Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kluczowe pytania rekrutera, czyli 6 sekretów rozmowy kwalifikacyjnej

W artykule wchodzimy w buty rekrutującego, by lepiej zrozumieć, na czym polega wybór odpowiedniego kandydata.
Kategoria: Poradnik kariery
28.04.2022
Fot. unsplash.com

O co i dlaczego pyta rekrutujący?

Każdy, kto kiedykolwiek szukał opiekuna dla swojego dziecka lub pupila wie, jak istotne jest znalezienie osoby, która będzie spełniała szereg odpowiednich (często wyśrubowanych) wymogów. Nim oddasz komuś w opiekę swoje dziecko, musisz wiedzieć czy opiekun/opiekunka ma już w tym doświadczenie (a jeśli tak, to jak długie), z czego wynikała przerwa w pracy, jakie są jej/jego godziny dyspozycyjności. Jak wskazuje Angelika Śniegocka, autorka książki "Rozmowa kwalifikacyjna", z rozmową o pracę jest zupełnie tak samo.

Zadaj sobie dwa pytania: kim jesteś i kim chcesz być na rozmowie?

Chociaż uznać by można, że pytania te powinny dać tę samą odpowiedź, w gruncie rzeczy tak nie jest. Gdy praca, o którą się ubiegasz, wymaga określonych dyspozycji, powinieneś na rozmowie stworzyć obraz siebie podkreślający właśnie te umiejętności. Rekrutacja to ścieranie się dwóch różnych oczekiwań i wymogów, tak ze strony rekrutującego, jak i kandydata. W osiągnięciu porozumienia pomóc mogą odpowiedzi na kluczowe pytania pracodawcy.

Jakie to pytania? 

1. Czy kandydat(ka) spełnia wymogi formalne?

Dokładnie przeanalizuj swoje CV pod kątem wykształcenia, doświadczenia i elementów dodatkowych, takich jak np. wolontariat czy praca w kołach naukowych. Odpowiednio sprofilowane są pierwszym krokiem do otrzymania pracy.

2. Jakie jest Twoje zaangażowanie i stopień motywacji?

Przeprowadzajacy rozmowę zapewne widzi Cię po raz pierwszy, a Ty masz tylko jedną szansę na dobre wrażenie – wykorzystaj to! Jeżeli pokażesz swoją motywację i zainteresowanie, z pewnością zwiększy to Twoje szanse na zatrudnienie.

3. Czy jesteś dopasowany(a) do kultury organizacyjnej firmy?

Firmy ponoszą koszty wdrożenia nowego pracownika. Koszty te są tym niższe, im bardziej pracownik naturalnie pasuje do danego zespołu. Inna atmosfera pracuje w korporacjach skupiających informatyków lub księgowych, inna w niedużych firmach marketingowych lub dziennikarskich. Jeżeli już wiesz, gdzie zamierzasz pracować, przekonaj pracodawcę, że Twe cechy pokrywają się z tym, czego szuka on i zespół.

4. Czy oczekiwania finansowe kandydata mogą być pokryte przez budżet?

Przed podaniem swoich oczekiwań koniecznie upewnij się, czy Twoja propozycja wpisuje się w realia rynkowe. Uwzględnij przy tym średnie płace na danym lub podobnym stanowisku, poziom Twojego doświadczenia oraz wynagrodzenia w regionie, w którym ubiegasz się o pracę. Najlepiej podaj widełki wynagrodzenia, zważając na to, by nie były one zbyt szerokie.

6 sekretów rozmowy kwalifikacyjnej

Strach to często nic innego jak obawa przed nieznanym. Inne spojrzenie na kwestię często pozwala zaoszczędzić nerwów i lepiej się przygotować. Jakie są zatem sekrety rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Jest to...rozmowa.

Ten bądź co bądź banalny punkt sprowadza nam starania o pracę do próby nawiązania pozytywnego kontaktu z drugą osobą. 

Bycie miłą i sympatyczną osobą, którą zwyczajnie da się lubić, to pierwszy krok do sukcesu i łatwiejszej kontynuacji rozmowy.

2. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga umiejętności obu stron. 

Zapamiętaj, że rekrutujący to także człowiek, który także popełnia błędy. Świadomość ta pomoże Ci zrozumieć, że często sam rekruter może być niepewny, jak przeprowadzić wywiad, lub nawet się pomylić. Pomagając jej wtedy, zyskujesz dodatkowe punkty, wyróżniając się na tle innych kandydatów. 

3. Nie ma idealnych kandydatów.

Wszyscy idą na kompromisy, a pracodawca nie jest tu wyjątkiem. Zazwyczaj musisz go tylko przekonać, że jesteś wystarczająco dobry na dane stanowisko, ponieważ...

4. Wakat to problem, a Ty jesteś jego rozwiązaniem.

Jeżeli tak podejdziesz do sprawy, Twoje zachowanie na rozmowie zupełnie się zmieni. Pomyśl – gdyby firma Cię nie potrzebowała, nie szukałaby pracownika, ani nie odpowiedziała na Twoje CV. Postaraj się zrozumieć rekrutera – nawet gdy w połowie wypowiedzi Ci przerywa, zrozum, że sygnalizuje Ci zbaczanie z tematu. Daj się wtedy naprowadzić na właściwą drogę i pokaż, że jesteś rozwiązaniem problemu firmy.

5. Pracy nie dostają najlepsi...

...a Ci, którzy potrafili przekonać dział HR, że są najlepsi. Rekrutujący nie widział Cię nigdy w akcji, jedyne na czym może polegać to Twoja autoprezentacja, a więc odpowiedni ubiór oraz słownictwo.

Mowiąc językiem korzyści pracodawcy, a nie swoim, znacząco zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.

6. Rozmowa rekrutacyjna ma swoją etykietę.

Liczy się pierwsze dobre wrażenie, ubiór, to co i jak mówisz. Postaraj się pokazać pokazać, że jesteś osobą pełną energii, zmotywowaną nie tylko zarobkami.

Niezależnie od wyniku rozmowy pamiętaj, że przygotowanie i pozytywne nastawienie to zawsze klucz do sukcesu.

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również