Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Comarch. Rekrutacje w 2021 roku

Zobaczcie, jak przebiegają rozmowy kwalifikacyjne w Comarch i jakie możliwości współpracy oferuje ta firma studentom. Na 5 pytań odpowiada Joanna Winiarz, Młodszy specjalista ds. rekrutacji.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
30.04.2021
Fot. Kaboompics

1. Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie? Czy zaszły jakieś zmiany?

Joanna Winiarz, Młodszy specjalista ds. rekrutacji w Comarch: Większa część naszego procesu rekrutacyjnego jest niezmienna od kilku lat. W ostatnim czasie niektóre z etapów zostały zamienione na formę zdalną. Staramy się, by proces rekrutacji w Comarch był szybki i przyjazny oraz żeby każdy z kandydatów otrzymał od nas informację zwrotną, którą po zakończonym procesie rekrutacji przekazujemy drogą mailową lub telefoniczną.

Struktura Comarch opiera się o działy – sektory powiązane z obszarem działalności firmy, w których realizowane są projekty dla różnych branży, np. finanse i bankowość, telekomunikacja czy IoT. Z tego względu, a także biorąc pod uwagę różnorodność stanowisk oferowanych przez firmę, procesy rekrutacji na poszczególne stanowiska mogą się od siebie różnić. Inaczej więc  wygląda proces rekrutacji kandydata na stanowisko do księgowości, a inaczej na stanowiska programistyczne.

Po otrzymaniu aplikacji bardzo szczegółowo analizujemy wszystkie informacje zawarte w formularzu aplikacyjnym, CV czy liście motywacyjnym. Jeśli wynik preselekcji będzie pozytywny to, w zależności od stanowiska, kandydat zapraszany jest na testy online lub jego aplikacja trafia bezpośrednio do kierownika prowadzącego rekrutację. Zwykle kolejnym etapem jest wstępna rozmowa telefoniczna na temat motywacji do pracy oraz istotnych kompetencji. Następnie kandydat zapraszany jest na nieco dłuższą rozmowę przeprowadzaną przez potencjalnego przełożonego wraz z innym kierownikiem lub ekspertem. Finalnie kandydat otrzymuje informację zwrotną na temat wyniku procesu rekrutacji.

2. W jaki sposób przebiegają obecnie rozmowy kwalifikacyjne w Państwa firmie?

Dbamy o to, by rozmowy były przeprowadzane w sposób bezpieczny dla kandydata oraz naszych pracowników. Proces rekrutacji w większości przebiega w trybie zdalnym. Struktura wywiadu nie uległa jednak znaczącej zmianie. Kandydat może spodziewać się pytań takich jak podczas zwykłej rozmowy w biurze. Pytań dotyczących motywacji, wykształcenia czy kwalifikacji. Rozmowy przeprowadzane są przez przyszłego potencjalnego przełożonego, więc na tym etapie sprawdzana jest również wiedza merytoryczna kandydata.

3. Jakie możliwości współpracy oferują Państwo studentom?

Każdego roku organizujemy wakacyjny staż IT oraz staż UX/UI. Okresowo organizujemy również staże biznesowe dla studentów kierunków ekonomicznych lub administracyjnych. Staż w Comarch to możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia, podczas pracy nad realnymi projektami. Warto wspomnieć, że nasz staż IT to największy program tego typu w skali całej Europy. Tegoroczna edycja stażu będzie już naszą 19!

4. Jakie trzy umiejętności miękkie, Pani/a zdaniem, będą kluczowe u kandydatów do pracy w finansach w 2021 roku?

Czasami dużo ważniejsze w procesie rekrutacji okazują się umiejętności miękkie, jakie posiada kandydat, niż znajomość programów, narzędzi czy określona wiedza merytoryczna.

Bardzo ważna jest dobra komunikacja – to, czy kandydat będzie potrafił współpracować z zespołem, uważnie słuchać wymagań klienta  jasno wyrażać swoje zdanie.

W każdej pracy, jak i w życiu codziennym, przydaje się również umiejętność uczenia się, samorozwoju i pogłębiania wiedzy w danym obszarze. Nie każdy bowiem potrafi przełożyć zdobytą wiedzę teoretyczną na praktykę. Jeśli nie potrafimy wysuwać trafnych wniosków, powtarzamy te same błędy oraz ciężko nam czerpać wiedzę ze swoich doświadczeń.

Kolejną ważną cechą jest kreatywne myślenie. To, czy potencjalny kandydat ma nieszablonowe podejście, potrafi myśleć poza schematami, umiejętnie rozwiązuje problemy oraz wprowadza usprawnienia do codziennej pracy.

5. Znajomość których programów lub narzędzi jest mile widziana albo obowiązkowa w pracy na stanowiskach związanych z finansami?

W przypadku kandydatów aplikujących na stanowiska z obszaru finansowego, często wymagana jest bardzo dobra znajomość MS Office, w szczególności programu Excel. W rekrutacji na stanowiska analityków czy konsultantów mile widziana jest również znajomość modelowania procesów biznesowych w notacji BPMN, czy umiejętność pracy z narzędziami wspierającymi modelowanie jak Enterprise Architect. Coraz więcej stanowisk w obszarze finansów wymaga również od kandydatów umiejętności technicznych i znajomości takich narzędzi jak SQL, VBA lub narzędzi Business Intelligence, które służą do raportowania i analizy konkretnych danych.

Dziękuję za rozmowę.

Ekspert: Joanna Winiarz
Młodszy specjalista ds. rekrutacji Comarch

Od ponad trzech lat związana z obszarem zarządzania zasobami ludzkimi. Obecnie prowadzi procesy rekrutacyjne do polskich oddziałów firmy na stanowiska związane z finansami, administracją publiczną czy IT. Koordynuje testy rekrutacyjne do pracy oraz na wakacyjne staże IT w Comarch.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również