Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Credit Suisse

Agnieszka Dybizbańska, Poland Campus Recruitment Lead, odkrywa wszystkie karty dotyczące procesu rekrutacji w Credit Suisse i zdradza, jak weryfikowana jest znajomość języków obcych kandydatów.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
09.04.2019
Fot. Fabrizio Verrechci / Unsplash

Proces rekrutacji

1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? 

Agnieszka Dybizbańska, Poland Campus Recruitment Lead w Credit Suisse: Nasz proces rekrutacyjny zasadniczo składa się z pięciu, następujących kolejno po sobie, etapów.

Na początku, każdy kandydat, niezależnie od tego czy aplikuje na konkretne stanowisko pracy, czy na staż, proszony jest o zapisanie swojego CV w języku angielskim w naszym systemie. By tego dokonać musi on założyć konto i wypełnić formularz rekrutacyjny, którego pytania pokrywają się z treściami papierowego CV dostarczanego zazwyczaj do pracodawcy.

Po zapoznaniu się z informacjami zapisanymi w systemie rekruter dzwoni do wybranych kandydatów, głównie w celu weryfikacji podanych danych. Gdy aplikacja zostanie oceniona pozytywnie, wysyłane jest mailowe zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji.

Jej ostatnim elementem jest spotkanie z czterema managerami z działu, do którego aplikuje dany kandydat. Spotkanie takie trwa około godziny i składa się z dwóch półgodzinnych paneli prowadzonych przez poszczególnych managerów. Jest to ostatni etap rekrutacji, po zakończeniu rozmów managerowie decydują, który z kandydatów zostanie przyjęty do pracy lub na staż. Trwa to zazwyczaj kilka dni.

Języki obce

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Jesteśmy międzynarodową korporacją, więc językiem w jakim komunikujemy się na co dzień jest język angielski. Każdy pracownik Credit Suisse musi się nim biegle posługiwać, umiejętność ta jest także weryfikowana w czasie procesu rekrutacyjnego, zarówno podczas wstępnej rozmowy z rekruterem, jak i późniejszych rozmów z managerami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu języka kandydata jest rozmowa.

Nie zadajemy trudnych pytań ani nie prosimy o wygłoszenie elaboratu, po prostu część konwersacji przeprowadzamy w języku obcym.

Kandydat nie ma się czego obawiać. Oprócz umiejętności posługiwania się językiem angielskim warto pochwalić się znajomością innego języka obcego, takiego jak na przykład niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański.

Ostatnia rada przed rozmową o pracę

3. Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który chwilę po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał właśnie rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Na pewno powiedziałabym mu, że nie ma się czego obawiać, pogratulowałabym mu także wyboru naszej firmy :). Warto pamiętać o tym, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a tak naprawdę poznajemy się dopiero na rozmowie rekrutacyjnej.

Drogi Czytelniku, pokaż nam więc, że wiesz, czego chcesz, nie boisz się wyzwań, jesteś dobrze przygotowany do rozmowy i pozytywnie nastawiony do życia. Ubierz się w stylu smart casual, poczytaj o firmie w Internecie.

Dobrze jest zapoznać się z informacjami z naszej strony credit-suisse.com/careers. Zachęcam do tego, żeby na nią zajrzeć. Kandydaci znajdą tam niezbędne wskazówki rekrutacyjne oraz porady jak przygotować się do rozmowy w naszej firmie.

Umiejętności miękkie 

4. Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto o nich pisać w CV?

CV to nasza wizytówka dlatego warto jest zawrzeć w nim wszystko, czym chcemy się pochwalić. Jeśli chodzi o umiejętności miękkie na stanowiskach związanych z finansami to przede wszystkim wymieniłabym umiejętność współpracy z innymi i odpowiedzialność za wykonywane zadania. Dużą wagę przywiązujemy do przejrzystości, zarówno naszych działań, jak i komunikacji. Jeśli kandydat ma wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne również warto o tym wspomnieć.

List motywacyjny

5. Czy list motywacyjny jest wymogiem w aplikacji do Państwa firmy? Jak go napisać, żeby zyskać przychylność rekrutera?

List motywacyjny nie jest wymaganym elementem aplikacji do naszej firmy. Zależy nam na tym żeby proces rekrutacyjny był jak najprostszy i jak najkrótszy. Stawiamy na komunikację, dlatego wolimy porozmawiać z kandydatem bezpośrednio, nie musi do nas pisać.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Agnieszka Dybizbańska
Poland Campus Recruitment Lead Credit Suisse

Z Credit Suisse związana od 6 lat. W pracy na stanowisku Poland Campus Recruitment Lead zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem strategii employer brandingowej, kreowaniem wizerunku pracodawcy na rynku pracy oraz pozyskiwaniem młodych talentów dla naszej firmy.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również