Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ile zarabiają specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa? Tabela wynagrodzeń

Informatycy, a szczególnie specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa nie mogą narzekać na brak pracy. Zobaczcie, ile wynoszą ich obecne zarobki.
Kategoria: Raporty
22.05.2018

W związku z rozwojem technologicznym, w cenie są profesje związane z informatyką – przede wszystkim na specjalistów, którzy stoją na straży ochrony baz danych w bankach i innych firmach. Osoby, które kształcą się w kierunku IT i świetnie odnajdują się w świecie baz danych i skomplikowanych systemów informatycznych, nie mogą narzekać na zainteresowanie ze strony pracodawców. 

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa – czym się zajmują?

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa odpowiadają za zabezpieczenie systemów informatycznych przed dostępem zewnętrznym, a także za zarządzanie listą uprawnień dostępu do systemów. Do zakresu ich obowiązków należy często:

  • monitorowanie prawidłowości działania systemów, 
  • sprawowanie nadzoru nad zasadami, metodami i narzędziami w obszarze bezpieczeństwa m.in. w zakresie ochrony antywirusowej, stosowania narzędzi do monitorowania systemu/aplikacji. 
  • współpraca z użytkownikami, dostawcą w zakresie realizacji zmian, testów, odtwarzania itd.
  • realizacja zadań związanych z utrzymaniem i zapewnieniem komunikacji sieciowej we wszystkich sieciach związanych z systemem/aplikacją,
  • inicjowanie i podejmowanie działań zwiększających bezpieczeństwo informatyczne,
  • rejestrowanie i zarządzanie informacją o incydencie, 
  • aktywny udział we wdrażaniu zasad ochrony informacji, 
  • wsparcie użytkowników w zgłaszaniu wszelkich nieprawidłowości w działaniu systemu/aplikacji.

W tym zawodzie liczą się nie tylko umiejętności informatyczne. Przydaje się także znajomość języka angielskiego, umiejętność pisania dokumentów o charakterze procedur, raportów, analiz oraz wysokie umiejętności analityczne, interpersonalne i komunikacyjne.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa – zarobki

Obecnie trudno przewidzieć, jak szybko będzie zwiększać się dynamika wzrostu zapotrzebowania na specjalistów z branży IT, zwłaszcza w obliczu tak futurystycznych i dalekosiężnych projektów jak sztuczna inteligencja. Można się jednak spodziewać, że rynek pracy w tym obszarze – w najbliższych latach – będzie się jeszcze sukcesywnie powiększać. Na chwilę obecną popyt na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa jest duży – tym bardziej, że na rynku wciąż brakuje wykwalifikowanych pracowników. 

Zobaczcie, na jakie średnie miesięczne wynagrodzenie mogą liczyć w Polsce specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Raport płacowy dotyczący specjalistów różnych branży, w tym IT, finansów i księgowości, przeprowadził Michael Page. 

Stanowisko Min. Max. Najczęściej oferowane
Dyrektor bezpieczeństwa informacji 20 000 35 000 24 000
Ekspert ds. bezpieczeństwa IT (Security Officer) 15 000 20 000 18 000
Konsultant ds. bezpieczeństwa IT 10 000 15 000 13 000
Specjalista ds. bezpieczeństwa IT 8 000 14 000 11 000
Tester zabezpieczeń IT (Penetration Tester) 12 000 25 000 18 000
Manager ds. cyberbezpieczeństwa 20 000 35 000 26 000
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa 16 000 25 000 18 000

Źródło: Przeglądy wynagrodzeń, Michael Page, 2018. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również