Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Niepewność. Paradygmat rynków finansowych jutra

A właściwie koniec znanego nam paradygmatu, do którego przyzwyczaiły nas rynki finansowe w ciągu kilku ostatnich dekad. Zdaniem ekspertów Saxo Bank czekają nas spore turbulencje.
Kategoria: Raporty
21.12.2015

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny, który posiada również swój oddział w Polsce, przygotował listę 10 najbardziej kontrowersyjnych scenariuszy na rok 2016, które mogą przewrócić świat finansów do góry nogami.

Poniżej opisujemy naszym zdaniem najciekawsze z nich.

Powrót do przeszłości
W 2015 roku zanotowano najmniej transakcji venture capital od 25 lat, ponieważ firmy z tego segmentu zdecydowały się na inwestycję środków w start-upy. Zdaniem Saxo Bank będziemy mieli do czynienia z sytuacją przypominającą tę z 2000 roku. Marki reprezentujące innowacyjną gospodarkę będą opóźniać monetyzację. Zamiast pieniądza miernikiem wartości będzie rosnąca liczba użytkowników, chociaż o inwestycje warte miardy dolarów. Według danych Thomson Reuters najchętniej pompuje się pieniądze w rynek software'owy oraz biotechnologiczny. Ten rok pod względem venture capital był rekordowy.

Rynki wschodzące wrócą do gry
Brazylia to jeden z najlepszych przykładów słabości rynków wschodzących. Kraj nie poradził sobie m.in. z załamaniem cen ropy naftowej, słabszą aktywnością przemysłową Chin oraz coraz silniejszą pozycją dolara. Brazylia może jednak wrócić do gry, dzięki inwestycjom olimpijskim. Dobry rok czeka również rynek akcji w ramach gospodarek wschodzących.

Upadek na rynku obligacji korporacyjnych
W 2016 roku w wyniku coraz większego przegrzania rynku i poszczególnych sektorów gospodarki (pracy, obligacji i mieszkaniowego) skłonią Fed do podwyżki stóp procentowych i to nawet kilkakrotnie. Ta decyzja wywoła wyprzedaż na głównych rynkach obligacji, a apetyt na ryzyko inwestorów zacznie rosnąć. Następstwem będzie zanikanie bilansów bankowych i brokerskich na rynku, co doprowadzi do paniki przypominającej tę po upadku Lehman Brothers.

W Stanach Zjednoczonych de facto już skonczyła się epoka taniego pieniądza. Po 7 latach od czasu kryzysu, tj. 16 grudnia 2015 r., Fed podjął decyzję o pierwszej podwyżce stóp procentowych. W Polsce już teraz ta decyzja widuje dolara w górę. Będzie miała również znaczenie dla innych gospodarek rozwijających się.

El Niño odpowiedzialny za inflację
El Niño będzie jednym z najsilniejszych huraganów w historii. Doprowadzi m.in. do nadmiernej wilgotności na kontynencie azjatyckim i wywoła susze w Australii. Rolnictwo nie będzie w stanie zaspokoić rosnącego popytu, co zwiększy presję inflacyjną w związku ze wzrostem indeksu Blooomberg Agriculture Spot.

Zmienna pogoda to nowy obszar doradczy. Kim jest konsultant ds. zmiany klimatu »

Załamanie rynku towarów luksusowych
Po ostatnim kryzysie nasiliło się zjawisko biedy de facto w całej Europie, która zmaga się z ciagłą niepewnością rynku pracy. Kraje Wspólnoty, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego zjawiska, wprowadzą płacę podstawową, pozwalająca na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Już widać pierwsze sygnały tego zjawisko. To jeden z flagowych punktów programu lewicowej partii Podemos w Hiszpanii, referendum w  tej sprawie na terenie Szwajcarii oraz przymiarki do podobnego projektu w Finlandii.

W wyniku prób stworzenia nowego modelu gospodarczego doprowadzi do załamania wzorców klasowych (luksus jako symbol przynależności do wyższej klasy społecznej), a przez to rynek dóbr luksusowych silnie się skurczy.

Poznaj prognozy Saxo Banku z 2013 r. Przejdź do zestawienia »

Na podst. Saxo Group, Szokujące prognozy na 2016, Dania 2015

Zobacz również