Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Chcę pracować w mBanku. 5 pytań do rekrutera

Anna Sobieraj, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji i Mobilności Wewnętrznej w mBanku udziela kilku rad dotyczących pisania CV oraz zdradza, jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
17.03.2022
Fot. Kaboompics

Pytanie 1

Coraz częstszą praktyką kandydatów jest dodanie w CV kilkuzdaniowego opisu o sobie. Co powinien zawierać taki „profil” kandydata? Czy jest Pani za tym, by dodawanie takiej rubryki stało się standardem?

Anna Sobieraj, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji i Mobilności Wewnętrznej w mBanku: Nie istnieje jedna droga do idealnego CV. Bardzo sobie cenię, gdy ktoś chce wyróżnić się poprzez ciekawą grafikę, szczegółowy opis stanowiska czy choćby swoje motto. A gdy kandydat chce opisać siebie w kilku zdaniach? Czemu nie! Dla mnie to zawsze wartość dodana.

Złotej zasady dotyczącej pisania takich podsumowań nie ma. Na pewno warto pokazać w nim nasze mocne strony, opisać sukcesy, z czego jesteśmy dumni. Napisać, co nas wyróżnia i jak wykorzystamy to na interesującym nas stanowisku.

Oczywiście największą rolę odgrywa doświadczenie i dopasowanie profilowe, ale czasem ciekawa osobowość, dobrze zaprezentowana w CV, może nadrobić pewne braki w dopasowaniu. Ludzie z potencjałem gotowi do działania i nauki to również cel wielu rekrutacji.

Pytanie 2

Czy warto w CV pisać o swoich pasjach? 

Każdy z nas ma jakieś hobby – mniejsze bądź większe. Dla mnie jest to coś tak niepowtarzalnego jak linie papilarne. Wiele o człowieku mówią jego pasje, zainteresowania, zajęcia dodatkowe. Czy mamy na coś jeszcze siłę oprócz pracy? Jak się relaksujemy, odciągamy myśli od stresów? To jest bardzo wartościowy dodatek w CV. Zdarza mi się pytać kandydatów o to, co robią dla relaksu, co ich fascynuje – nawet, gdy hobby nie jest zawarte w CV. Odpowiedzi są przeróżne i czasem zaskakujące.

Gdy ktoś aplikuje do mBanku, często jego zainteresowania pokrywają się z bankowością czy finansami. Chętnie takie osoby dopytuję o nowinki rynkowe, sytuację ekonomiczno-gospodarczą i pytam, czy wiedzą, jaki ma to wpływ na klienta. Odpowiadając krótko – tak, warto pisać.

Pytanie 3

Na ile szczegółowy powinien być opis zadań wykonywanych na danym stanowisku, gdy opisujemy swoje doświadczenie zdobywane w różnych firmach? 

Są jeszcze miejsca, które stosują regułę jednej strony CV, ale uważam, że ograniczenia w tym wypadku są zbędne. Oczywiście elaboraty 6-stronicowe to przesada w drugą stronę. Zawsze warto scharakteryzować stanowisko w kilku punktach. Opis zadań jakie wykonywaliśmy jest ważny. Daje nam od razu możliwość poznania doświadczeń kandydata i pokazuje, ile tak naprawdę on potrafi. Jeżeli pracowaliśmy w kilku firmach na tym samym stanowisku, to różnice w obowiązkach pewnie będą niewielkie. Warto dodać te wyróżniki czy dodatkowe zadania. Zachęcam do zwięzłych, treściwych i merytorycznych opisów.

Pytanie 4

Czy na rozmowę o pracę, także tę przed komputerem, należy ubrać się na „galowo”? Jaki strój będzie odpowiedni? Czy obowiązuje w tym względzie jeszcze dress code?

Zawsze warto wyglądać schludnie. Nawet jeżeli rekrutacja jest zdalna, należy zadbać o ubiór oraz miejsce, które do tej rozmowy wybieramy. Sama często zastanawiam się, co byłoby najodpowiedniejsze. Istotne jest to pierwsze wrażenie i fakt, czy mamy na sobie wyciągnięty sweter czy wyprasowaną koszulę. Dobre praktyki to styl smart casual z zachowaniem swobody i komfortu kandydata. Dobór odpowiedniej garderoby to świadectwo naszego stosunku do przyszłego pracodawcy, dlatego rekomendowane jest nie tyko merytoryczne przygotowanie, lecz także to wizualne. Istotną kwestią jest także miejsce, w którym odbywamy rozmowę. Rekomenduję znalezienie spokojnego i nierozpraszającego środowiska. Niuanse często umykają kandydatom, a warto o nich pamiętać.

Pytanie 5

Załóżmy, że jestem kandydatem. Wysłałam CV w odpowiedzi na ofertę pracy w Państwa firmie. Co dzieje się dalej? Jaką ścieżkę rekrutacyjną muszę przejść, żeby ostatecznie zostać zatrudniona?

Wszystko zależy od szczebla, na jaki aplikujemy. Zazwyczaj jeżeli osoba aplikująca na dane stanowisko spełnia oczekiwania profilowe, będziemy chcieli ją bliżej poznać, a to wiąże się z telefonem od rekrutera i krótką rozmową na temat kandydata, jego doświadczeń i oczekiwań. Kandydat zawsze dostaje informacje, jak wygląda proces i co może go jeszcze czekać – w tym, ile jest etapów oraz jaki jest czas oczekiwania na kolejny kontakt.

Następny krok to rozmowa z bezpośrednim przełożonym – online lub stacjonarnie. Ma ona miejsce albo wspólnie z rekruterem, albo odbywa się wyłącznie z managerem. Ten etap uważam za najciekawszy. Kandydat dowiaduje się, jak wygląda zespół i charakter pracy. A przede wszystkim – z czym będzie mierzył się na danym stanowisku. To „test” nie tylko dla kandydata, ale i dla przełożonego. Pamiętajmy, że rekrutacja działa w dwie strony.

Po takim spotkaniu pozostaje nam podjęcie decyzji i przekazanie jej wszystkim kandydatom. Staramy się zawsze dawać informację zwrotną, tzw. feedback, ze wskazówkami – co można poprawić, czego zabrakło, na co położyć większy nacisk.

W mBanku dbamy o jakość. To wiąże się z badaniem satysfakcji kandydatów, którzy uczestniczyli w rozmowach. Wciąż udoskonalamy procesy rekrutacyjne i stosujemy do tego różne dostępne narzędzia, dlatego istotne są dla nas opinie kandydatów.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Anna Sobieraj
Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji i Mobilności Wewnętrznej mBank

Rekruter z zamiłowania. Swoją przyszłość od zawsze wiązała z pracą opartą na relacjach z ludźmi. Zajmuje się rozwojem i wsparciem biznesu poprzez wyszukiwanie talentów na różne szczeble organizacyjne. Posiada doświadczenie w rekrutacjach wolumenowych, z uwzględnieniem stanowisk specjalistycznych. Autorka artykułów branżowych. Najbardziej lubi w rekrutacji poznawanie drugiego człowieka – jego doświadczeń i motywacji. Po pracy zajmuje się quillingiem, rysunkiem i czytaniem książek – szczególnie felietonów.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również