Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Autoprezentacja, czyli jak skutecznie zareklamować się pracodawcy

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem, czy doświadczonym profesjonalistą, sposób w jaki prezentujesz się potencjalnym pracodawcom, może mieć kluczowe znaczenie dla zdobycia wymarzonej pracy. W tym artykule zagłębimy się w zawiłości autoprezentacji i rozważymy strategie skutecznego marketingu wobec pracodawców.
Kategoria: Poradnik kariery
13.03.2024

Czym jest autoprezentacja?

„W różnych sytuacjach przedstawiamy się interlokutorom, adresatom komunikatów. Z rozmysłem i bezwiednie. I wtedy, kiedy nawiązuje się nowy kontakt, i wtedy, kiedy się kontakt odnawia. W komunikacji publicznej i również rodzinnej, koleżeńskiej, co wydaje się nie dość uświadamiane. (…) Można uznać, że każde wystąpienie prywatne i publiczne ma moc kształtowania, podtrzymywania i ewentualnie modyfikowania (polepszania albo pogarszania) relacji.” – Prof. zw. dr hab. Kazimierz Michalewski, „Autoprezentacja i prezentacja w mediach”

Autoprezentacja to pokrótce celowe przedstawianie siebie w sposób, który wpływa na postrzeganie przez innych.

W obliczu konkurencji na rynku pracy, wyróżnienie się z tłumu ma kluczowe znaczenie. Autoprezentacja to jednak nie tylko dobrze dobrany strój czy dopracowane CV; to pokazanie swoich unikalnych umiejętności, doświadczeń i osobowości w sposób, który będzie przemawiał do pracodawców.

Jak stworzyć skuteczną strategię autoprezentacji?

W kontekście poszukiwania pracy autoprezentacja obejmuje różne elementy w tym aparycję, umiejętności komunikacyjne, mowę ciała, obecność w Internecie i profesjonalną postawę. Skuteczna autoprezentacja polega zatem na dostosowaniu tych elementów, tak, by tworzyły one w spójną i przekonującą, narrację, która będzie podkreślać nasze mocne strony i przydatność do określonej roli.

Krok 1: Określ swoją markę osobistą

U podstaw skutecznej autoprezentacji leży koncepcja marki osobistej, choć dla wielu z nas ta koncepcja znana jest niekiedy pod swoją angielską nazwą – personal branding.

Marka osobista to unikalna kombinacja umiejętności, doświadczeń, wartości i cech osobowości, które definiują to, kim jesteś jako profesjonalista.

Budowanie silnej marki osobistej zaczyna się od autorefleksji i introspekcji. Na początku, powinniśmy zidentyfikować nasze swoje mocne strony, pasje i cele zawodowe, aby wykorzystać je jako podstawę naszej marki.

Po zdefiniowaniu podstaw swojej marki osobistej, nadszedł czas, aby skutecznie komunikować ją potencjalnym pracodawcom. Wiąże się to z tworzeniem spójnego i konsekwentnego przekazu we wszystkich możliwych kanałach in narzędziach komunikacji, w tym w CV, liście motywacyjnym, profilu LinkedIn czy interakcjach osobistych. Nasza marka osobista powinna przekazywać to, co odróżnia nas od innych kandydatów i dlaczego to my jesteśmy idealnym wyborem na dane stanowisko.

Krok 2: Doszlifuj swoje CV (i list motywacyjny)

CV i list motywacyjny są często pierwszym wrażeniem, jakie robimy na potencjalnym pracodawcy, jest więc niezwykle istotne, aby skutecznie przekazywały nasze kwalifikacje i wartości.

Tworząc CV, powinniśmy skupić się na podkreśleniu swoich najistotniejszych umiejętności, doświadczeń i osiągnięć. Zaleca się używanie zwięzłego języka i wypunktowań, które ułatwiają rekruterom szybką identyfikację naszych kwalifikacji.

