i finansów, dołączenia do elitarnej społeczności profesjonalistów zarządzających światowymi finansami, rozbudowania sieci kontaktów, zwiększenia zarobków nawet o 86%. Kwalifikacja może też otwierać drzwi do międzynarodowej kariery dzięki temu, że jest globalnie uznawanym standardem jakości i stanowi potwierdzenie nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu biznesu, lecz także biegłej znajomości języka angielskiego.

Odpowiedź na obecne czasy

CIMA umożliwia też skorzystanie z cyfrowej ścieżki zdobywania kwalifikacji – CGMA Finance Leadership Program (CGMA FLP). To najbardziej nowoczesne na rynku rozwiązanie e-learningowo-egzaminacyjne, które pozwala w inteligentny i intuicyjny sposób rozwinąć kompetencje finansowe i przywódcze oraz odkryć nowe możliwości zawodowe zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy dyplomu CIMA.

– Obecnie borykamy się z natłokiem informacji. Problemem nie jest już dostęp do wiedzy, która jest powszechna, poprzez przeglądarkę internetową, podcasty, czy inne media. Teraz kluczowym elementem jest właściwy wybór rozwiązań i oferowanych produktów, dostęp do właściwych informacji, a także znalezienie czasu na rozwój. CIMA jako organizacja międzynarodowa posiada wieloletnie doświadczenie w rozwoju specjalistów i budowaniu społeczności ekspertów, od lat z sukcesem wdraża globalnie uznawany i rozpoznawany standard. CGMA FLP jest nowoczesnym rozwiązaniem odpowiadającym na zmieniającą się rzeczywistość, w której coraz częściej korzystamy z narzędzi wirtualnych i różnych form przekazu, takich jak materiały i testy wiedzy online, filmy instruktażowe czy wideokonferencje. Zwiększa ono elastyczność, dostosowując się do ograniczeń czasowych i indywidualnych preferencji. Ciekawą funkcjonalnością jest również możliwość monitorowania postępów, zachęcająca do systematycznej pracy i stawiania celów sobie lub swoim pracownikom – tłumaczy Marek Lelątko.

Źródła:

[1] „2021 Association Integrated Report”, 2022.

[2] „Goldman Recruitment Salary Survey 2019”, 2019.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

"Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Transformacja cyfrowa dotyka nie tylko organizacje, zmienia też wymagania kompetencyjne w stosunku do managerów i pracowników. Wobec postępującej automatyzacji zmianie uległa również rola funkcji finansowej, która staje się ekspertem i partnerem dla biznesu. Kwalifikacja CGMA jest ukierunkowana na transformację organizacji i wymagany rozwój kompetencji managerów i pracowników w kierunku budowania skutecznego przywództwa, otwartości na zmiany i aktywnej komunikacji".

Marek Lelątko, Dyrektor Departamentu Kontrolingu Biznesowego w PKP Energetyka S.A., spółce z portfela CVC Capital Partners