Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Analityk finansowy – rola, która łączy biznes z księgowością

O tym, jak zostać analitykiem finansowym oraz o księgowości w BPO/SSC, która ucieka od rutyny rozmawiamy z Natalią Pronyuk, liderem zespołu Reporting & Analyses w Shell Business Operations.
Akcja redakcyjna: Szersze spojrzenie
Kategoria: Wiadomości
20.06.2018

Redakcja: Jaki jest Pani zakres obowiązków w Shell? Czym się Pani zajmuje na co dzień?

Natalia Pronyuk: W Shell jestem liderem zespołu Reporting & Analyses i pełnię funkcję kontrolera finansowego. Odpowiadam za poprawność sprawozdania finansowego, doradzam w zakresie różnych transakcji finansowych i międzynarodowych standardów rachunkowości. Mój zespół przygotowuje sprawozdania z rachunkowości finansowej oraz zarządczej oraz zajmuje się księgą główną oraz środkami twałymi. Wspieramy również zespoły, które analizują dane pod względem marż i wyników biznesowych. 

Ilu analityków finansowych, specjalistów od księgowości G/L pracuje w Shell? Czy każdy ma podobne obowiązki, czy są może jakieś specjalizacje?

Obecnie w moim zespole pracuje osiem osób – cztery z nich, bardziej doświadczone, przygotowują sprawozdania z rachunkowości zarządczej i finansowej, dwie zajmują się księgowaniami w księdze głównej, a pozostałe dwie osoby odpowiadają za środki trwałe. W Finance Operations w Shell pracuje około 1,5 tys. osób. 'Reporting & Analyses' to jeden z największych działów, liczący blisko 500 osób. Do 'Reporting & Analyses' zalicza się także dział zarządzania kasą i kontami bankowymi oraz dział analiz biznesowych. Jak widać – wachlarz stanowisk jest bardzo różnorodny.

Jaka była Pani ścieżka kariery? Czy była ona jasno zaplanowana?

Myślę, że od początku wiedziałam, że chcę pracować w finansach. Każdy wie, co lubi. Ja zawsze lubiłam cyferki, matematykę i byłam w tym naprawdę dobra. Podczas studiów miałam praktykę zawodową w różnych firmach. W Shell jestem prawie od 8 lat. Zaczęłam jako młodszy księgowy a teraz mam stanowisko managera, lidera zespołu i pełnię tę funkcję już od 2 lat. Możliwości w Shell są naprawdę duże. Jeśli ktoś chce się uczyć, to można bardzo dużo osiągnąć w tym zawodzie.

Studiowalam biznes międzynarodowy, więc ksiegowość nie była moją główną specjalizacją. Na ostatnim roku studiów zaczęłam szukać pracy. W CV miałam małe doświadczenie, lecz wykazałam, że byłam aktywną studentką – brałam udział w Unijnym projekcie praktyk studenckich i uczestniczyłam w sprawach organizacyjnych uczelni. Tego typu działalność z pewnością przyczyniła się do tego, że spośród wielu kandydatów pracodawca postanowił wybrać mnie.

Jakie cechy charakteru lub inne predyspozycje powinien mieć analityk finansowy? Jakie umiejętności są wymagane w tej pracy?

Trzeba być aktywnym i mieć głód wiedzy, taką chęć kształcenia się – jak w każdym zawodzie. Ważne jest to, by lubić pracę z liczbami i analizę raportów, ponieważ praca analityka to praca przy komputerze i z danymi. Do tego dochodzą też umiejętności miękkie: trzeba umieć współpracować z osobami z różnych kultur i krajów oraz być odpornym na stres. Zadania wykonuje się w określonym czasie, co może przysparzać trochę stresu. Ważna jest też umiejętność dostosowania się do zmian. Rynek jest bardzo dynamiczny – pojawiają się nowe systemy i technologie i trzeba za tym nadążać.

Czy jest jakaś droga, którą poleciłaby Pani młodemu człowiekowi, który marzy o pracy jako analityk finansowy? Co warto studiować? Jak dobrze rozpocząć karierę w tym kierunku?

Studia mają znaczenie, dlatego jeśli ktoś chce pracować w zakresie księgowości czy finansów, to dobrze wybrać kierunek związany z ekonomią. Absolwenci studiów często nie mają doświadczenia, które jest ważne dla pracodawcy, dlatego warto podczas nauki korzystać z możliwości praktyk, jakie daje wiele firm, czy też uczestniczyć w organizacjach, programach studenckich. W ten sposób nabywamy umiejętności, które są pożądane na rynku pracy. Warto szukać praktyk w dziale finansowym jako młodszy księgowy i zdobywać dalsze kwalifikacje, pracując już w tym środowisku.

