Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

2016: Trendy na rynku pracy sektora finansowego

Ostatnie lata pokazały, jak szybko może się zmieniać branża finansowa. Czy w 2016 roku możemy spodziewać się kolejnych etapów zmiany o wymiarze globalnym, które wpłyną na kształt tego sektora w Polsce?
Kategoria: Wiadomości
31.12.2015

Najbliższe 12 miesięcy ma ugruntować zmiany, z którymi mierzyła się branża finansowa w ciągu kilku ostatnich lat. Bankowość to branża, która nadal będzie najchętniej zwalniać specjalistów w związku z postępującą digitalizacją usług i nowymi oczekiwaniami klientów. Duże zmiany czekają jednakże również inne branże.

Poniżej opisujemy w zarysie kilka najważniejszych zmian, które będą dotyczyć branż sektora finansowego w 2016 roku.

Bankowość
Po raz pierwszy od 2001 roku polski regulator (Komisja Nadzoru Finansowego) zawiesił działalność jednego z banków. O ile w 2016 roku nie przewiduje się upadłości instytucji finansowych, listopadowe wydarzenie to sygnał, że sektor bankowy również w Polsce nie należy do stabilnych segmentów gospodarki. W 2016 roku nie będziemy mieli do czynienia również z tak znaczącymi przejęciami, ale szykują się kolejne zwolnienia pracownicze. Plan restrukturyzacyjny do 2020 roku  przygotował właśnie Bank BPH, czego efektem będzie zwolnienie 1700 osób.

Poznaj najważniejsze trendy w bankowości na 2016 rok. Przeczytaj artykuł »

Nowy projekt banku to najlepszy przykład, w jakim kierunku zmierza bankowość. Bank BPH planuje rozwijać przede wszystkim pion bankowości prywatnej i relacyjnej. Większość pracowników zostanie przeniesione z obszaru bankowości detalicznej, zatem liczba zwolnień w rzeczywistości okaże się niższa.

Banki coraz częściej stawiają na rozwiązania wielokanałowe, które przenikają się nawzajem. Mimo że przyszłość należy rozwiązań mobilnych i postępującej smartfonizacji, w związku z rozwojem social economy instytucje finansowe będą stawiały na bankowość relacji i rozwój kompetencji miękkich wśród swoich pracowników.

Na czym polega bankowość relacji? Poznaj wielką zmianę w branży XXI w. »

Ubezpieczenia
Z dniem 1 stycznia 2016 roku wchodzi w życie dyrektywa Solvency II (Wypłacalność II) – jedna z największych  w ostatnich dekadach ustawa, z którą będzie musiała się zmierzyć cała europejska branża ubezpieczeniowa.

W wyniku nowych przepisów zostaną rozdzielone funkcje audytu wewnętrznego, compliance, aktuariatu oraz ryzyka. W strukturach korporacyjnych na znaczeniu zyska nie tylko rola aktuariusza, ale również Comliance Officera; już przez cały 2015 rok sektor ubezpieczeniowy aktywnie poszukiwał specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za realizację unijnych postanowień.

Co czeka jeszcze branżę ubezpieczeniową? Przeczytaj materiał eksperta »

Usługi finansowe i doradcze
Dużą rolę compliance odegra również w przypadku firm doradczych w związku z nowymi przepisami unijnymi. W połowie 2016 roku mają zostać ograniczone możliwości świadczenia usług konsultingowych przez firmy audytorskie na rzecz badanych podmiotów, których akcje lub obligacje są notowane na GPW albo innych giełdach europejskich. Firmy doradcze świadczące kompleksowe usługi swoim klientom na polskim rynku zostaną zmuszone do przebudowania swoich strategii biznesowych, co może uderzyć zwłaszcza w mniejsze podmioty. Nowe przepisy mają za zadanie wzmocnić uczciwość, niezależność i obiektywizm biegłych rewidentów oraz firm audytorskich, które będą poszukiwać prawników odpowiedzialnych właśnie za realizację nowych przepisów. 

W 2016 roku na zatrudnienie mogą liczyć także specjaliści ds. podatków. Przejrzystość podatkowa to wciąż – również w kontekście firm konsultingowych – jeden z topowych tematów w Europie. Niedawno opublikowany raport agencji Reuters pokazał, że banki wciąż unikają płacenia podatków: JP Morgan, Merrill Lynch, Deutsche Bank, Nomura oraz Morgan Stanley nie zapłaciły w Wielkiej Brytanii podatków korporacyjnych.

Sektor nowoczesnych usług biznesowych
Sektor BPO/SSC staje się coraz większą konkurencją dla firm z branży doradczej w związku z coraz ciekawszymi projektami finansowymi dla profesjonalistów. Outsourcing już dawno pożegnał się z wizerunkiem "wklepywacza" faktur i konsekwentnie zmierza w kierunku wysoko wyspecjalizowanych projektów audytorskich, podatkowych czy doradczych (również w zakresie tzw. konsultingu innowacyjnego). Profesjonalizacja branży outsourcingowej to efekt pracy wielu specjalistów w ciągu ostatnich dekad, co zwiększyło zaufanie wśród przedsiębiorców do tego modelu biznesowego.

Sektor BPO/SSC liderem zmiany? Przekonaj się, dlaczego tak się dzieje »

O wyborze pracodawców reprezentujących tę branżę powinni pomyśleć przede wszystkim absolwenci oraz specjaliści z niewielkim jeszcze dorobkiem zawodowym. W 2016 roku sektor BPO/SSC będzie poszukiwał przede wszystkim analityków z kompetencjami miękkimi i językowymi, co daje takim specjalistom silną przewagę na rynku pracy w nadchodzących latach.

Zobacz również