Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Czego możemy nauczyć się od ludzi bogatych? 10 lekcji na wagę złota

Gdyby ciężka praca czyniła nas bogatymi, większość pracowników fizycznych byłaby zamożna. Tak się jednak nie dzieje. Dlaczego?
Kategoria: Poradnik kariery
01.07.2022
Fot. unsplash.com

Zdobycie majątku to ciężka sprawa. Potrzeba wielu wyrzeczeń i planu na siebie. Żeby stać się bogatym, warto naśladować ruchy najzamożniejszych. Jakie mają nawyki? Czy ciężka praca to klucz to sukcesu? Tak, ale nie tylko.

1. Dużo czytają

Milionerzy lubią uczyć się i rozwiązywać problemy. Zresztą właśnie dzięki temu są bogaci. Dla przykładu Warren Buffet spędza dziennie nawet 6 godzin na czytaniu [1]. Podkreśla, że lubi spędzać czas na siedzeniu i myśleniu. Jak wskazuje, pozwala mu to zredukować liczbę impulsywnych decyzji biznesowych. Podobnie działa Bill Gates. Przekonuje on, że „nie można być naprawdę wykształconym, jeśli się dużo nie czyta” [2]. 88% zamożnych ludzi spędza z książką co najmniej 30 minut dziennie [6].

2. Nie poddają się

Brzmi to trochę jak coachowa rada, ale rzeczywistość jest taka, że Colonel Sanders, którego twarz zdobi każde KFC, zanim sprzedał swój legendarny przepis na skrzydełka smażone w głębokim oleju, próbował… 1009 razy [3]. Średnio każdy milioner bankrutuje 3,5-raza [4]. Mówi się, że mistrz więcej razy upadł, niż początkujący kiedykolwiek próbował. Brak obawy przed porażką i zrozumienie, że jest ona częścią sukcesu, mogą być kluczem do naprawdę wielkich pieniędzy.

3. Nie tracą czasu

14 godzin tygodniowo – tyle w mediach społecznościowych spędza przeciętny Amerykanin, podczas gdy milioner tylko 2,5 godziny [5]. Bogaci z reguły spędzają czas na rozwijaniu swojego biznesu, relacji międzyludzkich albo uczeniu się nowych umiejętności. Są to kompetencje, które sprzyjają zwiększaniu ich majątku oraz zarobków. Chociaż strata czasu jest z pewnością pojęciem względnym, to to, co z nim robicie, zdefiniuje Wasz status majątkowy.

4. Ustalają cele i mają swoich mentorów

Wiedza o tym dokąd się zmierza to początek każdego rozwoju. Jak wskazuje Thomas Corley w swej książce „Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals”, aż 70% zamożnych posiada co najmniej jeden ważny cel [6]. Takie podejście pozwala ukierunkować uwagę, zwiększyć zaangażowanie oraz wytrwanie w działaniu. Istotnym może być także posiadanie swojego mentora, którego życie może nas zainspirować. Mentorem Warrena Buffeta był np. Benjamin Graham, od którego miliarder zapożyczył wiarę w inwestowanie w wartość. Sam Buffet stał się za to mentorem Billa Gatesa. Twórca Microsoftu podziękował mu nawet w swej książce za bycie życiowym przewodnikiem. Jak twierdzi założyciel Microsoftu, Buffet nauczył go, jak zarządzać czasem przez priorytetyzowanie odpowiednich ludzi i zadań.

5. Lubią ryzyko

Ilu znacie milionerów-asekurantów? Ludzi, którzy dorobili się ogromnych majątków, grając zawsze ostrożnie? Skłonność do podejmowania skalkulowanego ryzyka to nieodłączny element na liście cech każdego bogacza. Gdyby chodziło tylko o możliwość ewentualnej klapy finansowej, być może porzucenie etatu nie byłoby aż tak trudne. Ryzykowanie w tym przypadku obejmuje jednak znacznie więcej, bo odnosi się też do rezygnowania z nieproduktywnych relacji, niezrozumienia przez otoczenie i życia w ciągłej niepewności. Audaces fortuna iuvat!

