Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Za wysokie progi...? O drodze kobiet na szczyty władzy światowych finansów

Droga kobiet do czołówki wiodących instytucji finansowych jest wciąż wyboista, ale już widać światełko w tunelu.
Kategoria: Raporty
16.05.2022
Fot. unsplash.com

Wskaźnik równowagi płci OMFIF 2022 (Official Monetary and Financial Institutions Forum) ujawnia stopniowy, ale mały postęp w reprezentacji kobiet na wyższych szczeblach światowych finansów.

Metodologia

Dziewiąta edycja raportu Great Balance Index prezentuje liczbę stanowisk kierowniczych zajmowanych przez kobiety w 4 rodzajach instytucji:

 1. bankach centralnych,
 2. funduszach emerytalnych,
 3. funduszach państwowych,
 4. bankach komercyjnych.

Indeks równowagi płci OMFIF ocenia instytucje na podstawie równowagi płci wśród personelu seniorskiego i jest ważony według stażu pracy.

Najwyższe wagi otrzymują prezesi i dyrektorzy generalni, a członkowie zespołów wykonawczych otrzymują wyższe wagi niż osoby pełniące funkcje niewykonawcze. Wynik dla każdej instytucji jest obliczany na podstawie stosunku kobiet i mężczyzn. Rezultat 100 oznacza, że ​​organizacja osiągnęła równowagę płci.

Zróżnicowanie według instytucji

Wszystkie cztery grupy instytucji poprawiły swoje wyniki w ciągu ostatnich 12 miesięcy od daty badania. Branża funduszy emerytalnych wiedzie prym w posiadaniu zróżnicowanych zespołów seniorskich, chociaż ich wynik wzrósł w tym roku w najmniejszym stopniu – z 46,9 do 49,7. Banki komercyjne osiągnęły największą poprawę, notując wzrost z 29,9 do 35 punktów. Rezultat banków centralnych urósł o 4,3 pkt do 31,3. Fundusze państwowe piąty rok z rzędu pozostają najmniej zrównoważoną grupą, z wynikiem zaledwie 20,9 (względem 18,6 pkt rok wcześniej). Dokładne wyniki w ciągu 5 lat przedstawia poniższa tabela.

Zróżnicowanie płciowe zespołów seniorskich
Rodzaj instytucji 2018 2019 2020 2021 2022
Banki komercyjne - - 29,9 35
Fundusze emerytalne 39,6 41,3 46,3 46,9 47,9
Fundusze państwowe 12,6 16,8 16,2 18,6 20,9
Banki centralne 19,5 24,8 27,5 27 31,3

W perspektywie 5 lat największą zmianę zanotowały fundusze państwowe i banki centralne. Poziom zróżnicowania płciowego w pierwszej grupie wzrósł sumarycznie o 66%, a w drugiej o 61%. Fundusze emerytalne, chociaż najbardziej różnorodne, zwiększyły wskaźnik tylko o 21%.

Wyniki ogólne badania

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszędzie sytuacja się poprawia. Zeszłoroczny raport podkreślił fakt, że mniej niż 1% instytucji objętych badaniem OMFIF osiągnął zbalansowanie płciowe – czyli wyniku 100.

Żadna z 335 organizacji nie osiągnęła w tym roku równowagi płci.

Tylko 14 instytucji ma więcej kobiet niż mężczyzn na stanowiskach seniorskich:

 • 7 funduszy emerytalnych,
 • 6 banków centralnych,
 • 1 fundusz państwowy,
 • żaden bank komercyjny.

Obraz pozostaje rozczarowujący nawet przy bardziej inkluzywnym podejściu, tj. zakładającym, że punktacja wyższa lub równa 70 sugeruje osiągnięcie rozsądnej równowagi. Tylko 13% instytucji może pochwalić się takim rezultatem. Co więcej, wyniki są mocno zróżnicowane. Poziom 70 punktów i więcej osiągnął co czwarty fundusz emerytalny, ale żaden bank komercyjny. W rzeczywistości znacznie więcej instytucji uzyskuje wynik poniżej 10 niż powyżej 70, bo jest to około 19% jednostek objętych badaniem. Prawie połowa osiąga rezultat równy zeru. 

Niestety to nie koniec rozczarowujących wieści. Jak ujawnia raport, im wyżej w strukturze organizacyjnej, tym trudniej o napotkanie kobiety.

Spośród 335 badanych instytucji, zaledwie 46 – czyli 14% – są prowadzone przez kobiety.

Rodzaje ról pełnionych przez panie na stanowiskach seniorskich są również ważne. W tym roku raport OMFIF-u został rozszerzony o informacje, czy stanowisko zarządcze miało charakter wewnętrzny, czy zewnętrzny. Okazuje się, że 2 na 5  kobiet wykonywało role wewnętrzne, w porównaniu do 16% – 17% mężczyzn. 

30% to istotny próg

Instytucje na całym świecie walczą o przebicie się przez próg 30% reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach. Helena Morrissey, brytyjska finansistka zarządzająca funduszem Newton Investment Management, założyła w 2010 r. 30% Club, by prowadzić kampanię na rzecz większej feminizacji zarządów firm.

Celem było zapewnienie co najmniej 30% reprezentacji kobiet w zarządach spółek FTSE 100, co zostało osiągnięte we wrześniu 2018 r.

Mimo to, jak wskazuje raport OMFIF, większość globalnych instytucji wciąż ma problem z osiągnięciem tego pułapu. Przykładowo tylko 21 ze 185 banków centralnych świata (11%) ma za prezesów kobiety. Wśród ważniejszych tego typu instytucji wskazać można Europejski Bank Centralny (Christine Lagarde), Bank Centralny Rosji (Elwira Nabiullina) czy Meksyku (Victoria Rodriguez Ceja).

Jak zmienić sytuację?

Jak wskazuje Catia Tomasetti, prezes Banku Centralnego Republiki San Marino, różne style przywództwa mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia równości płci. Równowaga płci oznacza sprawiedliwe traktowanie kobiet i mężczyzn zgodnie z ich potrzebami. W celu jej zapewnienia należałoby:

 1. Zrozumieć różnice w zarządzaniu w stylu męskim i kobiecym
 2. Stworzyć kulturę inkluzywną. Kobiety mają kompetencje komplementarne wobec mężczyzn.
 3. Zapewnić kobietom pełny udział w zarządzaniu i procesie decyzyjnym. Brak równości płci na stanowiskach kierowniczych nie tylko utrudnia postęp w każdej sferze, lecz także generuje koszty dla światowej gospodarki.

Źródło:

Autor: Michał Tuszyński
Młodszy Redaktor Grupa MBE

Ukończył finanse i rachunkowość na SGH z wyróżnieniem, obecnie doktoryzuje się z ekonomii tamże.

Wcześniej autor tekstów i analityk "Parkietu" oraz "Rzeczpospolitej", audytor spółek finansowych i konsultant.

W Grupie MBE jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Zobacz również