Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Technologie chmurowe w bankowości i ubezpieczeniach

W 2020 r. zaledwie 37% firm było w trakcie przenoszenia danych do chmury. Obecnie już 91% banków i firm ubezpieczeniowych pracuje w chmurze. Poznaj więcej wniosków z raportu World Cloud Report – Financial Services.
Kategoria: Raporty
01.12.2023

Jak podaje raport autorstwa Capgemini World Cloud Report – Financial Services aż 89% kadry kierowniczej sektora usług finansowych uważa, że chmura ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zwinności, elastyczności, innowacyjności i produktywności procesów biznesowych. Niestety nadal większość przedsiębiorstw nie wykorzystuje w pełni potencjału chmury, co przekłada się na ograniczenie elastyczności i skalowalności ich systemów.

Chmura istotna dla inwestycji w AI

Z badań wynika, że 62% firmy, które świadczą usługi finansowe zaczęło korzystać ze sztucznej inteligencji. AI, pomimo swojego potencjału, nie jest jeszcze wykorzystywana na dużą skalę w branży usług finansowych. Raport wykazał, że dotychczas większość środków inwestowanych w technologię chmurową przeznacza się na rozwijanie nowoczesnych, łatwych w obsłudze aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, które są skierowane bezpośrednio do klientów.

Mniejsze środki kieruje się na rozwój systemów przetwarzania danych w tle, które dostarczają informacje dla zewnętrznych aplikacji, z którymi stykają się klienci, co z kolei wpływa negatywnie na wrażenia użytkownika.

– Inwestycje w chmurę z pewnością zwiększają zdolność firmy do pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji, gdyż chmura dostarcza zasoby i moc obliczeniową niezbędne do skutecznego szkolenia i wdrażania zaawansowanych modeli AI. Ponadto, elastyczność i skalowalność oferowana przez usługi chmurowe może przyspieszyć adaptację do zmieniających się potrzeb i wymagań biznesowych. Już teraz widać, że firmy, z sektora finansowego, które decydują się na korzystanie z chmury odnotowują bardzo szybki wzrost wskaźnika NPS – mówi Artur Kmiecik, Head of Cloud & Infrastructure Services, GDC EE, CIS z Capgemini Polska.

Chmura a ESG

ESG we wszystkich kluczowych decyzjach inwestycyjnych uwzględnia aż 95%. Chmura ma także do odegrania ważną rolę we wspieraniu skutecznego zarządzania raportowaniem działań prowadzonych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki niej firmy mogą korzystać z niezbędnych narzędzi do pomiaru.

Potwierdziło to 51% firm z branży finansowej, które dostrzegają poprawę transparentności i skuteczności swojego raportowania. Obecnie dostawcy chmury rozwijają rozwiązania, umożliwiające monitorowanie i raportowanie emisji, co pozwala kontrolować ślad węglowy firmy w kontekście jej działań biznesowych i oferowanych produktów.

– Firmy z sektora finansowego nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie chmury. Biorąc pod uwagę duże zainteresowani technologiami AI muszą zdać sobie sprawę z tego, że transformacja chmurowa jest podstawa sukcesu w tym obszarze. Ograniczanie wydatków na wdrożenia nowych rozwiązań to tylko pozorna oszczędność, która długoterminowo z pewnością ograniczy zyski – Tomasz Radwański, Head of Cloud Practice FS z Capgemini Polska.

Czy rozwiązania chmurowe są bezpieczne?

Pomimo znaczących korzyści, osoby decyzyjne w firmach wyrażają obawy związane z migracją do chmury - 68% z nich obawia się o bezpieczeństwo danych, 51% jako przeszkodę podaje wysokie koszty związane z transformacją, a 45% obawia się wyznań prawnych.

Jakiś czas temu ustawa Digital Operational Resilience Act (DORA) nakazała instytucjom finansowym podlegającym regulacjom Unii Europejskiej rygorystyczne wdrażanie, dokumentowanie i utrzymywanie wymaganych systemów, protokołów i narzędzi w celu zapewnienia wystarczającej niezawodności, wydajności i odporności. Dlatego też suwerenna chmura, która zapewnia krajom bezpieczną i niezależną infrastrukturę i pomaga zapewnić prywatność danych, szybko staje się powszechna.

Rozwiązania chmurowe powinny być dostosowane do firm w taki sposób, aby rozwiewać wszelkie obawy związane z bezpieczeństwem. Warto pamiętać o tym, że chmura ma wiele możliwości i każda firma, która chce zadbać o swój rozwój technologiczny powinna wybrać rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.

Źródło: informacja prasowa

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również