Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Twoje CV i list motywacyjny były bez zarzutu i okazały się skuteczne – otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To sukces, ale bynajmniej jeszcze nie koniec procesu rekrutacji. Teraz wszystko zależy od interview. Jak się do tego przygotować?
Kategoria: Poradnik kariery
19.05.2017

Spotkanie z rekruterem to sytuacja, w której pracodawca, którego zainteresowały Twoje kwalifikacje i umiejętności przedstawione w dokumentach aplikacyjnych, sprawdza, czy jesteś najlepszym kandydatem do pracy na oferowanym stanowisku. Jednocześnie jest to najlepsza okazja dla Ciebie, by przekonać się, czy chcesz pracować w danej firmie.

Przygotuj się

By rozmowa kwalifikacyjna spełniła swoje zadanie, najważniejsze jest dobre przygotowanie. Choć nie da się całkowicie uniknąć stresu przy okazji rozmowy o pracę, to właśnie dobre przygotowanie do niej sprawi, że będziesz podczas niej bardziej pewny siebie, a Twoje wypowiedzi będą swobodniejsze i pewniejsze. Jak zatem skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej:

Pierwszym etapem przygotowania, podobnie jak w przypadku CV i listu motywacyjnego, jest ponowna analiza ogłoszenia o pracę. Prześledź jeszcze raz wymagania i zakres obowiązków i przeanalizuj je pod dwoma względami:

 • w kontekście tego, co potrafisz, jakie są Twoje doświadczenia i osiągnięcia zawodowe,
 • pod kątem tego, co jeszcze chciałbyś wiedzieć i o co mógłbyś zapytać pracodawcę.

Warto przeprowadzić dokładniejszy wywiad na temat przedsiębiorstwa, do którego jesteś zaproszony na rozmowę. Przyda Ci się wiedza na temat aktualnych projektów, działań, wartości firmy, a także na temat atmosfery pracy czy zarobków.

Zgromadzisz ją w internecie – zarówno na stronie organizacji, na której możesz znaleźć np. informacje na temat jej działań w zakresie CSR, w portalach profesjonalnych, gdzie pracownicy zamieszczają swoje oficjalne wypowiedzi, ale też w serwisach społecznościowych, na forach i w portalach służących do wyrażania opinii o pracodawcach.

Wykazując się podczas rozmowy wiedzą o tym, czym zajmuje się firma, jakie projekty realizuje i jakie są jej plany, wyślesz pracodawcy wyraźny sygnał, że jesteś naprawdę zainteresowany posadą.

W tym miejscu warto wspomnieć o personal brandingu. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź, co internet powie rekruterowi na Twój temat. Warto zadbać, by przekaz ten był spójny i profesjonalny.

Kolejny etap przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej to opracowanie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania pojawiające się na rozmowie kwalifikacyjnej. Do takich „pewnych” pytań należą:

 • „Proszę powiedzieć coś o sobie.”
 •  „Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani kandydować na to stanowisko?”
 • „Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?”
 • „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”
 • „Jakie były Pana/Pani osiągnięcia na poprzednim stanowisku?”
 • „Co motywuje Pana/Panią do pracy?”
 • „Jakie są Pana/Pani cele zawodowe?”
 • „Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?”
 • „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”
 • „Czy bierze Pan/Pani udział w innych procesach rekrutacyjnych?”

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padną też pytania odnoszące się bezpośrednio do zakresu obowiązków oraz pytania na temat Twojego doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności. By dobrze na nie odpowiedzieć, powinieneś nauczyć się opowiadać o swoich osiągnięciach. Przy pytaniach tego typu należy być dokładnym, odnosić się do konkretnych sytuacji i przykładów i… potrafić trochę się pochwalić.

Pojawią się również pytania behawioralne, sprawdzające, w jaki sposób reagujemy na różne sytuacje w pracy. Mogą one dotyczyć zdolności pracy w grupie, odporności na stres, stosunku do przełożonych i podwładnych. Często rekruter nie pyta o to wprost, lecz prosi kandydata o opowiedzenie o sytuacji ilustrującej daną kwestię, np. „Proszę opowiedzieć o sytuacji, kiedy podjął/podjęła Pan/Pani błędną decyzję".

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie się do odpowiedzi na pytania po angielsku lub w języku który jest wymagany, którego znajomością pochwaliłeś się w CV. Ich liczba i charakter będzie zależała od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i czy znajomość języka w stopniu bardzo dobrym jest wymagana, jednak podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może zweryfikować zadeklarowaną przez Ciebie znajomość języka, pytając o zainteresowania, ulubione książki czy filmy, ale też o pracę, by zweryfikować znajomość słownictwa profesjonalnego.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter z pewnością da Ci również możliwość zadania pytań. Koniecznie z niej skorzystaj, pokazując zainteresowanie pracą i firmą. Możesz zapytać o:

 • zakres obowiązków na stanowisku, na które kandydujesz
 • plany rozwojowe firmy
 • możliwości rozwoju, ścieżkę kariery
 • następne etapy rekrutacji.

Jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Radzimy kilka razy ją przećwiczyć. Możesz poprosić kogoś o pomoc lub nagrać swoje odpowiedzi, by sprawdzić, co możesz jeszcze w nich poprawić.

Zawczasu przygotuj też potrzebne dokumenty – te o które poprosił rekruter lub takie, które mogą się przydać:

 • wydrukowane CV, list motywacyjny
 • świadectwa, dyplomy, certyfikaty
 • pisemne referencje
 • potrfolio
 • dowód tożsamości.

Wcześniej również przygotuj – i przymierz! – ubranie, w którym pójdziesz na rozmowę. Pamiętaj, że musi być ono czyste, schludne i odpowiednie do sytuacji, ale jednocześnie masz się w nim czuć dobrze i swobodnie. Radzimy stroje bardzo formalne, kostium i garnitur w jednolitych i stonowanych kolorach, oszczędne dodatki.

Dzień zero

Zaplanuj wcześniej dotarcie na spotkanie. Choć kwestia punktualności może wydawać się oczywista, jednak życie lubi nas zaskakiwać i warto temu zagadnieniu poświęcić trochę uwagi przed rozmową kwalifikacyjną. Powód jest prosty: konsekwencją spóźnienia na spotkanie w sprawie pracy będzie fakt, że osoby rekrutujące wyrobią sobie o Tobie negatywną opinię, jeszcze zanim Cię zobaczą. Dlatego przemyśl i zaplanuj dotarcie na miejsce spotkania, uwzględniając typowe warunki drogowe panujące w tym czasie. W firmie najlepiej pojawić się 10–15 minut przed planowanym spotkaniem, gdyż możemy np. zostać proszeni o wypełnienie dodatkowego formularza.

Natomiast jeśli już wiesz, że się spóźnisz, bo utknąłeś w niespodziewanym korku, koniecznie poinformuj o tym rekrutera!

Pierwsze wrażenie

Masz tylko jedną szansę zrobić na rekruterze lub przyszłym pracodawcy dobre pierwsze wrażenie, i trwa ona bardzo krótko. Na owo wrażenie składa się wygląd i zachowanie w ciągu pierwszych sekund spotkania.

Postaraj się wejść na rozmowę kwalifikacyjną z uśmiechem, pewnie i swobodnie. Wcześniejsze przygotowanie – zarówno jeśli chodzi o wygląd i ubiór, jak i to, co masz mówić – pozwoli Ci zyskać niezbędną do tego pewność siebie.

Choć pierwsze wrażenie prawdopodobnie nie będzie decydujące, przy pierwszym spotkaniu z pracodawcą odgrywa bardzo ważną rolę i znacznie może podnieść nasze szanse na otrzymanie propozycji współpracy. 

Przebieg rozmowy

Nie sposób przewidzieć wszystkich pytań i każdego tematu, który może pojawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jednak przygotujesz sobie wcześniej odpowiedzi na najpopularniejsze pytania i przemyślisz swoją motywację i cele, nic nie powinno Cię nieprzyjemnie zaskoczyć.

Podczas rozmowy staraj się kontrolować mowę ciała. Choć nie jest to łatwe, zwłaszcza w stresie, warto poćwiczyć wcześniej i mieć świadomość mowy ciała, tak by nie zaprzeczała ona Twoim słowom.

Oczywiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej niezwykle ważne jest również kulturalne zachowanie. Przede wszystkim przed wejściem na spotkanie wyłącz telefon.

Uwaga! Jeśli wcześniej skłamałeś w dokumentach aplikacyjnych, to najprawdopodobniej właśnie w rozmowie kwalifikacyjnej kłamstwo zostanie zdemaskowane. Pracodawcy często zadają szczegółowe pytania, które ujawniają nasze kłamstwa i brak umiejętności.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również