Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rynek pracy lubi kobiety, czyli o sytuacji kobiet w perspektywie globalnej

Zobaczcie wyniki raportu "Women in Work Index 2018", przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Badanie dotyczy sytuacji kobiet na rynku pracy z krajów należących do OECD.
Kategoria: Raporty
14.05.2018

To, jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy i jaki wpływ na gospodarkę w 33 krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej (OECD) mają kobiety, przedstawia najnowsze badanie "Women in Work Index 2018", przygotowane przez PwC. Zobaczcie, czy rynek pracy w naszym kraju jest otwarty i przyjazny dla kobiet i jak wypadamy w porównaniu z innymi państwami. 

W badaniu "Women in Work Index 2018" uwzględniono kilka wskaźników, z których wyciągnięto średnią ważoną, m.in.:

  • różnicę w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn,
  • stopę bezrobocia wśród kobiet,
  • bezpieczeństwo zatrudnienia,
  • formę zatrudnienia (pełny lub niepełny etat).

Tegoroczna edycja raportu obejmuje dane za 2016 rok.

Polska znalazła się na 9 miejscu zestawienia, zostawiając daleko w tyle m.in. Francję (miejsce 20), Niemcy (miejsce 17), Portugalię (miejsce 18) czy Wielką Brytanię (miejsce 15). Czołowe miejsca zajęły kraje nordyckie, zaś na szarym końcu stawki uplasowały się kraje spoza Europy: Meksyk (33 miejsce), Korea Południowa (32 miejsce) i Chile (31 miejsce). 

W porównaniu do badania z 2000 roku Polska awansowała aż o 10 miejsc (z 19 do 9). Większy awans zanotował jeszcze jedynie Luksemburg (z 23 na 7 miejsce) i Izrael (z 26 miejsca na 14).

Oto pełna tabela krajów, w których rynek pracy jest najbardziej przyjazny dla kobiet:

Miejsce Top10 Woman in Work Index 2018
1. Islandia
2. Szwecja
3. Norwegia
4. Nowa Zelandia
5.  Słowenia
6. Dania
7. Luksemburg
8. Finlandia
9. Polska
10. Kanada

Tak wysokie miejsce Polski w rankingu jest efektem szybko spadającej stopy bezrobocia wśród kobiet. W 2016 r. kształtowała się ona na poziomie 6%, podczas gdy w 2000 r. było to 18%.

Zobaczcie, w których krajach jest najwięcej bezrobotnych kobiet. 

Stopa bezrobocia kobiet w krajach OECD (2016 r.)
Poziom Kraje
3% Japonia, Islandia
4% Korea, Niemcy, Norwegia, Meksyk
5% Czechy, Wielka Brytania, USA, Izrael, Węgry, Szwajcaria
6% Austria, Nowa Zelandia, Australia, Polska, Estonia, Kanada
7% Holandia, Luksemburg, Szwecja, Dania, Irlandia, Chile
8% Belgia
9% Słowenia, Finlandia
10% Francja
11% Słowacja, Portugalia
13% Włochy
21% Hiszpania
28% Grecja

W porównaniu do poprzednich badań zauważyć można, że zacznie poprawił się wskaźnik dotyczący formy zatrudnienia kobiet w Polsce na pełen etat – do 91%. To świetny wynik biorąc pod uwagę średnią dla krajów OECD, która wynosi 75%. 

Na dobrym poziomie pozostaje różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (tzw. pay gap), która wynosi w Polsce obecnie 7% i jest jedną z najniższych w krajach OECD. Mniejsza jest jedynie w Luksemburgu, Grecji i Belgii. To znaczna poprawa w porównaniu z 2000 rokiem, kiedy wynosiła aż 12%. 

Badanie wykazało także, że...

gdyby poziom zatrudnienia kobiet w Polsce był tak wysoki jak w Szwecji, to PKB mógłby wzrosnąć nawet o 10 proc. 

Rynek pracy w Polsce staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet, więc kto wie, czy taki wynik wkrótce nie stanie się całkiem możliwy. Coraz więcej polskich firm dostrzega w kobietach ogromny potencjał, co przekłada się na dyskusję o roli kobiet na rynku pracy i konkretne działania, które ułatwiają kobietom połączenie aktywności zawodowej z życiem rodzinnym. Badanie PwC tylko to potwierdza. 

Źródło: Women in Work Index 2018, PwC, 2018. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również