Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

BANRISK: Dobra strategia i konsekwentne trzymanie się wyznaczonych zasad

O fiat currency, zarządzaniu ryzykiem w bankowości i atrakcyjności tej branży w oczach studentów rozmawiamy ze zwycięskim zespołem edycji warszawskiej konkursu Banrisk.
Kategoria: Wiadomości
14.05.2015

Karolina Sujkowska 
Studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość 
Plany zawodowe na przyszłość: w trakcie określania ścieżki zawodowej 
Po godzinach: coś dla duszy i ciała, czyli ćwiczenia fizyczne i umysłowe – dobry kryminał i muzyka polskich gwiazd z lat 80. i 90.

Łukasz Lewicki
Główny specjalista ds. zarządzania portfelem
Student Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Plany zawodowe na przyszłość: ciągły rozwój
Po godzinach: sport, geopolityka, rynki finansowe

Rafał Wojnowski 
Student Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość 
Plany zawodowe na przyszłość: stanowisko menadżerskie w międzynarodowej korporacji
Po godzinach: spędzanie czasu ze znajomymi, jazda na rowerze

Dlaczego zdecydowali się Państwo na udział w konkursie BANRISK (edycja akademicka)?

Karolina Sujkowska: Każdy na pewno potwierdzi moje słowa, iż wykorzystanie wiedzy w praktyce jest najlepszym doświadczeniem dla młodego człowieka. Nasz zespół złożony w całości ze studentów niedługo stanie przed określeniem swojej ścieżki zawodowej. Doświadczenie i poznanie zawodu „od podszewki” jest największym atutem na rynku. Można to zyskać poprzez uczestnictwo w konkursie BANRISK, bo to połączenie dobrej zabawy, gry zespołowej z realnymi mechanizmami rynkowymi.

Co zadecydowało o Państwa zwycięstwie? Dlaczego okazali się Państwo lepsi niż pozostałe zespoły?

Łukasz Lewicki: Naszym zdaniem o zwycięstwie zadecydowało szybkie określenie dobrej strategii i konsekwentne trzymanie się wyznaczonych zasad. Dywersyfikacja ryzyka i agresywne decyzje w odpowiednich kwartałach przybliżały nas do celu. Naszą przewagą był duży portfel rachunków bieżących oraz obligacji komunalnych, które to obniżają efektywną stopę opodatkowania.

Mimo że BANRISK to wirtualna gra, korzyści z niej płynące z pewnością są wymierne. Czego nauczyli się Państwo biorąc udział w tegorocznej edycji? Jak nowe kompetencje będą Państwo mogli wykorzystać w życiu zawodowym?

KS: Konkurs, jak już wspomniałam, jest nie tylko grą, w której możemy sprawdzić swoją wiedzę nabytą podczas studiów, ale także doskonałą możliwością sprawdzenia swoich kompetencji i cech charakteru. Mam tu na myśli fachową wiedzę, umiejętność pracy zespołowej, podejmowania decyzji pod presją czasu czy obrony własnego stanowiska przed oponentami. Z sytuacji stresowymi nie raz będziemy mieli do czynienia w przyszłości, a im szybciej nauczymy się na prawidłowo reagować, tym lepiej dla nas. Każda współpraca z drugim człowiekiem owocuje różnorodnymi doświadczeniami, a w tym przypadku można mówić o samych pozytywach.

ŁL: Ja ze swojej strony podniosłem umiejętność pracy w grupie, zarządzania zespołem oraz bycia liderem. Powyższe kompetencje miękkie są obecnie na wagę złota. Aczkolwiek nie możemy zapomnieć o podwyższeniu umiejętności analitycznych i wyciągania trafnych wniosków z wykonywanych analiz.

Jaką nazwę nosił Państwa zwycięski bank i skąd pomysł na taką nazwę?

ŁL: Gold Standard Bank to nazwa naszego banku. W dobie systematycznie dewaluowanych walut nie mających pokrycia w realnych aktywach, chcieliśmy zwrócić uwagę na ten problem i nieograniczoną władze banków centralnych do zwiększania podaży pieniądza. W historii człowieka wszystkie fiat currency upadały (czas dolara jako globalnej waluty rezerwowej też powoli zbliża się do końca), a co jest fenomenem metale szlachetne jak złoto i srebro trzymają wartość od wielu, wielu wieków.

Jakie są Państwa zdaniem największe wyzwania, jeżeli mówimy o prowadzeniu takiej instytucji finansowej jak bank?

KS: Z perspektywy zarządzającego tak dużą instytucją można stwierdzić, iż największym wyzwaniem jest koordynacja wszystkich obszarów działalności banku. Przede wszystkim skupiamy się na najważniejszej, bo podstawowej działalności kredytowej, ale nie można pominąć polityki cenowej, zatrudnienia kadry handlowej, badań i rozwoju, promocji, kwestii ryzyka, luki stóp procentowych etc. Tak rozległa działalność nie mogłaby być kierowana przez jedną osobę, stąd ważny jest podział obowiązków i współpraca pomiędzy zarządem w naszej grze. Na każdym etapie podejmowania decyzji kwartalnych stajemy przed problemem wyboru takiego, a nie innego współczynnika, wielkości czy prognozy – każda decyzja jest obarczona odpowiedzialnością za przyszłe wyniki. Zachowanie konsekwencji i roztropności działania jest cenną umiejętnością, ale czasami wymaga nie lada dyscypliny. 

Czy planują Państwo swoją karierę zawodową związać z bankowością?

KS: Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie w imieniu całego zespołu, ale rozważając to zupełnie indywidualnie, myślę, że doświadczenie tego konkursu powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie dotychczas moglibyśmy mieć. Możliwość poznania działania banku od kuchni jest bezcenną praktyką, która tylko może pomóc nam w podjęciu właściwej decyzji, kształtującej naszą ścieżkę zawodową. Myślę, że teraz jesteśmy o krok bliżej wobec wyboru pracy w branży bankowej, niż przed przystąpieniem do tego konkursu.

Rafał Wojnowski: Aktualnie jestem na specjalności Bankowość i Rynki finansowe, więc plany zawodowe wiąże również z sektorem bankowym. W przyszłości chciałbym kierować grupą ambitnych ludzi, z którymi mógłbym realizować ciekawe projekty. Jednak plany często się zmieniają i kto wie, jakie propozycje zawodowe spotkają mnie w przyszłości.

Bankowość w ujęciu globalnym bardzo dynamicznie się zmienia. Praktycznie codziennie czytamy o zwolnieniach grupowych, aferach finansowych i coraz większej dominacji bankowości elektronicznej. Czy bankowość może wciąż być atrakcyjnym przepisem na karierę dla młodego człowieka? Jakie obszary w banku będą Państwa zdaniem zyskiwały na znaczeniu w najbliższych latach?  

ŁL: Zdecydowanie kariera w bankowości jest atrakcyjna dla młodego człowieka. Naszym zdaniem zarządzanie ryzykiem w dobie dzisiejszego, bardzo skomplikowanego i złożonego systemu rynków finansowych jest obszarem, który w najbliższych latach może okazać się kluczowy dla konkretnego banku, ale również dla systemu finansowego jako całości.

Przeczytaj wywiad z laureatami Ligi Akademickiej Zachód »

Przeczytaj wywiad z laureatami Ligi Akademickiej Południe »

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również