Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Klauzula w CV na 2022 rok. Przykłady zgodne z RODO

Sprawdźcie, jak w 2022 roku powinna wyglądać klauzula w CV dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przedstawiamy przykłady, które są zgodne z RODO.
Kategoria: Poradnik kariery
11.01.2022
Fot. Kaboompics

Klauzula to, zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego PWN:

"zastrzeżenie lub warunek w umowie, układzie, traktacie itp".

W przypadku dokumentów aplikacyjnych klauzula powinna dotyczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych przez firmę, do której przesyłamy CV. Dodanie takiej informacji na końcu aplikacji jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy, aplikacja może trafić do kosza. Nawet jeśli będzie idealnie skrojona pod daną ofertę pracy. Rekruter nie będzie mógł rozpatrzyć takiego zgłoszenia. Nie ze zwykłej złośliwości – nie pozwalają mu na to przepisy. 

Sprawdźcie, jak powinna wyglądać klauzula w CV na 2022 rok. Poniżej podajemy kilka przykładów. 

Klauzula dotycząca tylko bieżącej rekrutacji

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie znalazła się treść klauzuli, którą należy umieścić w dokumentach, warto uzupełnić aplikację (przede wszystkim CV – w listach motywacyjnych ten zapis nie jest wymagany) o następujący, prosty zapis:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko". 

Alternatywna jest wersja dłuższa, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO):

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)". 

Klauzula – furtka do przyszłych rekrutacji

Powyższe klauzule obowiązują jedynie przy aplikacjach na konkretne stanowisko. Jeśli chcecie zostawić rekruterowi możliwość kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że Wasz profil pasuje bardziej na inne stanowisko, wystarczy zamieścić w klauzuli odpowiednie zdanie:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

W tym przypadku również możliwa jest wersja alternatywna, następującej treści:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”. 

Źródło: Klauzula w: Słownik Języka Polskiego, PWN.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również