Analogicznie, nasz list motywacyjny powinien uzupełniać CV, zapewniając dodatkowy kontekst i wgląd w motywacje i aspiracje kandydata. Dostosuj każdy list motywacyjny do konkretnego stanowiska, o które się ubiegasz, tak, by odpowiadał na potrzeby firmy i wyjaśniał, w jaki sposób Twoje umiejętności i doświadczenia są zgodne z upragnioną rolą zawodową.

Krok 3: Poćwicz swój „elevator pitch”

Elevator pitch, znane czasem także jako elevator speech, to inaczej krótkie, przekonujące podsumowanie tego, kim jesteś i co możesz zaoferować, zaprojektowane tak, aby zainteresować słuchacza w trakcie krótkiej podróży windą. Opanowanie elevator pitch jest niezbędne podczas spotkań networkingowych, rozmów kwalifikacyjnych czy innych interakcji zawodowych.

Tworząc swój elevator pitch:

  • skup się na zwięzłym (od 30 do 60 sekund) i angażującym przedstawieniu swojej unikalnej propozycji wartości,
  • postaraj się podkreślić swoje kluczowe mocne strony, doświadczenia i osiągnięcia,
  • oraz wyjaśnić, w jaki sposób owe osiągnięcia sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Pamiętaj także, że praktyka czyni mistrza! Poćwicz wygłaszanie swojego przemówienia, tak aż stanie się ono naturalne i płynne, co pozwoli ci pewnie się zaprezentować i wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcach.

Krok 4: Nie zapomnij o komunikacji niewerbalnej

Oprócz komunikacji werbalnej, mowa ciała odgrywa kluczową rolę w tym, jak jesteś postrzegany przez innych. Pozytywna komunikacja niewerbalna może przekazywać pewność siebie, kompetencje i profesjonalizm, podczas gdy jej negatyw może podważyć twoją wiarygodność.

Dlatego  też powinniśmy zwracać uwagę na naszą postawę, mimikę i gesty podczas rozmów kwalifikacyjnych i innych profesjonalnych interakcji. Utrzymuj kontakt wzrokowy, uśmiechaj się, najlepiej szczerze, i używaj otwartych gestów, aby przekazać pewność siebie i entuzjazm. Unikaj z kolei wiercenia się, garbienia lub krzyżowania ramion, ponieważ te zachowania mogą sygnalizować zdenerwowanie lub brak zainteresowania.

Krok 5: Buduj swoją obecność online

W dzisiejszych czasach, nasze zachowanie i obecność w Internecie mogą znacząco wpłynąć na reputację zawodową i wiarygodność. Pracodawcy często badają kandydatów online przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać pozytywną i profesjonalną obecność na różnych platformach cyfrowych.

Zacznij od zoptymalizowania swojego profilu LinkedIn, który służy jako internetowe CV i centrum profesjonalnych kontaktów. Upewnij się, że Twój profil jest kompletny i aktualny, z profesjonalnym zdjęciem, atrakcyjnym nagłówkiem i szczegółowym podsumowaniem Twoich umiejętności i doświadczeń. Aktywnie angażuj się w swoją sieć, udostępniając odpowiednie treści, uczestnicząc w dyskusjach branżowych i nawiązując kontakty z profesjonalistami w swojej dziedzinie.

Oprócz wcześniej wspomnianego LinkedIn, pamiętaj o swojej obecności na innych platformach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook i Instagram. Tutaj watro jest zastanowić się nad przejrzeniem naszych ustawienia prywatności, by upewnić się, że wszelkie osobiste treści są odpowiednio ograniczone, a także rozważyć wyselekcjonowanie swoich publicznych postów, tak, aby odzwierciedlały nasz profesjonalny wizerunek.

Źródła:

Center for Career Development, Princeton University, „Developing Your Elevator Pitch”

Kazimierz Michalewski, „Autoprezentacja i prezentacja w mediach”

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuję się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również