Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Financial planning and reporting. Wywiad z Mahsima Salehi (JTI)
Mahsima Salehi, Entity Accounting & Reporting Senior Specialist w JTI GBS Poland, opowiada nam o swojej karierze w firmie, znaczeniu technologii w codziennych zadaniach oraz o wyzwaniach, z którymi mierzy się w dziale planowania finansowego i raportowania.

Redakcja: Dlaczego zdecydowałaś się pracować w obszarze planowania i sprawozdawczości finansowej?
Mahsima Salehi: Po zdobyciu doświadczenia zarówno w raportowaniu zewnętrznym w dziale księgowości, jak i raportowaniu wewnętrznym dla kierownictwa, zdecydowałam się przejść do FP&A, ponieważ tam mogłam kompleksowo poznać funkcjonowanie całej firmy.

Jak do tej pory przebiegała Twoja kariera w JTI?
Do JTI w Iranie dołączyłam w 2018 roku na stanowisko współpracownika ds. MSSF, a po 2 latach awansowałam na eksperta ds. MSSF (Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej). Praca w tak dużej i wymagającej jednostce była jednocześnie bardzo trudna i interesująca, ale wiele mnie nauczyła. Z biegiem czasu postanowiłam dowiedzieć się więcej o firmie i w grudniu 2021 roku dołączyłam do GBS Warsaw, gdzie rozpoczęłam pracę na rynku tanzańskim, najpierw po stronie księgowej, a teraz po stronie planowania.

Jakie są obecnie Twoje główne zadania i obowiązki?
Można je podzielić na dwa główne obszary: zadania związane z zamknięciem miesiąca (closing) i zadania związane z cyklami planowania firmy. Zadania związane z zamknięciem miesiąca oznaczają raportowanie zarządcze w celu śledzenia, jak bardzo rzeczywiste dane odbiegają od tego, co zaplanowaliśmy.  Zadania związane z planowaniem obejmują gromadzenie i konsolidację danych z wielu działów, definiowanie kluczowych założeń dla każdego okresu planowania i sporządzanie rozsądnego rachunku zysków i strat.

Jaką rolę odgrywa w tych zadaniach technologia?
Myślę, że cała idea FP&A polega na zapewnieniu dobrych rozwiązań dla zespołu zarządzającego w celu ułatwienia procesu podejmowania decyzji. Widzę także, że technologia może pomóc nam wziąć pod uwagę więcej czynników zmiennych i przeprowadzić dokładniejszą analizę. Dostępnych jest wiele platform korporacyjnych tworzących pulpity nawigacyjne, takie jak SAP Analytics Cloud ­– moim zdaniem to świetny przykład technologii w FP&A.

Dlaczego planowanie i raportowanie finansowe może być atrakcyjną ścieżką kariery?
Przede wszystkim jest to bardzo praktyczna wiedza, która może otworzyć wiele drzwi. Daje pełen obraz tego, jak wszystkie oddziały w dużych firmach współpracują ze sobą i w jakim kierunku zmierzają.

Co daje Ci największą satysfakcję w pracy?
Najbardziej satysfakcjonującym dla mnie momentem w pracy jest wysyłanie raportów.  
Jest to chwila, w której jestem całkowicie pewna, że dałam z siebie wszystko.

Jakie umiejętności zdobyłaś pracując w dziale planowania finansowego i raportowania?
Ta praca sprawiła, że jestem ciekawsza powodów i logiki stojącej za liczbami lub zmianami. Stałam się również ostrożniejsza, ponieważ wiem, że nawet bardzo mały błąd może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Jakie są największe wyzwania w Twojej pracy?
Największym wyzwaniem jest dotrzymanie terminów, co może być trudne, zwłaszcza gdy cały proces zaangażowane są też osoby z innych działów. Sama praca jest bardzo ustrukturyzowana i logiczna, ale czasami odczuwam presję czasu. Z drugiej strony, wymaga bycia na bieżąco nie tylko w zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych, ale także np. wiedzy środowiskowej.

Czytaj także – Financial Planning & Reporting. Czym jest planowanie finansowe i sprawozdawczość?

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Mahsima Salehi
Entity Accounting & Reporting Senior Specialist JTI GBS Poland

Ukończyła zarządzanie finansami na Uniwersytecie Teherańskim. Karierę w JTI rozpoczęła w Iranie w 2018 roku, gdzie pracowała jako IFRS Associate, a w 2021 roku przeniosłam się do GBS Warsaw.

Obecnie wspiera obszar FP&A na rynku tanzańskim w jego działaniach związanych z planowaniem finansowym.