Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Wynagrodzenia 2019: jakie plany snują pracodawcy względem pracowników

Czy 2019 rok będzie rokiem masowych zwolnień i cięć kosztów, czy może wręcz przeciwnie – pracowników czeka moc awansów i liczne podwyżki? Przedstawiamy wyniki raportu Randstad, w którym pracodawcy zdradzili swoje niecne plany względem pracowników.
Kategoria: Raporty
07.12.2018

Instytut Badawczy Randstad po raz kolejny przepytał pracodawców o plany rozwojowe ich firm, związane z wynagrodzeniami pracowników. Kto wie, może odpowiedzi na pytania udzielił także Wasz pracodawca? W badaniu, przeprowadzonym od października do listopada 2018 roku, wzięło udział bowiem 1000 firm, które zatrudniają ponad 10 pracowników (przy czym wykluczone zostały agencje rekrutacyjne oraz te reprezentujące takie branże jak rolnictwo czy górnictwo). 

Pracodawcy zostali skrupulatnie wypytani o swoje plany względem pracowników w 2019 roku. Na jaw wyszły ich skrzętnie ukrywane zamiary, które - niestety - zostały jednak zebrane w jedną całość, bez możliwości poznania szczegółów. Dlatego w tym przypadku można mówić bardziej o trendach na rynku rekrutacji w 2019 roku niż o konkretnych obietnicach. Całość przedstawia się jednak dość obiecująco, dlatego gdyby takie prognozy się sprawdziły i w dodatku dotyczyłyby wszystkich – nie tylko 1000 firm – prawdopodobnie swoje zadowolenie wyraziłoby większość pracowników polskich firm. 

Podwyżki czy ostre cięcia w 2019 roku?

Można odetchnąć z ulgą – spadku wysokości wynagrodzeń w 2019 prawdopodobnie nie będzie. Ponad 40 proc. pracodawców planuje podnieść pensje swoim pracownikom, a co drugi deklaruje pozostawienie stawek płacowych na tym samym poziomie. 

Planowane zmiany poziomu wynagrodzeń (styczeń-czerwiec 2019):
Jak będą kształtować się zmiany w wynagrodzeniu? Odpowiedzi pracodawców:  
Pozostaną na obecnym poziomie 51%
Wzrosną 44%
Nie wiem 5%

Najbardziej skorzy do tego, by podnieść pensje swoim pracownikom są pracodawcy z zachodnich województw Polski (woj. lubuskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie), a najmniej  – z północnych (woj. zachodniopomorskie i pomorskie). Pracodawcy z południowej części Polski (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) są z kolei najbardziej zdecydowani, by pozostawić wynagrodzenia na obecnym poziomie. Tylko w centrum kraju (woj. mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie) 1% pracodawców zdecydował o obniżeniu pensji.

Warto zauważyć, że różnice planowanych zmian wykazanych w tabeli są niewielkie i właściwie wszyscy pracodawcy w kraju mają podobne plany. 

Planowane zmiany poziomu wynagrodzeń (styczeń-czerwiec 2019), porównanie między regionami:
Region Wzrosną Pozostaną bez zmian Spadną Nie wiadomo
Północ 40% 52% - 8%
Zachód 47% 46% - 7%
Centrum 44% 51% 1% 4%
Wschód 44% 52% - 4%
Południe 43% 53% - 4%

Wynagrodzenia 2019: kto otrzyma podwyżkę 

Co ciekawe, na podwyżki w największym stopniu mogą liczyć pracownicy, których firmy są ulokowane w miastach liczących od 20 001 do 50 000 mieszkańców (56%), w najmniejszym – na wsiach, które nie znajdują się w pobliżu aglomeracji lub... w największych miastach Polski, liczących ponad 200 tys. mieszkańców. To może być pewnym zaskoczeniem – w końcu wiele czołowych firm, dysponujących największym kapitałem (a przy tym – myśląc stereotypowo – mogących najwięcej pieniędzy przeznaczyć na podwyżki) ma swoje siedziby właśnie w metropoliach. 

Aż 59% firm z sektora BPO/SSC, które brały udział w badaniu, planuje wzrost wynagrodzeń dla swoich pracowników. 

Uczestnicy badania wykazali również, że podwyżki, które planują, w największym stopniu obejmą:

  • 52% odpowiedzi: prawie wszystkich zatrudnionych (ponad 90%), 
  • 16% odpowiedzi: większości pracowników (od 51% do 90%),
  • 12% odpowiedzi: większych grup pracowników / całych działów, 
  • 9% odpowiedzi: małych grup pracowników (do 20% załogi), 
  • 8% odpowiedzi: tylko kilku pracowników. 

Pracodawcy planują w pierwszej kolejności docenić pracowników wszystkich działów firmy (62% odpowiedzi), a jeśli decydują się na faworyzowaniu którejś grupy pracowników to zazwyczaj są to specjaliści z działu produkcji (24%) i działu obsługi klienta (8%). 

Czym można sobie zasłużyć na podwyżkę w 2019 roku?

Jakie działania pracowników będą premiowane? Czym zaskarbić sobie przychylność szefa i otrzymać podwyżkę? W 2019 roku, jak nigdy wcześniej liczyć się będą przede wszystkim pozafinansowe osiągnięcia (we wcześniejszych latach to kryterium było ważne dla 24% pracodawców w 2016 roku i 27% w 2015). O ile kiedyś pracodawcy częściej udzielali podwyżek pracownikom, którzy takiej premii dawno nie otrzymali, o tyle teraz kryterium stażu pracy w tej kwestii właściwie się nie liczy. 

Kryteria przyznawania podwyżek (listopad 2018)
Kryterium  
Pozafinansowe osiągnięcia 47%
Staż pracy 13%
Konieczność podniesienia wynagrodzeń (wzrost płacy minimalnej) 11%
Możliwość odejścia pracownika z firmy 11%
Indywidualna decyzja przełożonego 9%
Wyniki finansowe, sprzedażowe pracownika 7%
Wyniki finansowe, sprzedażowe zespołu, w którym pracuje pracownik 5%
Brak podwyżki płacy danego pracownika od dawna 1%
Nie wiem / trudno powiedzieć 8%

Źródło: Raport "Plany pracodawców", Instytut Badawczy Randstad, grudzień 2018. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również