Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

10 powodów, dlaczego nie warto zmieniać pracy w 2015 roku

1 stycznia oznacza dla wielu z nas jedno - rozpoczyna się nowy rok, a zatem nadchodzi czas na noworoczne postanowienia.
Kategoria: Wiadomości
12.01.2015

Dlatego na początku roku siłownie dosłownie pękają w szwach, zapisujemy się na jogę oraz rzucamy palenie. Nasze noworoczne plany spod znaku "Muszę zmienić swoje życie" brutalnie weryfikuje rzeczywistość 30 dni później. Zniechęceni, zbyt leniwi lub niekonsekwentni większość z nich wrzucamy do pudełka z napisem "Niezrealizowane" lub "Do zrealizowania w następnym roku".

Chcesz zmienić pracę w 2015 roku?
Zobacz oferty pracy w centrach BPO/SSC »

Zdaniem psychologów społecznych tworzenie trudnych do zrealizowania planów na początku każdego nowego roku może przynieść nam więcej szkody, niż nam się pozornie wydaje. Na początku towarzyszy nam z pewnością ekscytacja, ale porażka, której zazwyczaj doświadczamy po około miesiącu, ma ogromny wpływ na poczucie naszej wartości. Dlatego każdą decyzję o zmianie warto gruntownie przemyśleć, by w przyszłości nie czuć się rozczarowanym brakiem własnej konsekwencji. Zmiana pracy to jedno z postanowień noworocznych wielu ludzi. Zanim jednak zdecydujesz się skoczyć na głęboką wodę, zastanów się, czy nowa praca tak naprawdę jest Ci potrzebna. Na dobry początek wystarczy zadać sobie trzy bardzo proste pytania:

1. Jakiej pracy tak naprawdę potrzebujesz? (dotyczy bardzo ważnej kwestii, czyli satysfakcji, którą każdego dnia przynoszą Ci wykonywane przez Ciebie obowiązki)

2. Dlaczego sądzisz, że potrzebujesz zmiany? (to pytanie dotyczy cech naszego charakteru; wielu z nas tak naprawdę bardziej marzy o zmianie, niż potrzebuje realizacji konkretnego i realistycznego planu)

3. Co masz nadzieję zostawić za sobą? (w związku z tym, że czas interpretujemy bardzo społecznie, 2014 rok zawsze możemy potraktować jako zamknięty rozdział w naszym życiu).

Pomimo że nowa praca może okazać się bardzo ekscytująca, poniżej prezentujemy 10 powodów, dla których może warto zostać przy dobrze nam znanym biurku.
 

Poniedziałek... Czy mam już dość?

Zbliża się godzina 18 w niedzielę i odczuwamy niepokój? Przecież w poniedziałek nie czeka nas już ani klasówka, ani egzamin z prawa podatkowego. A jednak... Tzw. sunday night blues dopada wielu z nas. Według badania serwisu Monster.com aż 78 proc. ankietowanych doświadcza syndromu poniedziałku.

Chcesz zmienić pracę w 2015 roku?
Zobacz oferty pracy w konsultingu »

Czy te straszne poniedziałki są aż tak straszne? Jeżeli mimo wszystko rozpoczynając nowy tydzień po godzinie czujesz się na swoim miejscu, ścieżka kariery, którą obrałeś, powinna być tą właściwą. Tak naprawdę trudno jest znaleźć w życiu miejsce (poza domem), w którym będziemy czuć się komfortowo przez 8 godzin dziennie.
 

Moja opinia ma znaczenie

Stara praca wcale nie musi oznaczać zastoju. Czy czujesz, że współpracownicy cenią Cię w pracy, a Twoje umiejętności mają nadal ogromny wpływ na jakość wykonywanych zadań? Zamiast zmieniać adres biura na nowy, warto powalczyć o awans lub zaangażować się w inny projekt.
 

