Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

CFO. Poznaj najlepsze rozwiązania praktyków

Doświadczenie to klucz do przetrwania i odniesienia sukcesu w dzisiejszym świecie finansów. Rozmawiamy z Germonem Knoopem oraz Jaroslawem Malikiem – dwoma doświadczonymi CFO – o tym, co miało wpływ na ich sukces zawodowy oraz czego potrzebuje biznes, by osiągnąć te same cele co oni w ciągu kilku najbliższych lat.
Kategoria: Wiadomości
12.05.2014
Germon Knoop jest Dyrektorem Finansowym w międzynarodowej firmie Irdeto. Jego doświadczenie w sektorze finansowym to nieocenione źródło informacji, zwłaszcza jeżeli mówimy o niepewnościach, jakie niosą ze sobą fuzje i przejęcia.

Jakie są Pana doświadczenia w obszarze fuzji i przejęć?

Ponieważ pracuję na stanowisku CFO od wielu lat, zetknąłem się z tym zjawiskiem jako kupujący, sprzedający i jako doradca. 

Jakie są w Pana mniemaniu najważniejsze wyzwania, jeżeli chodzi o fuzje i przejęcia?

Przede wszystkim – motywacja do tego, aby wypracować i wykorzystać synergię w biznesie. Miałem okazję obserwować wiele zaplanowanych inicjatyw podejmowanych jeszcze przed fuzjami, które stawały się częścią całej post-fuzyjnej integracji i angażowały pracę tzw. Integration Managera, wymagały specjalistycznej metodologii i wydatków rzędu tysięcy milionów dolarów na rzecz doradców – i na końcu ten cały proces zawodził. 

Co działo się zatem z tymi przedsiębiorstwami?

Po prostu oczekiwana synergia w ogóle nie miała miejsca. Firmy szły raczej w innych kierunkach, były wciąż podzielone i zreorganizowane w taki sposób, że po kilku latach nikt nie był w stanie stwierdzić, czy koncepcja była efektywna i przyniosła pożądane skutki. 

Co doradziłby zatem Pan organizacjom w zakresie integracji, którą moglibyśmy uznać za sukces?

Nie chcę tutaj zdradzać całego mojego warsztatu, ale kluczowe jest opracowanie rzetelnej i zadawalającej każdą ze stron strategii przed podjęciem dalszych decyzji. Liczy się również zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron. 
  
Germon Knoop – prelegent podczas 4. Forum CFO, które odbędzie się w dniach 21 – 22 maja. Jego wykład będzie poświęcony fuzjom i przejęciom.

Mimo że procesy związane z fuzjami i przejęciami na rynku wspomagają  z pewnością rozwój przedsiębiorstw, nie można zapomnieć o potencjalnym wzroście, jaki łączy się z racjonalizacją aktualnych procesów finansowych.

Jaroslaw Malik jest związany z branżą finansową od ponad 20 lat i obecnie pracuje na stanowisku Dyrektora Finansowego w Saint-Gobain Adfors & Saint-Gobain Delegation na rynku czeskim, słowackim i węgierskim.  

Jak długo związany jest Pan z finansami? 

Pracuję w tym sektorze od ponad 20 lat. Niektórym może się wydawać, że to nie aż tak długi okres, ale miałem naprawdę okazję doświadczyć trzech znaczących etapów, przez jakie przeszła branża finansowa – od pracy w przedsiębiorstwie państwowym zaraz po upadku muru berlińskiego, poprzez pracę w prostej organizacji o zasięgu międzynarodowym po obecną kompleksowość. 

Co doradziłby Pan innym firmom, które stoją przed optymalizacją procesów finansowych?

Przede wszystkim świeże spojrzenie na biznes i poszukiwanie nowych pomysłów na rozwój. Koniec z księgowością typu in-house, natomiast zdecydowanie więcej koncentracji na procesach kontrolnych i rozwoju narzędzi raportowania w różnych kierunkach. 

Jaroslaw Malik podczas majowego, 4. Forum CFO wygłosi wykład na temat optymalizacji procesów finansowych.


CFO Forum odbędzie się już 21 maja w Pradze. Więcej informacji
w naszym kalendarium »

Zobacz również