Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jak zminimalizować stres w pracy?

9 na 10 pracowników odczuwa stres w miejscu pracy. Połowa zabiera go ze sobą do domu. Słaba kondycja psychiczna odbija się zarówno na życiu zawodowym, jak i prywatnym pracowników. To nie tylko ogromny koszt dla nich samych, ale także pracodawców. Co może zmniejszyć nasilenie tego problemu?
Kategoria: Raporty
12.03.2024
Midjourney

Stres towarzyszy każdemu z nas. Jest reakcją adaptacyjną naszego organizmu na wydarzenia, których doświadczamy. W zależności od sytuacji stres mobilizuje nas do działania lub odwrotnie – przekreśla możliwość realizacji jakichś zadań. Powszechne rozważania dotyczące stresu skupiają się właśnie na jego destrukcyjnym wymiarze. 

Wpływ długotrwałego stresu na zdrowie 

Nadmierny stres niesie za sobą cały szereg negatywnych konsekwencji. Przekłada się na problemy zdrowotne, obniżoną produktywność, a także zwiększa ryzyko wypadków przy pracy. 

W przypadku braku skutecznego radzenia sobie z stresem jesteśmy narażeni na wypalenie zawodowe, zaburzenia i choroby psychiczne (stany lękowe, depresja, nerwica i in.) oraz na zwiększone ryzyko uzależnień.

Aż 40% chorób serca ma związek z chronicznym stresem związanym z pracą. 

Według danych skutki stresu to nie tylko problemy zdrowotne pracowników, ale także wyzwanie dla funkcjonowania firmy. Przekładają się one na zwolnienia lekarskie, obniżoną produktywność i konieczność szkolenia nowych pracowników. 

Odpowiedź na stres: aktywnosć fizyczna

Jak radzić sobie ze stresem? Okazuje się, że jedną z najlepszych a zarazem najprostszych metod minimalizowania stresu jest aktywność fizyczna. Dane z raportu MultiSport Index 2023 wskazuje, że aktywność fizyczna, w tym spacery, to najpopularniejszy środek na odreagowanie, który w badaniu wybrało 56% ankietowanych. 

Aktywność fizyczna pełni ogromną rolę w redukcji stresu.  

Lekarze, psychologowie i eksperci w dziedzinie kultury fizycznej podkreślają, że ruch przyczynia się do dotlenienia organizmu, łagodząc rozdrażnienie i uczucie niepokoju. Podkreślają, że nasz mózg ewoluował do ruchu, a dzięki nawet krótkim spacerom budujemy sobie rezerwę poznawczą. Co więcej, według badania przeprowadzonego w UK, wykonywanie co najmniej 9800 kroków dziennie zmniejsza o połowę ryzyko otępienia w późniejszych latach naszego życia

Badania potwierdzają, że regularna aktywność fizyczna jest kluczowa zarówno w radzeniu sobie ze stresem, jak i w poprawie ogólnego nastawienia do pracy. 

Walka ze stresem jako inwestycja w przyszłość 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku pół miliarda osób może zachorować na choroby związane z brakiem aktywności fizycznej. Są nimi wspomniane już choroby serca, ale także otyłość, cukrzyca. Dlatego też walka ze stresem w pracy staje się priorytetem zarówno dla nas, pracowników, dbających o swoje zdrowie psychofizyczne, ale także dla firm, które dostrzegają wpływ kondycji swojego zasobu ludzkiego na sukces organizacji. 

Złożoność zjawiska stresu 

Stres w pracy to zjawisko złożone, które obejmuje zarówno aspekty psychologiczne, jak i fizjologiczne. Pojawia się w odpowiedzi na bodźce zwane stresorami, które są interpretowane jako potencjalnie zagrażające.  

Źródła stresu w miejscu pracy:

  • Środowisko pracy. Warunki pracy takie jak hałas, ciasne pomieszczenie, złe oświetlenie czy nieergonomiczne urządzenia mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. 

  • Relacje interpersonalne. Charakter relacji w zespole, brak zaufania czy wsparcia, a także występowanie mobbingu mają istotny wpływ na poziom stresu. 

  • Sposób wykonywania pracy. Praca pod presją czasu czy nadmierne obciążenie ilościowe i jakościowe mogą generować duży stres wśród pracowników. 

  • Funkcjonowanie w organizacji. Brak autonomii, niedocenienie zaangażowania oraz uczucie braku kontroli nad obowiązkami w pracy są kolejnymi źródłami napięcia w miejscu pracy.  

  • Work-life balance. Konflikty między życiem zawodowym a prywatnym, problemy rodzinne, zdrowotne, finansowe czy ekonomiczno-gospodarcze dodatkowo zwiększają nasz poziom stresu. 

Jak zminimalizować stres? 

Stres w pracy to realny problem, którym warto skutecznie zarządzać. Wraz z rozwojem świadomości na temat wpływu stresu na pracowników i firmy, coraz więcej organizacji podejmuje działania, które wspierają startegie budowania korzystnego środowiska pracy. Wiele aspektów związanych z minimalizowaniem stresu zależy jednak od nas samych.  

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna wydaje się być jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem. Regularne ćwiczenia fizyczne są uznawane za skuteczną metodę minimalizowania stresu, poprawy naszego samopoczucia oraz redukcji negatywnych skutków siedzącego trybu życia. Jak więc przyzwyczaić się do aktywności fizycznej? Z pomocą przychodzi metoda małych kroków.  

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również