Brakuje mi jeszcze wiedzy i kompetencji

W ciągu kilku ostatnich lat słowo "profesjonalista" straciło tak naprawdę swoje prawdziwe znaczenie. W 2015 roku warto przyjrzeć się mu na nowo. Czy mogę uznać siebie za specjalistę najwyższej klasy? Czy powierzone mi zadania w roku ubiegłym wykonywałem/wykonywałam profesjonalnie? Czy potencjalni pracodawcy deceniliby moje umiejętności? Jeżeli nie do końca jesteśmy zadowoleni z kompetencji, ktore posiadamy, a nasza wiedza zawodowa pozostawia jeszcze wiele do życzenia, warto nadchodzący rok wykorzystać na rozwój w aktualnym miejscu pracy.
 

Wciąż się ekscytuję

Nowy projekt doradczy, zmiany podatkowe w 2015 roku, audytowanie spółek z branży, której jeszcze nie znasz - jeżeli Twoja praca niesie ze sobą zmianę, która wywołuje u Ciebie nawet drobną ekscytację, na pewno warto w niej zostać.
 

Moi współpracownicy to fajni ludzie

Uśmiechnięty pracownik to efektywny pracownik. Tego dowodzi niezliczona liczba badań psychologicznych dotyczących warunków pracy. Każda organizacja to ludzie. Jeżeli zatem ufasz i lubisz swojego przełożonego, a Twoi współpracownicy są dla Ciebie wsparciem, przebywasz w miejscu pracy, które trudno będzie zastąpić.
 

Nie muszę się nudzić

Poczucie monotonii może rzucić cień nawet na najbardziej interesującą pracę na świecie. Jeżeli zatem bardziej fascynują Cię podatki międzynarodowe od powtarzalnych zadań księgowych, warto porozmawiać ze swoim przełożonym, czy nie zmieniłby zakresu Twoich obowiązków.
 

Chcę zmiany za wszelką cenę

Czy na pewno? Każdej zmianie towarzyszy ryzyko. Dlatego przed podjęciem bardziej drastycznych decyzji warto pomyśleć o odświeżeniu swojej codziennej rutyny. Posprzątaj swoje biurko, postaraj się wykonywać swoje obowiązki bardziej sumiennie lub zmień swój styl ubierania się do pracy i zmień swój wygląd.
 

Nie mam planu

"Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma" - to powiedzenie niespecjalnie poprawia nastrój, ale z pewnością ma uzasadnienie na rynku pracy. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie, zastanów się, czy branża, z którą jesteś od lat związany zawodowo, przeżywa rozkwit. Inaczej możesz naprawdę się sfrustrować.
 

Brak mi asertywności

Zazwyczaj mało asertywni pracownicy najbardziej marzą o nowej, lepszej, bardziej ciekawej i lepiej płatnej pracy. Czy należysz do tej grupy? Może w 2015 roku warto powalczyć o swoją pozycję, przekonać szefa do nowych obowiązków, samodzielnie poprowadzić projekt lub postarać się o podwyżkę. Walka z własnymi słabościami przynienie najwięcej satysfakcji i pozwoli zapomnieć o "idealnej pracy".
 

Nie doceniam swojej pracy

Na początku roku warto spojrzeć na siebie z dystansu. Może kolega, który chwali się swoim nowym start-upem, tak naprawdę zazdrości Ci stabilnego i przyjaznego miejsca pracy? Porównywanie się do innych, głównie najbliższych nam ludzi, może znacząco przyczynić się do niezadowolenia z pracy. Jednakże wbrew pozorom możemy jej po prostu nie doceniać. A jak mówi dobrze nam znane przysłowie: "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma". 

Zanim zatem przeczytamy teksty zachęcające nas do zmiany, warto spojrzeć na 2014 rok z pewnej perspektywy. To, co nowe, wcale nie musi okazać się lepsze, a dobrze nam znane miejsce pracy może nam przynieść satysfakcję. Pracując nad sobą, zwłaszcza jeżeli chodzi o takie cechy osobowościowe, jak narzekanie, brak pewności siebie, skłonność do częstego porównywania się (stawiając się przy tym w gorszej pozycji), możemy dokonać większych zmian, z których efektów będziemy zadowoleni przez cały 2015 rok. 

Zobacz również