Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Wideorozmowa i inne formy rozmów kwalifikacyjnych

Jakie typy rozmów kwalifikacyjnych najczęściej pojawiają się na rekrutacjach? Nie dajcie zaskoczyć się rekruterom i zobaczcie, jak przygotować się do takich spotkań.
Kategoria: Poradnik kariery
07.02.2019

Rozmowa kwalifikacyjna to szansa dla rekrutera na zweryfikowanie informacji zawartych w CV kandydata i poznanie jego słabych i mocnych stron. Spotkanie może mieć różny przebieg, jednak najczęściej przybiera jednak określoną, stałą formę. Jedną z trzech. 

1. Rozmowa telefoniczna

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon w dzisiejszych czasach niczym nie różni się od rozmowy face2face. W teorii. W praktyce - to często większy stres dla kandydata, który nie może znaleźć zrozumienia dla swoich słów w oczach rekrutera. Trudniej wywrzeć dobre wrażenie czy odebrań niuanse pozytywnej lub negatywnej reakcji. Firmy przeprowadzają tego typu rozmowy zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest możliwe, by rekruter i kandydat mogli spotkać się w jednej lokalizacji, a do tego mają słabe łącze internetowe. 

Rozmowa kwalifikacyjna w formie telekonferencji może mieć charakter:

 • preselekcyjny

Wywiad jest krótki, najczęściej trwa ok. 5 minut i odbywa się często bez wcześniejszego umówienia się. Głównym jego celem jest szybka weryfikacja kilku istotnych kwestii, dotyczących np. dostępności kandydata, oczekiwań finansowych i tego, czy wciąż zainteresowany jest daną ofertą pracy. 

 • selekcyjny

Przebieg wywiadu jest podobny do normalnej rozmowy kwalifikacyjnej. Warto przygotować się do niego tak samo dokładnie, jak do rozmowy face-2-face. A nawet lepiej! W tym przypadku nie obowiązuje biznesowy dress code, dlatego możecie zrezygnować ze spodni na kant na rzecz innych, wygodnych ubrań.

Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli czeka Was rozmowa tego typu:

 1. Ustal wywiad w terminie, który najbardziej Ci odpowiada. 
 2. Znajdź ciche i spokojne miejsce, gdzie nikt i nic nie będzie Cię rozpraszać. 
 3. Przed rozmową, na kartce zapisz pytania, które chcesz zadać rekruterowi. 
 4. Miej przed sobą swoje CV i inne dokumenty aplikacyjne a także treść ogłoszenia o pracę, o którą się starasz. 
 5. Nie przerywaj rozmówcy. 

I ostatnie, podobno, bardzo ważne:

 1. Uśmiechaj się w trakcie mówienia. Dzięki temu głos wyda się rekruterowi ciepły, przyjemny i entuzjastyczny.

2. Wideorozmowa

Wideokonferencje są współcześnie zdecydowanie popularniejsze niż rozmowa przez telefon. Żyjemy bowiem w czasach, kiedy właściwie w każdym miejscu na Ziemi można połączyć się przez internet. Skype i inne komunikatory to doskonałe narzędzia do przeprowadzenia rozmów między osobami, które nie mogą spotkać się ze względu na dzielącą je odległość. 

Można odnieść wrażenie, że wideorozmowy są podobne do rozmów face2face, ale to tylko pozory. Przygotowanie i przeprowadzenie takiego wywiadu wymaga od kandydata znacznie więcej wysiłku niż przyjście na rozmowę, odbywającą się w umówionym miejscu. Trzeba bowiem uważać także na technologię!

Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli czeka Was rozmowa tego typu:

 1. Sprawdź, jak wygląda w aplikacji Twoje zdjęcie i login. Upewnij się, że ma charakter biznesowy: najlepiej, jeśli zdjęcie jest takie samo, jak to, które masz w CV a na login składa się Twoje imię i nazwisko. 
 2. Ubierz się tak, jakbyś wybierał się na spotkanie rekrutacyjne. Nie wystarczy koszula - zabaj o to, by cały Twój strój był elegancki. 
 3. Zadbaj o otoczenie, w którym odbywasz wideorozmowę: ważne, żeby było schludne i czyste, i - najlepiej - nie rozpraszało uwagi rekrutera. 
 4. Sprawdź, czy masz stabilne połączenie internetowe. 
 5. Wycisz telefon, wyłącz inne komunikatory i aplikacje na komputerze, które mogłyby zakłócać przebieg wideorozmowy. 
 6. Sprawdź, jak wyglądasz w kadrze. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. 
 7. Przygotuj szklankę z wodą, wydrukowane CV i inne dokumenty aplikacyjne, które przesłałeś do rekrutera, a także - ogłoszenie, na które aplikowałeś.

3. Spotkanie face2face

"Oko w oko" z rekruterem, to wciąż najpopularniejszy rodzaj spotkań rekrutacyjnych. Na tego typu rozmowach nie ukryje się żadnych emocji. Body language może obnażyć wszystkie myśli, nawet te, które wielu z Was chciałoby zakamuflować. Z drugiej strony - można też poznać rekrutera i spróbować odczytać, czy to, co mówimy przekonuje go, czy też nie. Plusy i minusy. 

Spotkanie rekrutacyjne może mieć formę:

 • wywiadu ustrukturyzowanego: rozmowy prowadzone są zgodnie z ustalonym schematami, opisanymi w procedurach firmy bądź sformalizowanymi w inny sposób;
 • wywiadu nieustukturyzowanego: rozmowy nie mają określonego schematu, rekrutujący zadaje pytania według własnego uznania.

Jak przygotować się do tego typu rozmów? Przeczytaj nasz poradnik, zawierający pytania, które najczęściej padają na tego typu spotkaniach i inne złote wskazówki, ktore pomogą Wam z sukcesem przejść przez proces rekrutacji. 

Źródło: A. Śniegocka, "Rozmowa kwalifikacyjna", 2018.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również