Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak napisać mail z CV? 3 wzory wiadomości do pracodawcy

Zobaczcie, jak napisać mail z CV do przyszłego pracodawcy, jeśli w ofercie pracy została wyrażona prośba o przesłanie wiadomości mailowej z załączonymi dokumentami aplikacyjnymi.
Kategoria: Poradnik kariery
25.01.2021
Fot. Unsplash

Na wielu portalach z ogłoszeniami o pracę (także naszym!) aplikacja na daną ofertę pracy odbywa się przez system i kandydat nie musi logować się na swoją pocztę elektroniczną i wysyłać spersonalizowanej wiadomości. Wiemy jednak, że czasami jeszcze mogą zdarzać się sytuacje, gdy niezbędne jest wysłanie wiadomości mailowej na adres biura rekrutacji danej firmy lub do konkretnej osoby odpowiedzialnej za rekrutację. 

Napisanie dobrej wiadomości mailowej z CV w załączniku może nie jest wielką sztuką, ale na pewno wymaga koncentracji i dbałości o każdy szczegół. Niebezpiecznych momentów, kiedy można wejść na przysłowiową minę i popełnić głupi błąd jest kilka. A należy pamiętać, że często od tego jak napiszemy taką wiadomość zależy, czy adresat weźmie naszą aplikację pod uwagę i otworzy załączone CV. 

Jak napisać mail z CV? Ogólne zasady

1. Tytuł wiadomości:

Jeśli w ofercie pracy został podany jej numer referencyjny, to warto go umieścić już w tytule wiadomości, ponieważ czasami rekruterzy na tej podstawie filtrują przychodzące maile. Oprócz numeru warto dodać też informację, która wyróżni tę wiadomość od innych, np. dotyczącą doświadczenia, posiadanych kwalifikacji czy znajomości języków obcych. 

2. Przywitanie:

"Szanowna Pani", "Szanowny Panie", Szanowni Państwo" - to dobry pomysł na powitanie wtedy, gdy wiecie do kogo trafi wysyłana przez Was wiadomość (np. z adresu mailowego można wywnioskować, że będzie to Pani, Pan czy większa grupa pracowników). Jeśli trudno określić, kto jest nadawcą zawsze można rozpocząć mail od "Dzień dobry". 

3. Nawiązanie do ogłoszenia:

Należy wspomnieć, jakiej oferty pracy dotyczy wiadomości. Można też dołączyć informację, gdzie została opublikowana. 

4. Motywacja:

Dlaczego zdecydowaliście się aplikować na to ogłoszenie o pracę? Warto dodać choćby zdanie. 

5. Informacja o załączonych dokumentach:

Uzupełnij wiadomość o informację o załączonych dokumentach aplikacyjnych. 

6. Pożegnanie:

Warto dodać uprzejmą prośbę o pozytywne rozpatrzenie aplikacji. Zakończenie dobrze jest zakończyć zwrotem "Z wyrazami szacunku" i podpisem (pełne imię i nazwisko). 

7. Załączenie CV:

Na pewno nieraz zdarzyło się Wam napisać wiadomość mailową a na koniec... zapomnieć o załączniku. Dlatego przed kliknięciem "wyślij" upewnijcie się, że wszystkie dokumenty (i to we właściwych wersjach!) zostały załączone. 

Jak napisać mail z CV? Wzory

1. Studentka szuka pracy:

Szanowni Państwo!

Na portalu z ogłoszeniami o pracę [nazwa portalu] znalazłam ofertę pracy na stanowisku [nazwa stanowiska] w firmie [nazwa firmy], [nr referencyjny].

Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ jestem studentką V roku i znam język angielski na poziomie średnio zaawansowanym. Jestem osobą ambitną, pracowitą i dobrze odnajduję się w pracy w grupie. 

W załączniku przesyłam CV, w którym znajdą Państwo więcej informacji dotyczących mojego dotychczasowego doświadczenia (wolontariat, praktyki, staż). 

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej aplikacji. 

Z wyrazami szacunku, 
[imię i nazwisko]
[nr telefonu]

2. Doświadczony manager szuka pracy:

Dzień dobry, 

Piszę w nawiązaniu do ogłoszenia na stanowisko [nazwa stanowiska], które zostało opublikowane [data i miejsce].

Jestem managerem z [x]-letnim doświadczeniem w obszarze [nazwy]. Dotychczas pracowałem dla [nazwy firm] i kierowałem [x]-osobowym zespołem. Chciałabym kontynuować swój rozwój zawodowy w Państwa firmie. 

W załączniku przesyłam swoje CV, w którym znajduje się więcej informacji dotyczących mojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego. 

Dziękuję za zapoznanie się z moją aplikacją. Liczę na możliwość zaprezentowania mojej osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Z wyrazami szacunku,
[imię i nazwisko]
[nr telefonu]

3. Osoba z doświadczeniem szuka pracy:

Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do ogłoszenia, które pojawiło się na portalu [nazwa portalu], chciałbym zgłosić swoją chęć do pracy na stanowisku [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.

Posiadam bogate doświadczenie w [nazwa obszaru], poparte licznymi szkoleniami i certyfikatami [można wymienić w nawiasie kilka najważniejszych]. Chciałbym nadal rozwijać swoje umiejętności oraz nabywać nowe kompetencje w Państwa firmie.

W załączniku przesyłam swoje CV, w którym zostały zebrane wszystkie moje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe.

Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tej wiadomości i uprzejmie proszę o zapoznanie się z moją aplikacją. Z przyjemnością zaprezentuję dokładniej swoją kandydaturę podczas bezpośredniej rozmowy.

Z wyrazami szacunku,
[imię i nazwisko]
[nr telefonu]

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również