Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Klauzula w CV na 2020 rok, zgodna z RODO

Zobaczcie, jak w 2020 roku powinna wyglądać klauzula dotycząca zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą należy umieścić na końcu CV. Przedstawiamy wzory, które są zgodne z RODO.
Kategoria: Poradnik kariery
30.12.2019

Klauzula w CV na 2020 rok powinna dotyczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizację, do której przesyłamy CV. Umieszczenie takiej informacji na końcu aplikacji jest obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy, rekruter nie może wziąć takiej aplikacji pod uwagę. Nie ze złośliwości, ale obowiązku – nie pozwalają mu na to przepisy. 

Zgodnie z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), czyli od maja 2018 roku obowiązują nowe wzory klauzuli. 

Klauzula dotycząca tylko bieżącej rekrutacji

Jeśli w ogłoszeniu o pracę nie znalazła się treść klauzuli, którą należy umieścić w dokumentach, warto uzupełnić aplikację (przede wszystkim CV – w listach motywacyjnych ten zapis nie jest wymagany) o następujący, prosty zapis:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko". 

Alternatywna jest wersja dłuższa klauzuli w CV na 2020 rok, w której można powołać się na przepisy Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)". 

Klauzula dotycząca tylko przyszłych rekrutacji

Powyższe klauzule w CV na 2020 rok obowiązują jedynie przy aplikacjach na dane, konkretne stanowisko. Jeśli chcecie zostawić rekruterowi możliwość kontaktu w przypadku, gdyby okazało się, że Wasz profil pasuje bardziej na inne stanowisko, wystarczy zamieścić w klauzuli odpowiednie zdanie. 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) również na potrzeby przyszłych rekrutacji”.

W tym przypadku również możliwa jest wersja alternatywna klauzuli w CV, następującej treści:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych również na potrzeby przyszłych rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)”.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również