Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Przez różowe szkiełko, czyli perspektywy zatrudnienia księgowych w 2020 roku

Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku pozycja pracowników ds. rachunkowości i księgowości na rynku pracy tylko się umocni. Zobaczcie, w których województwach najbardziej poszukiwani są tego typu specjaliści.
Kategoria: Raporty
18.02.2020
Fot. Unsplash

Wyniki "Barometru Zawodów 2020" powielają prognozę ubiegłoroczną - na rynku pracy stale utrzymuje się deficyt pracowników branży finansowej. Brakuje odpowiednich kandydatów na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością.

Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko posiadają wykształcenie kierunkowe, doskonale orientują się w aktualnych przepisach oraz potrafią obsługiwać specjalistyczne programy księgowe, lecz także doskonale znają języki obce. Ma to ogromne znaczenie, przede wszystkim ze względu na rozwój przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem, jak również otwarcie się rodzimych firm na rynki zagraniczne. 

Zobaczcie, w których rejonach Polski łatwiej znaleźć pracę w roli księgowego, a w których rynek już jest nasycony i z czego wynikają problemy pracodawców ze znalezieniem odpowiednich pracowników. 

Rok 2020 dla pracowników ds. rachunkowości i księgowości

Na mapie Polski nie ma regionu, w którym byłoby więcej poszukujących pracy niż oferowanych stanowisk na stanowiska związane z rachunkowością i księgowością. Ostatnie cztery lata są wyjątkowo dobre dla pracowników tej branży - pensje stale idą w górę, nie brakuje też ofert pracy. Dla porówniania, jeszcze cztery lata temu, w 2016 roku, zapotrzebowanie na pracowników ds. rachunkowości i księgowości w skali całego kraju było zbilansowane, a w niektórych regionach występowała nawet nadwyżka pracowników.

Dziś największe braki kadrowe występują w zachodniej części Polski, województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim, a także w województwie: łódzkim, małopolskim i lubelskim, ale problem niedoboru odpowiednich pracowników pojawia się w wielu powiatach na terenie całej Polski. 

Dlaczego tak trudno zatrudnić pracowników tej specjalności? Najczęściej wymienia się kilka powodów:

  • brak aplikujących na oferty pracy, 
  • kandydatom brakuje odpowiedniej motywacji do pracy (powiat białobrzeski), 
  • kandydatom brakuje doświadczenia (powiat lęborski, wysokomazowiecki, zgierski, Piotrków Trybunalski, Krosno). 

Poniższa mapa przedstawia relację między dostępnymi pracownikami ds. rachunkowości i księgowości a potrzebami pracodawców w 2020 roku:

 

 

Rok 2020 dla samodzielnych księgowych na rynku pracy

Główni księgowi w 2020 roku nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Nie ma regionu Polski, w którym byłoby więcej specjalistów tej profesji niż oferowanych stanowisk. Zbilansowana sytuacja występuje jedynie w województwie: łódzkim, mazowieckim i podlaskim. 

Ze względu na rozwój usług biznesowych względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na samodzielnych księgowych m.in. w Łomży, powiecie łomżyńskim, Częstochowie, powiecie częstochowskim i powiecie bytowskim. W powiecie puckim i wejherowskim znaczący wpływ na deficyt główych księgowych miało przejście na emeryturę wielu doświadczonych specjalistów.

Relację między dostępnymi samodzielnymi księgowymi a potrzebami pracodawców w 2020 roku w poszczególnych regionach przedstawia mapa:

Rok 2020 dla pracowników ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych

Specjaliści, którzy nie dość, że doskonale poruszają się w kręgu finansowo-księgowym, to jeszcze mogą pochwalić się znajomością języków obcych, są łakomym kąskiem dla pracodawców. Ten profil pracownika szczególnie interesuje firmy z sektora bpo/ssc, które świadczą usługi finansowo-księgowe dla innych krajów.

W związku z tym, że nie w każdym regionie znajdują się centra outsourcingowe, na mapie Polski występuje jeszcze sporo regionów, w których nie są prowadzone rekrutacje na tego typu specjalistów. Z każdym rokiem jednak jest ich coraz mniej.

Pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych w 2020 roku będą rozchwytywani przez pracodawców we Wrocławiu i powiecie wrocławskim. To właśnie w tym rejonie notuje się największy deficyt tego typu pracowników.

Pracodawcy w Krakowie skarżą się, że brakuje im wykwalifikowanej kadry głównie dlatego, że najlepsi decydują się na przeprowadzkę do Warszawy albo zakładają własną działalność. W powiecie starogardzkim problemy z rekrutacją mogą wynikać z niskiego prestiżu dla osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje. 

Relacja między dostępnymi pracownikami ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych a potrzebami pracodawców w 2020 roku:

 

Źródła:

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również