Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Księgowość. Wywiad z Ewą Rucińską
Ewa Rucińska, Główna Księgowa w dziale Outsourcingu w Mazars opowiada m.in. o tym, dlaczego zdecydowała się na pracę w księgowości i jakie znaczenie w niej odgrywają nowe technologie.

Redakcja: Dlaczego zdecydowała się Pani na pracę w Mazars? 

Ewa Rucińska: Pierwszy raz o firmie Mazars usłyszałam zaraz po studiach, na początku swojej kariery zawodowej. W tym czasie podjęłam pracę  jako księgowa w firmie międzynarodowej, która obrała sobie za cel prowadzenie swojej wewnętrznej księgowości. Realizując to zamierzenie, prezes firmy postanowiła skorzystać z usług profesjonalistów -– firmy Mazars.  Dzięki temu miałam sposobność czerpania wiedzy i podpatrywania stylu pracy pracowników, którzy dzięki temu stali się dla mnie autorytetami w swojej dziedzinie. Podziwiałam ich fachowość, wiedzę merytoryczną oraz zaangażowanie i pomyślałam, że chciałabym kiedyś pracować z takimi ludźmi. Dekadę później, kiedy przeglądałam oferty pracy w Internecie, moją uwagę przykuło logo znajomej mi już firmy Mazars. Pomyślałam: „Marzenia się spełniają” i zaaplikowałam na proponowane stanowisko. Następnego dnia odebrałam telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Moja rozmowa o pracę była merytoryczna, spokojna i przyjemna – do dziś miło ją wspominam. 

Wizja pracy z najlepszymi w swojej dziedzinie, dostęp do zasobów wiedzy, wsparcie profesjonalistów i określona ścieżka kariery, sprawiły, że postanowiłam podjąć pracę w Mazars. 

Co należy do Pani głównych obowiązków? 

Do moich głównych zadań należy wsparcie merytoryczne zespołu z zakresu rachunkowości i podatków, weryfikacja i delegowanie pracy asystentów i księgowych, realizacja prac bilansowych oraz planowanie i koordynowanie procesu tworzenia sprawozdań finansowych. Istotnym obowiązkiem z punktu widzenia biznesowego jest  budowanie stabilnych relacji  z klientem.  

Które z tych zadań należą do Pani ulubionych? 

Moim ulubionym zajęciem jest praca z przepisami. Lubię analizować akty prawne, co daje mi możliwość znajdowania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jest to wartość dodana, każdy zyskuje wiedzę i rozwiązanie zagadnienia.  

Jakie kompetencje, Pani zdaniem, powinien posiadać pracownik księgowości? 

Żyjemy w zmiennym i złożonym świecie, co wymaga od księgowych zdolności adaptacji do  nowych, wcześniej niespotykanych warunków.   Pracownik księgowości powinien posiadać umiejętność szybkiego uczenia oraz chęć do nieustanego pogłębiania swojej wiedzy, a także odnajdywać się w   świecie  nowych technologii, które są coraz częściej obecne w jego pracy zawodowej. Należy również wspomnieć o fundamentalnych predyspozycjach księgowego, takich jak skrupulatność czy rzetelność. 

Dlaczego, spośród różnych innych specjalności w finansach, wybrała Pani pracę w księgowości?  

Wychowałam się w końcówce komunizmu, gdy kapitalizm w Polsce dopiero zaczynał raczkować.  Inspiracją do pracy w księgowości była moja ciocia, która  pracowała jako Główna Księgowa. To od niej nauczyłam się używać kalkulattora i dostałam pierwszego w życiu dolara, którego wydałam na gumy Donald w PEWEX-ie. I wtedy zapragnęłam zostać księgową. Praca w dziale Outsourcicngu daje mi możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy z zakresu biznesu, podatków i rachunkowości. Różnorodność zagadnień, począwszy od podstaw budowania biznesu, po stosowania przepisów prawa, pozwala na  wszechstronny rozwój. 

Co można uznać za największe wyzwanie w Pani pracy? 

Cyfryzacja jest największym wyzwaniem w pracy księgowego. Coraz więcej procesów odbywa się elektronicznie. W szybkim tempie przechodzimy z wersji analogowej na cyfrową. Mazars świetnie sobie radzi w tej nowej technologicznej rzeczywistości. Mamy dział Innowacji, który prężnie wdraża nowe technologie i stosuje  ciekawe rozwiązania w naszym biurze. Dla ludzi z tego działu nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia! 

Jaki wpływ na Pani codzienną pracę ma technologia? 

Już w pierwszych dniach mojej pracy w Mazars ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, jak dobrze firma poradziła sobie w okresie pandemii, wykorzystując nowe technologie do sprawnej organizacji pracy. Biuro zmieniło tradycyjną obsługę klienta na zdalną.  Szczególną uwagę zwrócono na narzędzia umożliwiające efektywną komunikację pomiędzy pracownikami. 

Czy mogłaby Pani podać przykłady automatyzacji, które znacznie ułatwiają pracę na Pani stanowisku? 

Procesy księgowe odbywają się elektronicznie, odchodzimy od księgowania manualnego. Kolejny raz wspomnę nasz dział Innowacji, który tworzy dla nas aplikacje, które powodują, że nasza praca jest bardziej wydajna i niweluje ryzyko popełnienia błędu. Na wyróżnienie zasługuje dodatek do programu Microsoft Excel, MazarsEasy, który przeznaczony jest do codziennie pracy na każdym stanowisku. Główne funkcjonalności dodatku to: generowanie gotowych raportów z programu księgowego, ułatwiony import danych z Excela do programu księgowego, weryfikacja danych księgowych, pobieranie i prezentacja informacji z ogólnodostępnych baz danych takich jak Biała Lista (MF), VIES, GUS, KRS i NBP, czy też listy sankcyjne.  

Co sprawia Pani największą satysfakcję w pracy?  

Największa satysfakcję sprawia mi praca zespołowa. Uwielbiam pracować z różnymi  zespołami  i osiągać grupowe flow – to wywołuje wystrzał dopaminy. Kiedy tworzymy coś wspólnie i każdy członek zespołu  wnosi swoje zaangażowanie i wiedzę, to wynikiem takiego działania jest zawsze  dobrze wykonana praca na rzecz klienta.  

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach.