Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Co kraj, to obyczaj – urlopy, które przysługują pracownikom za granicą

Polski Kodeks Pracy jasno określa rodzaje urlopów, które przysługują pracownikom. Jednak każde państwo różni się nie tylko aspektami kulturowymi, lecz także prawem. Zobaczcie, ile trwają urlopy w różnych krajach Europy i nie tylko.
Kategoria: Wiadomości
13.08.2019
Fot. Artem Beliaikin / Unsplash

W Polsce długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy zatrudnionej osoby. Pracownicy, którzy posiadają staż pracy mniejszy niż 10 lat – otrzymują 20 dni urlopu. Jeżeli ich doświadczenie przekracza okres 10 lat, to przysługuje im 26 wolnych dni roboczych.

Niektóre kraje oferują swoim pracownikom bardzo dobre warunki urlopu wypoczynkowego. Jednak istnieją państwa, w których uzyskanie dni wolnych od pracy może graniczyć z cudem.

Francja

Osoby, które są zatrudnione we Francji z pewnością nie narzekają na brak odpoczynku. Francuzi są zobowiązani do przepracowania 35 godzin tygodniowo. Jest to niewielka liczba godzin w porównaniu do Polski, gdzie pracownik musi spędzić w pracy 40 godzin tygodniowo. Co więcej, francuskie prawo oferuje pracownikom 30 dni urlopu w roku. Pracownicy jednorazowo mogą wykorzystać 24 dni przyznanego urlopu, a kolejne 6 muszą wziąć w innym terminie.

Niemcy

W tym kraju pracownicy spędzają w miejscu zatrudnienia tylko o godzinę mniej niż Polacy (39 godzin tygodniowo: od poniedziałku do czwartku 8 godzin, a w piątek ich czas pracy jest skrócony do 7 godzin). Długość urlopu wypoczynkowego w Niemczech wynosi 24 dni. Pracownik, który wykorzysta urlop wypoczynkowy, może uzyskać urlop bezpłatny (np. ze względu na pilne sprawy osobiste). Pracownicy mogą odpoczywać również w trakcie 10 dni w roku, które są ustawowo wolne od pracy.

Hiszpania

Niezależnie od ilości przepracowanego czasu, urlop wypoczynkowy w Hiszpanii wynosi 30 dni (z weekendami) i przysługuje każdemu pracownikowi. Hiszpanie, podobnie jak Polacy, mają możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego. Jego wymiar jest jednak nieco większy niż w Polsce. Hiszpanom przysługuje również 15 dni urlopu w przypadku przeprowadzki lub ślubu.

Portugalia

Portugalczycy pracują 40 godzin tygodniowo. Jednak nie mogą oni pracować nieprzerwanie przez więcej niż 5 godzin. Dzięki tej zasadzie, przysługuje im godzinna przerwa obiadowa. Portugalscy pracownicy otrzymują 22 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Dodatkiem jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy, co po zsumowaniu pozwala im na odpoczynek przez 35 dni w roku.

Belgia

W Belgii istnieje przepis, który uzależnia długość urlopu pracownika od ilości przepracowanych przez niego dni w poprzednim roku kalendarzowym. 6 miesięcy pracy gwarantuje 12 dni wolnych. Każdy kolejny miesiąc dodaje do tej puli 2 dni, więc maksymalna długość urlopu wypoczynkowego może wynosić 24 dni. Pierwszeństwo w wykorzystaniu przysługujących dni wolnych mają pracownicy, którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym.

Wielka Brytania

Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 28 dni urlopu. Prawo do niego otrzymuje się wraz z rozpoczęciem pracy. W Wielkiej Brytanii pracodawca ma decydujący głos w kwestii długości urlopu, ponieważ może on w umowie o pracę zwiększyć liczbę płatnych dni wolnych pracownika.

Stany Zjednoczone

Kwestia urlopu wypoczynkowego w USA może być zaskoczeniem dla wielu osób. Pracownikom nie przysługuje ani jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Niektórzy pracodawcy są w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i zaproponować im kilka dni wolnych. Jednak nie jest to ich obowiązek.

Japonia

Japończykom przysługuje 20 dni płatnego urlopu wypoczynkowego (jeżeli ich staż pracy przekracza 6,5 roku). Co ciekawe, pracownicy podczas choroby muszą korzystać z dni, które należą do urlopu wypoczynkowego. Japończycy dodatkowo mogą skorzystać z 5 dni urlopu w przypadku zawarcia związku małżeńskiego lub śmierci najbliższych (rodziców, małżonka, dziecka).

Urlop rodzicielski

Belgia

Pracownica ma prawo do 15 tygodni urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jeżeli liczba dzieci jest większa – przysługuje jej 17 tygodni urlopu. Ojciec ma możliwość uzyskania 10 dni bezpłatnego urlopu, które może wykorzystać tylko do 30 dni po narodzinach dziecka. Jeżeli dziecko nie ukończyło 12 lat, rodzice mają prawo do 3-, 6- lub 15-miesięcznego urlopu wychowawczego.

Szwecja

W tym kraju rodzice mają prawo do 480 dni urlopu. W trakcie przebywania na urlopie rodzicielskim pracownicy otrzymują 80% swojego maksymalnego wynagrodzenia. Szwedzkie prawo dopuszcza również zredukowanie czasu pracy pracowników o 1/4 – jeżeli dziecko nie ukończyło 8 lat.

Finlandia

Warunki urlopu macierzyńskiego w Finlandii mogą zaskoczyć wiele osób. Kobieta, która spodziewa się dziecka może rozpocząć swój urlop macierzyński aż 7 tygodni przed planowanym porodem. Po narodzinach dziecka, rząd pokrywa 16 dodatkowych tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego z budżetu państwa. Co ciekawe, świadczenia te są oferowane niezależnie od tego, czy matka dziecka jest studentką, bezrobotną czy osobą zatrudnioną. Ojcowie mogą liczyć na 8 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego.

Dania

Kobieta, która spodziewa się dziecka, może uzyskać 18 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego (4 tygodnie przed porodem i 14 tygodni po narodzinach). Ojciec dziecka ma możliwość 2-tygodniowego urlopu do 14 tygodni po porodzie. Po zakończeniu tego okresu rodzicom przysługują jeszcze 32 tygodnie dodatkowego urlopu. Łącznie pracownicy po narodzinach dziecka mają prawo do 52 tygodni urlopu macierzyńskiego, a dodatkowym plusem może być zwrot kosztów utrzymania.

Źródła:

Autor: Wiktoria Garczewska
Młodszy redaktor MBE group

Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. W trakcie studiów licencjackich odbyła staż redaktorski w TVN24. Interesuje się sportem i psychologią.

Zobacz również