Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

4 aktualne wzory klauzuli w CV po RODO

Zobaczcie, jak powinna wyglądać klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą należy umieścić na końcu CV. Przedstawiamy nowe wzory, które uwzględniają przepisy RODO.
Kategoria: Poradnik kariery
14.12.2018

Klauzula to, zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN, "zastrzeżenie lub warunek w umowie, układzie, traktacie itp".

W przypadku dokumentów aplikacyjnych klauzula powinna dotyczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizację, do której przesyłamy CV. Umieszczenie takiej informacji na końcu aplikacji jest warunkiem koniecznym. W przeciwnym razie – rekruter nie weźmie takiego dokumentu pod uwagę i na pewno nie zadzwoni z propozycją spotkania. Nie ze zwykłej złośliwości, że zapomnieliśmy dodać dwa zdania, ale obowiązku – nie pozwalają mu na to przepisy. 

Jeśli macie wzór CV, który przygotowywaliście przed majem 2018 roku albo chcecie stworzyć nowy życiorys sprawdźcie, czy w klauzuli, którą dodaliście nie znajdują się zapiski powołujące się na ustawę z 1997 roku, np. takie:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)".

Są one bowiem już nieaktualne. Zgodnie z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), obowiązują nowe wzory klauzuli. 

Klauzula dotycząca tylko bieżącej rekrutacji

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie znalazła się treść klauzuli, którą należy umieścić w dokumentach, warto uzupełnić aplikację (przede wszystkim CV – w listach motywacyjnych ten zapis nie jest wymagany) o następujący, prosty zapis:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko". 

Alternatywna jest wersja dłuższa, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)". 

Klauzula – furtka do przyszłych rekrutacji

Powyższe klauzule obowiązują jedynie przy aplikacjach na dane, konkretne stanowisko. Jeśli chcecie zostawić rekruterowi możliwość kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że Wasz profil pasuje bardziej na inne stanowisko, wystarczy zamieścić w klauzuli odpowiednie zdanie. 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

W tym przypadku również możliwa jest wersja alternatywna, następującej treści:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”. 

Źródło: Klauzula w: Słownik Języka Polskiego, PWN.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również