Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje na KarierawFinansach.pl w 2023 roku

Jak kształtowały się trendy w rekrutacji w 2023 roku? Sprawdź dane z naszych raportów i poznaj 5 najpopularniejszych obszarów zawodowych, stanowisk, umiejętności i języków, które pojawiały się w ofertach pracy na KarierawFinansach.pl. Dowiedz się, kogo szukali pracodawcy na naszym portalu.
Kategoria: Raporty
06.02.2024

Za nami 2023 rok, więc czas na raporty, podsumowania i wnioski. Sprawdziliśmy, w których obszarach zawodowych było najwięcej ofert pracy na naszej stronie. Oprócz tego poznaliśmy top 5 stanowisk, których pracodawcy szukali w zeszłym roku. Wisienką na trocie jest ranking umiejętności twardych, które były pożądane u przyszłych pracowników branży finansowej oraz najbardziej popularne języki obce.

Dane zostały przeanalizowane za na podstawie 21 498 ofert opublikowanych na portalu KarierawFinansach.pl w okresie 1.01.2023-31.12.2023.

Top 5 obszarów zawodowych 

Wyciąganie wniosków, prognozowanie, ocena ryzyka – te czynności bez umiejętności analitycznych byłyby niemożliwe. Analitycy i analityczki są od lat kluczowymi pracownikami w firmie. Tak było również w 2023 roku. Warto także podkreślić, że w księgowości ze względu na zmiany gospodarcze, inflację, zmianę przepisów podatkowych i wymogów Unii Europejskiej, dużym zainteresowaniem mają cieszyć się role głównych księgowych.

Obszary, w których pojawiło się najwięcej ofert pracy na KarierzewFinansach.pl to:

 1. Analiza,
 2. Bankowość,
 3. Konsulting,
 4. Obsługa klienta,
 5. Księgowość.

Czytaj także: Wynagrodzenia w bankowości 2024. Analizy i trendy

Top 5 stanowisk w 2023 roku

Konwencje dotyczące nazewnictwa stanowisk różnią się w zależności od organizacji. Mogą być specyficzne dla danego przedsiębiorstwa. Istnieją jednak pewne wspólne mianowniki jak na przykład słowa kluczowe. Mieliśmy to na uwadze, analizując nasze dane. Według nich top 5 stanowisk, na które najczęściej rekrutowali pracodawcy, to: 

 1. Konsultant
 2. Analityk
 3. Księgowy/ Accountant
 4. Specjalista ds. obsługi klienta / Customer Service Specialist
 5. Programista / Developer

Zdecydowanie przeważa zapotrzebowanie na specjalistów! Najwięcej ofert pracy na KarierzewFinansach.pl dotyczyło tego poziomu stanowiska.

Top umiejętność w branży finansowej

Nie dziwi fakt że podstawowe umiejętności twarde, których wymagają rekruterzy w ogłoszeniach o pracę, dotyczą MS Office i MS Excel. Podobny trend obowiązywał w ofertach zamieszczonych na KarierawFinansach.pl.

Kolejnymi kompetencjami pożądanymi u przyszłych pracowników była znajomość systemów SAP ERP oraz bazy danych SQL. Dodatkowo najbardziej cenioną kwalifikacją w branży finansowej była ACCA.

Nowe technologie odgrywają coraz istotniejszą rolę w kształtowaniu przyszłości przedsiębiorstw z niemalże każdego sektora. Głównym ogniwem zmian cyfrowych w firmach są obszary IT. Ze względu na wiele ofert pracy, które dotyczyły technicznych, informatycznych  stanowisk, w naszych danych figurowały również języki programowania. Najpopularniejsze z nich to kolejno:

 1. VBA
 2. Agile
 3. Python
 4. R
 5. Java

Zarządzanie ryzykiem to jeden z obszarów finansowych, który na dużą skalę wykorzystuje szeroki wachlarz języków programowania, takich jak wspomniane w rankingu Python, SQL, VBA czy R. 

Czytaj tekst: Fintech w Polsce. Jak zapowiada się branża w 2024 i dalszej przyszłości?

Top 5 poszukiwanych języków obcych

Od najmłodszych lat słyszymy, że warto uczyć się języków obcych. Wiemy, że dziś bez j. angielskiego ani rusz. Nie dziwi więc fakt, że to on widnieje prawie w każdej ofercie pracy w rubryce z wymaganymi umiejętnościami. Które języki obce są także pożądane na rynku pracy?

Według naszych danych w ofertach pracy najczęściej pojawiają się:

 1. j. angielski
 2. j. niemiecki,
 3. j. francuski
 4. j. włoski
 5. j. hiszpański

Aktualne oferty na naszej stornie możesz sprawdzić klikając tutaj.

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również