Czy można jakieś kompetencje zdobyć, pracując w Shell?

Podstawą jest wiedza finansowo-księgowa, ale dużą część umiejętności, które posiadają pracownicy Shell, została zdobyta już podczas pracy. Pracując w Shell uczymy się od bardziej doświadczonych osób. Firma zapewnia szkolenia wewnętrzne, np.z księgowości, sponsoruje też certyfikaty ACCA i CIMA. Środowisko Shell jest bardzo mocno powiązane z biznesem, więc można się nauczyć dlaczego sprawozdanie wygląda w taki, a nie inny sposób.

Na co szczególnie zwracają Państwo uwagę, gdy przeglądacie Państwo CV kandydatów aplikujących na stanowisko analityka finansowego?

Tak naprawdę dla każdej firmy liczy się wiedza. Absolwenci studiów zazwyczaj nie mają doświadczenia, dlatego ważne jest to, żeby wykazali się inną aktywnością. Na pewno liczy się udział w wymianie studenckiej, działalność w organizacji studenckiej, praktyki w dziale związanym z finansami lub jakaś praca analityczna czy też projekt – każde, nawet najmniejsze doświadczenie, które będzie świadczyć o tym, że dana osoba interesuje się finansami czy analityką.

Czy praca analityków finansowych zmienia się na przestrzeni lat? W którym kierunku idzie? Czy obserwuje Pani jakieś tendencje w swoim zawodzie? Czy automatyzacja ma jakiś wpływ na Pani pracę?

Powstają nowe systemy i sposoby tworzenia sprawozdań, które są mocno wspierane od strony IT. Tworzone są nowe makra i sposoby przepływów danych – od transakcji do sprawozdania finansowego. Nie robimy już typowo transakcyjnej pracy, powtarzalnego księgowania, skanowania i składowania dokumentów. Przechodzi to bardziej w analitykę. Dlatego doceniamy tych specjalistów, którzy mają wiedzę i potrafią zanalizować sprawozdanie, zrozumieć to, co jest w nim zapisane i przełożyć na to zdarzenia w biznesie. Mniej jest pracy rutynowej, a więcej analitycznej.

Czy praca w księgowości może być ciekawa? Jak nie poddać się rutynie?

Tak naprawdę zawsze praca księgowego kojarzyła się z rutyną.

Stereotyp księgowego mocno funkcjonuje w społeczeństwie jako pracownika założonego papierami, który przenosi transakcje na papier i tworzy sprawozdania. Osoby bardziej doświadczone, które zajmują stanowiska analityków finansowych lub biznesowych, przestają wykonywać takie rutynowe zadania.

W biznesie cały czas coś się dzieje – czy to budowa nowej stacji, czy też inwestycja w nowy projekt. Owszem, jest to praca na cyferkach, ale ważne jest, by mieć świadomość, że każda taka cyferka odzwierciedla pewną działalność biznesu. Wiedząc, co się robi, posiadając wiedzę o procesie, praca przestaje być rutynowa, transakcyjna, a staje się taką, która łączy biznes z księgowością. 

I na koniec, czy mogłaby Pani powiedzieć, jakie są, Pani zdaniem, największe zalety tej pracy?

Jeśli ktoś lubi liczby i analitykę, to jest to praca, w której naprawdę można się wykazać. Analitycy nie narzekają też na bezrobocie – na danym stopniu rozwoju łatwo znaleźć pracę, szczególnie teraz, gdy mamy rynek pracownika.

Dziękuję za rozmowę. 

Tekst powstał w ramach akcji Szersze spojrzenie, którą KarierawFinansach.pl realizuje wspólnie z Shell Business Operations. Polecamy też pozostałe teksty, które dotyczą pracy w Shell:

Ekspert: Natalia Pronyuk
Kierownik ds. księgowości Shell Business Operations

Ukończyła studia ekonomiczne ze specjalizacją Biznes Miedzynarodowy. Od 8 lat dynamicznie rozwija się w fimie Shell w Krakowie, obecnie na stanowisku Kierownika ds. Księgowości. Finanse i zarządzanie są jej pasją. Znalazła się na liście najlepszych studentów CIMA 2016/2017 w Polsce.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również