Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dobry agent. Najbardziej pożądane cechy u doradców ubezpieczeniowych

O tym, czy klient zdecyduje się na daną polisę, czy nie, decyduje nie tylko to, jaka będzie jej cena i specyfikacja. Sprawdźcie, jakie cechy agentów są najwyżej cenione przez klientów agencji ubezpieczeniowych.
Kategoria: Wiadomości
15.06.2020
Fot. Unsplash

Agent ubezpieczeniowy to osoba, z którą kontaktują się klienci indywidualni oraz przedstawiciele małych i średnich firm zainteresowani zakupem produktów ubezpieczeniowych. Jaki powinien być idealny doradca? Jakie powinien mieć cechy, by mógł przekonać do danej oferty nawet tych najbardziej opornych klientów? Obraz idealnego doradcy ubezpieczeniowego wyłania się z wyników badania „Dobry Agent. Dobry Doradca” przygotowanego przez MetLife.

Wybór agenta. Nie ma przypadków

W czasach, kiedy coraz więcej spraw załatwia się przez internet, ciekawostką może być to, że wyboru agenta ubezpieczeniowego drogą elektroniczną dokonuje tylko 17% ankietowanych. Najczęściej Polacy poszukują agentów, prosząc znajomych o rekomendację –  aż 61,5% klientów decyduje się na współpracę z konkretnym doradcą tylko dlatego, że znajomi lub rodzina pozytywnie ocenili jego pracę. Blisko 19% osób decyduje się na współpracę z konkretnym agentem po tym jak on sam bezpośrednio skontaktował się z nimi. 

Oto najważniejsze aspekty, które decydują o wyborze agenta ubezpieczeniowego przez klientów:

 • uczciwość i transparentność podczas przedstawiania warunków umowy (ceni to sobie aż 97,2% badanych, przy czym aż 64,4% uznało, że jest to czynnik bardzo ważny lub najważniejszy), 
 • fachowa wiedza na temat finansów i ubezpieczeń (cecha została wskazana przez 94,3% ankietowanych),
 • pomoc w określeniu, jakiego ubezpieczenia potrzebujemy (91% badanych uznało ten czynnik za ważny),
 • jasne wyjaśnienie warunków umowy i znaczenia trudnych słów i pojęć (90,4% ankietowanych zwraca na to kryterium uwagę, a co druga osoba (54,1%) uważa, że czynnik ten jest ważny lub nawet bardzo ważny),
 • przygotowanie najlepszej dla nich oferty (odpowiedziało tak 89,2% ankietowanych, z czego 52,8% uznało to za czynnik bardzo ważny lub najważniejszy).

Podobno ideałów nie ma, ale...

...zawsze można dążyć do tego, by być dobrym czy doskonałym w tym, co się robi. Dlatego, jeśli naszymi czytelnikami są agenci ubezpieczeniowi, powinni wziąć pod uwagę następujące rekomendacje. 

Klienci zapytani o oczekiwania wobec agentów ubezpieczeniowych, wskazali następujące cechy:

 • szczerość – 63,5% oczekuje, że ich doradca w sposób jasny przedstawi im zalety i wady prezentowanej oferty,
 • indywidualne podejście – 49,5%,
 • cierpliwość podczas wyjaśniania wszelkich wątpliwości – 37,9%, 
 • wzbudzenie poczucia zaufania – 40,7%,
 • zainteresowanie osobistą sytuacją klienta – 26,5%, 
 • empatia – 15,3%. 

Badanie wykazało też, że Polacy nie tylko doceniają pracę agentów ubezpieczeniowych, lecz także w dużej mierze darzą ich zaufaniem. Zdecydowana większość, bo prawie 85% biorących udział w badaniu, przyznaje, że ufa swojemu agentowi ubezpieczeniowemu, a tylko 1,6% ankietowanych deklaruje brak zaufania (wybierając odpowiedź: „raczej nie”). Bez zbudowania relacji doradca-klient opartej na zaufaniu, trudno byłoby klientowi uwierzyć w szczere intencje agenta. 

Źródło: Raport "Dobry Agent. Dobry Doradca", MetLife, 2020. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również