Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Akcja relokacja. Najlepsze miasta dla managerów i specjalistów w Polsce

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Można i tak. W poszukiwaniu lepszej pracy managerowie i specjaliści wybierają jednak nie góry czy Mazury a większe miasta Polski. Zobaczcie, które wydają im się najbardziej atrakcyjne.
Kategoria: Raporty
15.02.2021
Fot. Unsplash

10. edycja badania Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy" przynosi informacje dotyczące mobilności specjalistów i managerów i ich otwartości na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na pracę. W raporcie nie ma miejsca na wspomniane góry czy Mazury, ale kto wie, czy za rok badanie nie zostanie powiększone o takie pozycje. Rok 2020 przyniósł bowiem prawdziwą rewolucję na rynku pracy, choćby w związku z upowszechnieniem się formy pracy zdalnej. Dziś coraz mniej istotne jest to, gdzie wykonujemy swoje obowiązki zawodowe. Internetowe łącza tworzą iluzję komunikacji nawet na setki czy tysiące kilometrów. 

Wyobraźcie sobie następującą sytuację (a może jest Wam bliska?):

Chcielibyście zmienić miejsce pracy. Macie już bohate doświadczenie i możecie (dosłownie!) przebierać w ofertach. Do którego miasta bylibyście skłonni się przeprowadzić, gdyby oferta pracy była atrakcyjna, chociaż wymagała przeprowadzki?

31% respondentów biorących udział w badaniu nie wzięłaby pod uwagę relokacji. Decyzje o przeprowadzce nie są łatwe. Tym bardziej, że często wpływają na członków całej rodziny. Wiążą się nie tylko ze zmianą miejsca zamieszkania, lecz także placówek oświatowych, do których uczęszczają dzieci czy miejsca pracy małżonka.

Najbardziej otwarci na relokację są pracownicy administracji (78%, co ciekawe – rok temu było to tylko 60%), wyższa kadra zarządzająca (76%) i inżynierowie (75%). Otwartość na taką zmianę deklaruje 62% pracowników branży finansowej i księgowości, którzy wzięli udział w badaniu (wynik taki sam jak rok temu) i 60% z branży IT. Najmocniej zapuszczają korzenie pracownicy działów HR (58%), chociaż nie są to wyniki mocno odbiegające od pozostałych. Ogółem 60% pracowników mogłoby spakować walizki i rozpocząć pracę w innym mieście. 

Na ostateczną decyzję o przeprowadzce ma wpływ kilka czynników: zarówno ocena samej oferty pracy, jak i docelowa lokalizacja. Przy wyborze miejsca do relokacji, managerowe i specjaliści biorą pod uwagę ogólną sytuację na rynku pracy panującą w danym mieście. Duże znaczenie ma też silne zaplecze kulturalne, komunikacyjne czy środowiskowe.

Czołówka najbardziej atrakcyjnych miast

W czołówce miast najbardziej atrakcyjnych pod kątem relokacji, które można określić, jako lokalizacje pierwszego wyboru (mające powyżej 30% wskazań) od lat utrzymuje się Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. W porównaniu do wyników zeszłorocznych widać pewne roszady na szczycie listy. Numerem jeden pozostaje od lat Warszawa z wynikiem 51% wskazań (dla porównania rok temu było to: 44%). Na drugim miejscu jest Trójmiasto, które awansowało z 4. pozycji. Za Trójmiastem plasuje się Wrocław z wynikiem 35%, a za nim - na 4. pozycji Kraków, który zanotował największy spadek zainteresowania (z 37 do 29%). 

MIASTO 2019 r. 2020 r.
Warszawa 44% 51%
Trójmiasto 36% 38%
Wrocław 38% 35%
Kraków 37% 29%

Miasta stale atrakcyjne i trochę bardziej

W 2020 roku wzrosło zainteresowanie tylko przeprowadzką do Warszawy, Trójmiasta, Bydgoszczy (z 5% na 6), Białegostoku (z 4% na 5) czy Częstochowy (z 4% do 5). Pozostałe miasta albo zanotowały spadek, albo wydają się tak samo atrakcyjne jak przed rokiem. Na uwagę zasługuje Poznań, który znalazł się na 5. pozycji z wynikiem 23% (tak jak przed rokiem). Na stałym poziomie utrzymuje się też Łódź (14%), Toruń (7%), 

Miasta, których atrakcyjność spada

Spadki zainteresowania zanotował wspomniany wcześniej Kraków i Wrocław, ale też Katowice (z 25% na 18) czy Rzeszów (z 11% na 7). 

 

Do najmniej atrakcyjnych miast do relokacji, które brano pod uwagę w badaniu, z punktu widzenia managerów i specjalistów zaliczyć można Przemyśl (chciałby się tam przeprowadzić 1% ankietowanych), Radom (3%), Opole (4%), Kielce (4%). 

Źródło: "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", Antal, 2020. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również