28-06-2013 | Joanna Urbaniak

Konsultant w dziale doradztwa biznesowego: opis stanowiska, zakres obowiązków

W poniższym artykule prezentujemy sylwetkę konsultanta w dziale doradztwa biznesowego. Poznaj zakres obowiązków, zadania i profil osoby pracującej na tym stanowisku, a także dowiedz się, ile zarabia konsultant w dziale doradztwa biznesowego.
 

Przejdź do pełnej listy opisów stanowisk w finansach »

 

Konsultant w firmie doradztwa biznesowego jako członek zespołu bierze udział w projektach doradczych pod nadzorem starszego konsultanta. Usługi doradztwa biznesowego są w wysokim stopniu specjalistyczne i obejmują: doradztwo strategiczne, doradztwo operacyjne (między innymi poprawa efektywności procesów), zarządzanie ryzykiem, doradztwo IT oraz szereg usług doradczych dla sektora bankowo-ubezpieczeniowego. Specyfika branż powoduje, że czasami to ona decyduje o głównej specjalizacji. Najwięcej usług doradczych wykonywanych jest na zamówienie sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego czy paliwowego. Projekty, jakie są wykonywane dla klientów, dotyczą dostosowywania firm do określonych wymogów narzuconych przez ustawodawstwo w Polsce lub regulacje międzynarodowe, usług doradczych mających na celu zdefiniowanie strategii lub poprawę efektywności lub audyt procesów.

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »


 

Zakres obowiązków

  • udział w projektach doradczych, audytorskich lub wdrożeniowych
  • mapowanie i analiza procesów, zbieranie dokumentacji i informacji  niezbędnej do realizacji projektu w różnych działach firmy klienta
  • analiza zebranych informacji, proponowanie rozwiązań
  • przygotowanie w zależności od rodzaju projektów elementów lub pełnych dokumentów: opinii, raportu, rekomendacji, projektu funkcjonalnego, opisu systemu itp.

 

Profil

 

Konsultant to osoba posiadająca z reguły do czterech lat doświadczenia w firmie doradztwa biznesowego. Wiele osób, które rozpoczynają karierę jako konsultanci w dziale audytu, decyduje się na jej kontynuację kariery w obszarze doradztwa biznesowego. Od kandydatów na stanowisku konsultanta oczekuje się gotowości do ciągłej nauki oraz  projektowego charakteru pracy.

 
 

Wynagrodzenie

 

Całkowite miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku konsultanta w dziale doradztwa biznesowego

 

Typ firmy Dolny kw. Mediana Górny kw.
Firmy doradztwa strategicznego 8 600 zł 10 600 zł 11 500 zł
Wielka czwórka (Big4) 5 100 zł 6 900 zł 8 400 zł
Pozostałe firmy 3 700 zł 4 800 zł 6 300 zł
Średni udział premii   5%  

Źródło: Goldman Recruitment Salary Survey 2015

 

Zobacz oferty pracy w konsultingu »

 
 

Perspektywy rozwoju

 

Konsultant może kontynuować karierę w doradztwie biznesowym, awansując po czterech latach na stanowisko starszego konsultanta, który jest pierwszym poziomem stanowiska kierowniczego w firmie doradczej. Alternatywa ścieżka kariery związana jest z przejściem do biznesu na stanowisko specjalisty lub kierownika w branży, w której specjalizuje się konsultant.


 

Konsultant w organizacji

 

Przełożeni Podwładni
Starszy konsultant Brak

 

Opracowanie na podstawie Goldman Recruitment Salary Survey 2015

Temat pod lupą

Teamwork to nie tylko hasło

Na pytanie: Czy potrafisz pracować w zespole?, większość z nas odpowiada twierdząco. Zarządzanie projektowe i praca zespołowa są w modzie biznesowej, nic zatem dziwnego, że chcemy się wykazać ich znajomością. Wymagają one jednak zarówno kompetencji u pracownika, jak i przygotowania ze strony organizacji.

Więcej artykułów
Awanse
Jakub Wojnarowski

Jakub Wojnarowski nowym dyrektorem ACCA Polska

Jakub Wojnarowski obejmie w kwietniu funkcję Dyrektora Zarządzającego polskiego przedstawicielstwa ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants), międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

Let’s Begin the Tax Game

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w konkursie Tax’n’You 2017. To możliwość sprawdzenia się i rozpoczęcia kariery w charakterze doradcy podatkowego w jednym z biur KPMG w Polsce, a także szansa zdobycia nagród finansowych i rzeczowych.

Więcej wydarzeń
UE