Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Z czterolistną koniczynką na biurku, czyli wszystko o szczęściu w pracy

Szczęście w pracy może mieć smak dobrej kawy z firmowego ekspresu. Może też być ukryte w wysokiej pensji czy w uprzejmych spojrzeniach zza sąsiedniego biurka, a w wersji covidowej – w zestawie uśmiechniętych emotikonek odebranych na komunikatorze. Sprawdźcie, co często decyduje o tym, że w skowronkach spieszymy do biura lub z radością włączamy firmowy komputer. 
Kategoria: Raporty
02.06.2021
Fot. Unsplash

Zacznijmy od tego, co to jest szczęście?

Starożytni Grecy definiowali szczęście jako „radość, którą czujemy, gdy staramy się osiągnąć swój pełny potencjał”.

Zgodnie z tą definicją, szczęście jest związane z rozwojem i zaangażowaniem.

W odniesieniu do wyników badań "Szczęście Polaków w pracy", poziom szczęścia Polaków w pracy określa się jako umiarkowany i wynosi 6,8 na 10.

Raport-świeżynka "#RynekZmianyPracy 2021. Rynek pracy po roku pandemii – w poszukiwaniu równowagi" wskazuje, że obecnie 45% respondentów jest szczęśliwych w pracy (28% nie jest szczęśliwych, a 27% nie udzieliło żadnej z tych dwóch odpowiedzi).

Co decyduje dziś o poczuciu szczęścia w pracy?
dobre wynagrodzenie 86%
relacje z przełożonym 75%
poczucie sensu wykonywanej pracy 73%
przyjazna atmosfera w pracy 72%
możliwości rozwoju, jakie oferuje praca 69%
możliwość zachowania równowagi między życiem prywatnym a pracą 68%
współpracownicy, na których można liczyć 65%
elastyczne godziny pracy 55%

Czym, dla przeciwwagi, jest nieszczęście? Co ciekawe, wcale nie jest rozumiane jako negatywne emocje, lecz jako apatia, bierność czy utrata radości życiowej. 

Badania wskazują, że nieszczęśliwi w pracy są ci pracownicy, którzy odczuwają:

  • niespełnienie w pracy (56%), 
  • niedocenienie (50%), 
  • że ich talenty nie są dostrzegane (31%),
  • niesprzyjające warunki pracy (31%), 
  • niesprzyjającą atmosferę pracy (30%). 

Za kluczyk do szczęścia pracowników, a zarazem sukcesu firmy można więc uznać takie aspekty jak docenianie, uznanie czy pochwałę

Kwestie finansowe, choć istotne, schodzą na dalszy plan w sytuacji, gdy pracownik już godzi się na oferowane przez pracodawcę wynagrodzenie i warunki świadczenia pracy, i jest z nich zadowolony. Wówczas do pełni szczęścia potrzeba czegoś więcej. I tym "czymś więcej" często są relacje – z przełożonym czy zespołem, a także zadania (ciekawe, pasjonujące, ambitne!), których wykonanie jest w jakiś sposób zauważone i docenione. 

Tylko 54% uczestników badania "Siła doceniania 2021" uważa, że są doceniani w pracy. Poczucie doceniania ma 67% ankietowanych w wieku do 29 lat i już tylko 41% w wieku powyżej 50 lat. 

Szczęście w pracy, jak już zostało to napisane we wstępie, to też radość. A ta ankietowanym najczęściej kojarzy się z atmosferą, w której mogą czuć się swobodnie i nie boją się wyrażać swoich poglądów (aż 79% wskazań). Wysokie pozycje zajmują również: pasja do tego co robią (28%), wspólne celebrowanie sukcesów (24%), frajda z realizacji zadań (22%) czy możliwość realizacji własnych pomysłów (20%). 

O tym, jak ważne jest szczęście w pracy, chyba nie trzeba nikomu pisać. Wykonywanie obowiązków bez poczucia zadowolenia, może prowadzić do apatii, bierności a na dłuższą metę – wypalenia zawodowego. 

Źródła:

  •  "Szczęście Polaków w pracy Polaków 2020", Jobhouse, 2020.
  • "#RynekZmianyPracy 2021. Rynek pracy po roku pandemii – w poszukiwaniu równowagi", Devire, 2021. 
  • Raport "Siła Doceniania", HRM Institute, 2021. 
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również