Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
CMA. Wywiad z Moniką Otocką
Monika Otocka CMA, Financial Analyst w Signify Poland opowiada m.in. o tym, dlaczego zdecydowała się na uzyskanie certyfikacji CMA, w jaki sposób przygotowywała się do egzaminów i jak posiadanie kwalifikacji przekłada się na jej pracę.
unsplash.com

Redakcja: Kiedy uzyskałaś kwalifikację CMA? 
Monika Otocka:
Proces zdobycia kwalifikacji rozpoczęłam w 2019 roku, jednak ostatecznie tytuł CMA otrzymałam 15 kwietnia 2021, ponad dwa lata temu. 

Czy pamiętasz, jak wyglądały egzaminy? 
Oczywiście że pamiętam. Drugi egzamin odbywał się w czasie największej pandemii, obawiałam się czy zostanie wyznaczony termin. W jego trakcie obowiązywały wszystkie restrykcje wprowadzone przez rząd (maseczki przez 4 godziny na twarzy nie ułatwiały zadania). A pierwszy egzamin był dosyć stresujący ze względu na to, że nie do końca wiedziałam jak będzie przebiegał i czego się spodziewać. 

Dlaczego zdecydowałaś się zdobyć tę kwalifikację? 
Tak naprawdę zdobyciem kwalifikacji z dziedziny finansów interesowałam się dużo wcześniej, jednak ostateczną decyzję podjęłam, kiedy to w mojej firmie ogłoszono program CMA w Finansach. To było w 2019 roku. W tym programie, dla wybranej liczby pracowników kurs przygotowawczy oraz wszystkie materiały zostały sfinansowane.  

Czy wiele osób w Twojej branży posiada kwalifikację CMA? 
Jest kilka osób, które posiadają certyfikaty CMA. Są to osoby, które rozpoczęły program kwalifikacji CMA razem ze mną. Od kilku lat jest widoczny trend, że rośnie liczba osób z certyfikatami z dziedziny finansów. 

W jaki sposób przygotowywałaś się do egzaminów? 
Firma, w której pracuję, organizowała program CMA w Finansach w którym wzięłam udział. Uczestniczyłam w kursie przygotowującym do egzaminu, co było bardzo przydatne, ponieważ udzielano nam wielu wskazówek i rozwiązywaliśmy dużo zadań praktycznych. Korzystałam z podręczników wydawnictwa Wiley. Bardzo poważnie podeszłam do zdobycia tej kwalifikacji, dlatego też spędzałam dużo czasu na naukę własną w oparciu o materiały jakie otrzymaliśmy. Kolejnym elementem była możliwość samodzielnego wykonywania testów na platformie internetowej. Mieliśmy dostęp do bazy zadań i mogliśmy rozwiązywać je na każdym etapie nauki. 

Przygotowanie do egzaminów przeprowadzanych przez Institute of Management Accountants jest bardzo angażujące?
Przygotowywanie do egzaminów jest procesem ciężkiej pracy wymagającym od kandydata dużego zaangażowania. Kurs rozpoczęłam 6 miesięcy przed przystąpieniem do pierwszego egzaminu. Wydaje mi się, że jest to wystarczający czas aby przejść cały materiał, zadania oraz przystąpić do próbnego egzaminu.  

Czy pamiętasz, które zadanie/pytanie na egzaminie sprawiło Ci najwięcej trudności? 
Najwięcej trudności sprawiły mi zadania dotyczące tematów, w których nie jestem lub nie byłam w pracy bezpośrednio zaangażowana i dotyczą one m.in. instrumentów finansowych. Pamiętam również, że część dotycząca Essay nie była łatwa. Była to część praktyczna i miała charakter otwarty, gdzie pytania dotyczyły konkretnego studium przypadku. 

Co może być pomocne w przygotowaniach do egzaminów? 
Posiadanie kilkuletniego doświadczania na różnych stanowiskach w finansach ułatwiło mi przygotowanie się do egzaminu. Większość zagadnień egzaminacyjnych stanowiła zakres moich obowiązków w pracy, takich jak: planowanie finansowe, analityka finansowa, itp.  

Egzaminy są dosyć trudne, dlatego tak ważna jest systematyczność i dobre przygotowanie. Podejmując decyzję o tym, że chcemy uzyskać kwalifikację CMA, należy liczyć się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu na naukę. 

Jak posiadanie tych kwalifikacji przekłada się na Twoją pracę?
CMA daje kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu rachunkowości zarządczej. Rozwija umiejętności analityczne, kompetencje zawodowe i wszechstronną wiedzę, którą możesz wykorzystać w realnym świecie. To pomogło mi pracować wydajniej w pracy, która opiera się głównie na planowaniu i analizie finansowej. 

Jakie perspektywy kariery otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji CMA? 
Na rynku pracy coraz częściej pojawiają się oferty, w których posiadanie kwalifikacji z dziedziny finansów jest obowiązkowe. Jest to szczególnie istotne, jeśli pragniemy pracować w międzynarodowym środowisku. Kwalifikacje CMA są rozpoznawane w większości krajów na świecie. Dodatkowo atutem są spotkania członków IMA oraz lokalne oddziały tej organizacji, gdzie możemy poznać innych specjalistów z różnych krajów. 

Dlaczego uzyskanie tej kwalifikacji jest ważne? 
Kwalifikacja CMA jest potwierdzeniem posiadania wiedzy z zakresu rachunkowości zarządcze. Jeżeli chcesz być konkurencyjny na rynku pracy, wyróżniać się na od innych, mieć większe szanse na znalezienie posady w międzynarodowym środowisku, to CMA na pewno w tym pomaga. Jestem bardzo dumna z posiadanego certyfikatu; była to inwestycja, która otwiera drzwi do awansu, zapewnia większą widoczność i pozwala nam stać się bardziej pewnym siebie. 

Czytaj także  – CMA

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Monika Otocka
CMA, Financial Analyst Signify Poland

Obecnie pracuje jako Finanacial Analyst w FP&A w Signify Poland. Jest odpowiedzialna za kalkulację cen standardowych dla fabryk w regionie Północnej Ameryki, planowanie i analizę aktualnych wyników (cost price, cost of organization and material development). 

Ówczesnie była częścią zespołu Transfer Pricing, w którym zajmowała się kalkulacją cen transferowych, analizą i sterowaniem EBITu w jednostkach powiązanych. 

 

unsplash.com

unsplash.com