Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Księgowi chcą przywrócenia wcześniejszych ograniczeń

Uwolnienie zawodu księgowego nie spowodowało znacznego obniżenia kosztów usług, wynika z badania przeprowadzonego przez portal Księgowi Przyszłości. Analiza wyników pokazała, że ogólne nastroje i nastawienie wobec deregulacji wśród księgowych nie zmieniły się i są raczej negatywne.
Kategoria: Raporty
18.06.2015

Zdaniem księgowych deregulacja w żaden sposób nie zmieniła sytuacji na rynku. Negatywnie ocenia ją ponad 50 proc. badanych, a aż 78 proc. chce przywrócenia wcześniejszych ograniczeń dostępu do zawodu. Idea deregulacji i świadomość wprowadzenia takiej ustawy w życie nie jest natomiast zbyt powszechna wśród przedsiębiorców. Co prawda 35 proc. respondentów deklaruje znajomość ustawy i wiedzę o jej wdrożeniu, jednak kolejne 30 proc. nie orientuje się w jej założeniach, natomiast 35 proc. w ogóle nie słyszało o takiej zmianie. Po przybliżeniu zagadnienia okazuje się, że przedsiębiorcy nie uznają deregulacji jako zagrożenia dla swoich firm.

Nie ma obaw o psucie rynku. Nie nastąpiły żadne znaczące zmiany, czyli nie staniały dramatycznie usługi księgowe, ani nie nastąpiło też obniżenie ich jakości. Księgowi są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu wyniki skomentował Franciszek Wala, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.  Według Franciszka Wali może się zdarzyć, że w wyniku deregulacji ktoś niekompetentny będzie chciał świadczyć tego rodzaju usługi, jednak będą to sporadyczne przypadki.

Zdaniem 63 proc. przedstawicieli biur rachunkowych deregulacja zawodu księgowego spowodowała obniżenie cen usług, ale tylko 12 proc. potwierdziło, że obniżyło ceny u siebie. Tymczasem takie zjawisko zaobserwowało jedynie 5 proc. badanych przedsiębiorców, a prawie 2 proc. uznało, że ceny wzrosły. Odnotowano bardzo duże zaufanie przedsiębiorców do swoich księgowych (97 proc.) – zarówno tych pracujących w biurach rachunkowych, jak i zatrudnionych w wewnętrznych działach księgowych.

Dowiedz się, czego oczekuje od księgowych rynek pracy XXI wieku.
Przeczytaj artykuł Księgowość w przewodniku "Kariera w Finansach i Bankowości". Przejdź do artykułu »

Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu 2015 roku na terenie całego kraju techniką wywiadu telefonicznego z 600 respondentami podzielonymi na dwie grupy: biura rachunkowe oraz przedsiębiorcy z sektora MSP. Wyniki badania zostały przedstawione podczas konferencji Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu, którego partnerem głównym było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producent oprogramowania enova365.

Pełny raport z badania oraz nagrania z konferencji dostępne są na stronie www.ksiegowiprzyszlosci.pl.

Zobacz również