Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera ze Standard Chartered

Iwona Sasal-Siwkowska, Talent Acquisition Manager opowiada o tym, jak wygląda proces rekrutacji w Standard Chartered oraz na ile w kształtowaniu ścieżki kariery ważny jest kierunek ukończonych studiów czy doświadczenie zawodowe, a na ile bardziej uniwersalne cechy.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
30.09.2019
Fot. Unsplash

Proces rekrutacji

1. Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie?

Iwona Sasal-Siwkowska, Talent Acquisition Manager, Standard Chartered: Po przesłaniu przez kandydata aplikacji na wybrane stanowisko za pośrednictwem naszej globalnej strony, nasz zespół rekrutacji analizuje CV, aby wybrać profile, które w największym stopniu odpowiadają wymaganiom na danym stanowisku. Następnym krokiem jest kontakt telefoniczny z wybranymi kandydatami, aby przekazać im dodatkowe informacje na temat danej rekrutacji i sprawdzić wstępne oczekiwania. Na tym etapie następuje również podstawowa weryfikacja znajomości języków obcych określonych w ogłoszeniu. Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą ten etap, zapraszani są na rozmowę rekrutacyjną do naszego biura. Spotkanie przeprowadza zazwyczaj bezpośredni przełożony. W przypadku niektórych stanowisk kandydaci są proszeni o wykonanie zadań rekrutacyjnych. Przeprowadzamy również test, którego celem jest sprawdzenie, w jakim stopniu kandydat jest dopasowany do naszej kultury organizacyjnej (tzw. “culture fit”).

Znajomość języków obcych

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji?

Standard Chartered jest globalnym bankiem, który działa na ponad 60 rynkach. Naszym językiem “urzędowym” jest język angielski, dlatego też jego znajomość jest wymagana od wszystkich kandydatów. Znajomości tego języka jest wstępnie weryfikowana przez rekrutera w trakcie rozmowy telefonicznej, a dalsza weryfikacja następuje w trakcie rozmowy z przyszłym przełożonym, a w niektórych przypadkach także w trakcie zadania rekrutacyjnego. Znajomość innych języków obcych niż angielski jest mile widziana i może być przydatna w pracy, np. w obszarze monitorowania transakcji pod kątem wyłapywania prób prania pieniędzy, gdzie analitycy mają do czynienia z dokumentami w różnych językach, bywa że egzotycznych, bo znaczna część działalności banku przypada na Azję, Afrykę i Bliski Wschód. Znajomość innych języków niż angielski nie jest natomiast wymagana na tym etapie rozwoju naszej polskiej spółki.

Rozwój pracowników

3. W jaki sposób Państwa firma wspiera rozwój swoich pracowników?

O rozwój staramy się dbać od momentu, w którym pracownicy dołączają do naszego zespołu.

Na przykład dedykowany kilkutygodniowy program szkoleń jest oferowany specjalistom dołączającym do zespołu ds. przeciwdziałania przestępczości finansowej w Standard Chartered. Nowi członkowie tego zespołu niemal cały pierwszy miesiąc pracy spędzają w sali szkoleniowej, uczestnicząc w kompleksowym szkoleniu. Ponadto pracownicy mogą wybrać ścieżkę rozwoju w kierunku eksperckim lub managerskim i od pracowników zależy, czy zdecydują się na zgłębianie wiedzy w ramach poszczególnych obszarów tematycznych (w ramach jednej specjalności lub różnych), czy też wolą rozwijać umiejętności z zakresu zarządzania zespołem. W ramach HR mamy zespół dedykowany szkoleniom i rozwojowi, który wraz z szefami poszczególnych zespołów dba o naszą ofertę szkoleniową, która uwzględnia zarówno szkolenia z umiejętności miękkich, jak i bardziej techniczne czy specjalistyczne. Korzystamy też z bogatej oferty szkoleń online dostępnych na platformie Percipio. Warto też podkreślić, że polskie biuro Standard Chartered działa zaledwie od 2018, a więc jest młodą, dynamicznie rosnącą spółką, co samo w sobie tworzy interesujące możliwości rozwoju dla pracowników, raczej niespotykane w firmach o dłuższej historii.

Rada przed rozmową kwalifikacyjną

4. Jaką radę dałaby Pani naszemu czytelnikowi, który po przeczytaniu tego wywiadu będzie miał rozmowę kwalifikacyjną w Państwa firmie?

Po pierwsze – przyjść dobrze przygotowanym: z przemyślanymi pytaniami czy oczekiwaniami wobec potencjalnego przyszłego pracodawcy oraz uzbrojonym w ogólnodostępną wiedzę dotyczącą Standard Chartered. W naszych procesach rekrutacyjnych często uczestniczą managerowie wyższego szczebla, którzy globalnie odpowiadają za dane obszary i dopytują kandydatów o ich wiedzę na temat banku. Po drugie – starać się nie stresować 😊

Kształtowanie ścieżki kariery

5. Na ile w kształtowaniu ścieżki kariery ważny jest kierunek ukończonych studiów czy dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a na ile bardziej uniwersalne cechy, jak np. chęć uczenia się nowych rzeczy?

Od osób zainteresowanych pracą w polskim biurze Standard Chartered co do zasady oczekujemy wyższego wykształcenia, natomiast nie trzymamy się sztywno konkretnych kierunków studiów. W skrócie – aby pracować w naszym zespole ds. zapobiegania przestępczości finansowej nie trzeba być absolwentem studiów ekonomicznych czy prawniczych, choć to na pewno pomaga, ale mamy również duże grono absolwentów studiów filologicznych w tym zespole. Bardzo ważne są dla nas uniwersalne umiejętności, jak np. analiza danych czy znajomość języków obcych. Obserwując zmiany na rynku pracy bardzo ważna jest aktualnie również otwartość na uczenie się nowych rzeczy. Dzięki temu można w pełni wykorzystać oferowane przez pracodawcę możliwości rozwoju i zadbać o swoją przyszłość zawodową . Chyba nigdzie nie jest to aż tak dobrze widoczne, jak w sektorze IT, gdzie miałam przyjemność pracować przez ponad 2 lata: postęp jest szybki, technologie, które powstają są nowe, za jakiś czas staną się przestarzałe, trzeba więc uczyć się nowych, aby za tym postępem nadążyć, być gotowym na przyszłe wyzwania.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Iwona Sasal-Siwkowska
Talent Acquisition Manager Standard Chartered

Iwona Sasal-Siwkowska od kilkunastu lat wspiera partnerów biznesowych w pozyskiwaniu
utalentowanych pracowników. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę zarówno po stronie pracodawców (sektor finansowy i IT), jak i agencji. W Standard Chartered odpowiada za projekty rekrutacyjne w obszarze przeciwdziałania przestępczości finansowej (Financial Crime Compliance) oraz funkcji wsparcia (np. HR), wspierając rozwój zespołów w nowo powstałym biurze banku w Warszawie.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również