Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Idea Getin Leasing

Marta Jurkiewicz, samodzielny specjalista ds. rekrutacji i szkoleń w Idea Getin Leasing, opowiada o tym, jakie pytania pojawiają się na rozmowach o pracę i czego nie powinno zabraknąć w dobrym CV.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
27.05.2019
Fot. Viviana Rishe / Unsplash

Proces rekrutacji

1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie?

Marta Jurkiewicz, samodzielny specjalista ds. rekrutacji i szkoleń z Idea Getin Leasing: Proces rekrutacji w Idea Getin Leasing składa się z kilku etapów.

Pierwszy polega na pozyskiwaniu i selekcji CV kandydatów. Następnie, po zebraniu dokumentów i ich analizie, konsultujemy profil kandydata idealnego na dane stanowisko. Wybieramy CV i wspólnie z managerem danego działu czy departamentu zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne do centrali. Staramy się, aby rozmowa była bardzo rzetelna, sprawdzająca zarówno umiejętności, doświadczenie i wiedzę merytoryczną kandydata, jak i kompetencje miękkie. Bardzo istotna jest dla nas atmosfera i komfort kandydata. To ważne, aby wyniósł ze spotkania wyłącznie pozytywne doświadczenia. Sporadycznie zdarzają się w naszej firmie rekrutacje, składające się z dwóch etapów rozmów, czy dwóch spotkań. Wtedy też bardziej wnikliwie sprawdzane są specjalistyczne kompetencje i umiejętności kandydatów.

W ostatnim etapie, wybranemu kandydatowi składamy ofertę współpracy, a wszystkim osobom, które brały udział w spotkaniach rekrutacyjnych zawsze udzielamy informacji zwrotnej, dziękujemy za poświęcony czas i przygotowanie do rozmowy. Odpowiadamy kandydatom zazwyczaj w ciągu 14 dni. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest kontakt z kandydatem po procesie rekrutacyjnym, dlatego niezależnie od decyzji, nie pozostawiamy go bez odpowiedzi.

Najczęściej pojawiające się błędy w CV

2. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów?

Klasycznym błędem, który popełniają kandydaci w przygotowaniu CV jest kolejność umieszczania doświadczenia zawodowego. Często robią to na odwrót. Pamiętajmy, że najwyżej w CV umieszczamy najbardziej aktualne doświadczenie zawodowe i aktualnego bądź ostatniego pracodawcę, natomiast starsze – zgodnie z chronologią – zamieszczamy niżej.

Innym, bardzo często popełnianym błędem jest zamieszczanie w CV danych, takich jak dokładny adres zamieszkania, wiek, stan cywilny, czy nawet nr PESEL. Zgodnie z RODO pracodawca nie może ich wymagać od kandydata w procesie rekrutacji. Nie ma także obowiązku zamieszczania w CV zdjęcia.

Co istotne, wielu kandydatów zapomina o wpisaniu klauzuli informacyjnej i zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji. Bez tego nawet najlepsze CV nie może być wzięte pod uwagę.

Dla mnie, jako rekrutera, zawsze inspirującą ciekawostką jest informacja o zainteresowaniach kandydatów. Niezwykle ważny jest work life balance, którego zachowanie wpływa na minimalizowanie stresu, zaangażowanie pracowników, ich motywację oraz satysfakcję z wykonywanej pracy. Kandydat z zainteresowaniami wpisuje się w obraz takiej osoby. Można również wnioskować, że jest osobą świetnie zorganizowaną, która pomimo pracy zawodowej znajduje czas na rozwijanie swoich pasji, a co więcej, zaraża nią także innych współpracowników.

Idea Getin Leasing chętnie wspiera różne inicjatywy, np. sportowców, promotorów zdrowego stylu życia, kinomaniaków czy wolontariuszy współpracujących z różnymi fundacjami. Dajemy przestrzeń do rozwoju swoich pasji, wspierając te, których celem jest pomoc potrzebującym.

List motywacyjny

3. Czy list motywacyjny jest wymogiem w aplikacji do Państwa firmy? 

List motywacyjny nie jest konieczny przy aplikowaniu do naszej firmy, ale może być dodatkowym źródłem wiedzy na temat kandydata, np. jego motywacji. Są takie departamenty, w których list motywacyjny jest mile widziany, np. w marketingu. Tam lekkie pióro i kreatywność są bardzo cenne.

Znajomość języków obcych

4. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

W firmie na co dzień posługujemy się językiem polskim. Niektóre stanowiska wymagają dobrej znajomości języka angielskiego, wówczas jego poziom sprawdzamy podczas spotkania rekrutacyjnego w formie krótkiej rozmowy, tłumaczenia tekstu lub przygotowania pisma.

Najczęstsze pytania rekrutera na rozmowie

5. Jakie pytanie zawsze pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych w Państwa firmie?

Jedno z podstawowych, a zarazem bardzo ważnych pytań, dotyczy motywacji kandydata do zmiany pracy oraz wyboru Idea Getin Leasing na swojego potencjalnego pracodawcę i miejsce do dalszego rozwoju zawodowego. Daje nam ono okazję do rzeczywistego poznania, dlaczego kandydatowi zależy na pracy w naszej firmie. A dodam, że jako pracodawca bardzo doceniamy zmotywowanych pracowników, zapewniając im rozwój i wzrost kompetencji. 

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Marta Jurkiewicz
Samodzielny specjalista ds. rekrutacji i szkoleń Idea Getin Leasing

Z branżą HR związana od 8 lat. Od 2016 roku współpracuje z Idea Getin Leasing, realizując specjalistyczne projekty rekrutacyjne w sektorze finansowym i sprzedażowym oraz projekty stażowe. Aktywnie wspiera obszar rozwoju pracowników. Psycholog, psychodietetyk, pasjonat wellbeingu i świadomego, zdrowego stylu życia.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również