6. Inaczej postrzegają problemy

Często to nie problem jest problemem, ale to, jak na niego patrzymy. Zamożni mają tendencję do postrzegania utrudnień jako okazji. Czasem dają im one pomysły na stworzenie rozwiązań, które pozwolą powiększyć ich majątek, czasem jako okazję do zahartowania charakteru. Przykładowo Elon Musk stojąc kiedyś w korku, postanowił rozwiązać ten problem. Założył firmę Boring Company [7], zajmującą się kopaniem tuneli w celu ułatwienia transportu lądowego. Zamiast narzekać na tracenie czasu, po prostu wziął sprawy w swoje ręce.

7. Pomagają innym

Karma wraca – w to wierzą zamożni. Okazuje się, że nawet ¾ z nich pracuje 5 h tygodniowo w wolontariacie [6]. Takie działanie nie tylko pozwala na poznanie wielu ludzi i zrozumienie otaczającego nas świata, ale też uczy pokory, którą trudno zachować, gdy zarabia się duże pieniądze. Pycha kroczy przed upadkiem, a tego bogaci woleliby uniknąć.

8. Nie winią innych

Wiedzą, że z reguły porażka jest skutkiem ich błędów, a nie świata, który sprzysiągł się przeciwko nim. Myślenie, że to wszyscy są odpowiedzialni za nasze porażki (ale nie my), sprowadza nas do ignorowania niedoskonałości, które moglibyśmy poprawić. To wciąga ludzi biednych w błędne koło nawyku nieinwestowania w siebie, zaprzestania rozwoju i odcięcia się od ambitnych zadań – po co próbować, skoro mamy pecha? Ludzie zamożni wierzą w swoją sprawczość i są kowalami swojego losu. Jak powiedział Konfucjusz, „rację ma ten, kto mówi, że może i ten, kto mówi, że nie może” [8].

9. Dbają o zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch. Sprawność fizyczna jest niezbędna do prowadzenia biznesu oraz inwestowania. Okazuje się, że aż ¾ zamożnych ćwiczy regularnie – zwłaszcza aerobik. Ich nawyki żywieniowe także pozostają godne polecenia, bo ponad 70% z nich spożywa posiłki niskokaloryczne – wśród biedniejszych odsetek ten wynosi tylko 3% [9].

10. Inaczej obchodzą się z pieniędzmi

No pewnie – w końcu są bogaci, powiecie. Skoro to takie oczywiste, dlaczego wszyscy nie są? Bo inne postępowanie ze środkami finansowymi to nie tylko słowa, ale też wyrzeczenia. Tzw. preferencja czasowa to termin opracowany przez Austriacką Szkołę Ekonomii, który oznacza zdolność do odkładania nagrody/przyjemności w czasie. Niską preferencją charakteryzują się właśnie przedsiębiorcy, którzy posiadając znaczne ilości gotówki, zamiast wydać je już teraz, preferują inwestowanie. Dzięki temu uzyskują większe korzyści w przyszłości. Bogaci potrafią zatem być cierpliwi i wiedzą, że z oszczędzania i inwestycji powstaje majątek. Formuła na wzbogacenie zawsze pozostaje taka sama, niezależnie od tego ile macie pieniędzy. Wydawajcie mniej niż zarabiacie, a różnicę inwestujcie.

Źródła:

  1. "In a Few Words, Warren Buffett Reminds Us of a Forgotten Habit That Led to His Success", inc.com.
  2. "6 książek polecanych na długi weekend", humanpartner.pl.
  3. "The inspiring life story of KFC’s Colonel Sanders", snagajob.com.
  4. "Today I Learned How Many Times The Average Millionaire Goes Bankrupt", mix995triad.iheart.com.
  5. "What We Can Learn from the Habits of Wealthy People", rodgers-associates.com.
  6. Thomas Corley, „Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals”.
  7. "Tweet Muska", twitter.com.
  8. “The man who thinks he can and the man who thinks he can't are both right.”, quotefancy.com.
  9. “Basic Traits Of Rich People”, getmoneyrich.com.
Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również