Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Co kryje się za ikoną Shell – szanse i możliwości w pracy w dziale zakupów

O ile nazwy Shell i towarzyszącej jej ikony żółtej muszli nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle dla przypadkowego obserwatora ludzie kryjący się za tymi terminami mogą wydawać się mniej znani. W tym artykule będziemy mieli okazję rzucić nieco światła na zadania w zespole zakupów w Shell, a także wyzwania i możliwości, jakie pracownicy napotykają każdego dnia.
Kategoria: Wiadomości
04.09.2023

Refleksje Contracting & Procurement General Manager


Patrick Fraede, General Manager SC Ops IG, UP and Wells, KRK SC Hub

Kierowanie działem Contracting and Procurement/Supply Chain w ramach Shell Business Operations w Krakowie napawa mnie ogromną dumą.

To, co zaczęło się jako wizja, teraz staje się rzeczywistością: jesteśmy największym i najbardziej dynamicznym centrum  Contracting and Procurement/Supply Chain w Polsce, zatrudniającym ponad  600 pracowników z 26 krajów.

Nasza zróżnicowana społeczność reprezentuje bogactwo wiedzy i koncentruje się na dostarczaniu wyników komercyjnych, które przewyższają oczekiwania. Równie ważne jest dla nas zaspokajanie potrzeb energetycznych ludzi, a także osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto i ochrona przyrody.

Nasze zespoły cechuje pasja i motywacja. Nieustannie przekraczamy granice osiągnięć i przy każdej okazji wprowadzamy innowacje.

Jeśli szukasz miejsca pracy, które rozpali Twoje ambicje, dołącz do nas w kształtowaniu lepszej, bardziej ekologicznej przyszłości.

Czy możesz opisać swoją karierę w Dziale Zakupów Shell? Co najbardziej Cię w tym interesuje?


Ewa Włodarska, CP Commercial Lead, Global Functions

Moja kariera w dziale zakupów to krótka, jakkolwiek jest to ekscytująca podróż.

Bardzo cenię sobie interakcję z różnorodnymi dostawcami, zrozumienie ich możliwości i uwarunkowań, i wspólną pracę w celu osiągnięcia korzystnych wyników.

Kooperacja z kontrahentami i rynkami z całego świata pozwala poznać różne kultury, praktyki biznesowe i ramy regulacyjne. Globalna perspektywa dodaje dynamiki roli zakupowej, a wielofunkcyjna współpraca z różnymi wewnętrznymi interesariuszami jest ciekawa. Pozwala to uzyskać wgląd w różne aspekty biznesu, a także łączyć siły z kolegami z różnych środowisk.

 


Aleksander Dudek, CP Commercial Lead and Legal Liaison IT

O mały włos odrzuciłbym ofertę pracy w Shell. W momencie, gdy otrzymałem propozycję od zespołu CP IT, byłem na rozdrożu – moje wcześniejsze doświadczenie dotyczyło wiedzy w zakresie prawnym. Pracowałem w wewnętrznym zespole prawnym. Chciałem spróbować czegoś nowego związanego z negocjacjami handlowymi, ale jednocześnie nie mogłem zdecydować się na całkowite porzucenie moich umiejętności prawniczych.

Kiedy podałem powód odrzucenia oferty pracy, Shell dołożył starań, aby znaleźć dla mnie idealną rolę, która łączy te dwa obszary: kontraktowanie i negocjacje zakupowe. To właśnie ekscytuje mnie w Shell – mimo, że jest to ogromna firma, to jednak jest to miejsce do realizacji indywidualnych potrzeb. Firma stara się jak najlepiej wykorzystać umiejętności, pomysły i potencjał pracowników. Pracuję na nowym stanowisku od blisko dwóch lat i mogę szczerze powiedzieć, że dołączenie do zespołu CP IT w Shell było świetną decyzją. Zarządzam własnym portfelem kontraktów IT, zajmuje się procesami negocjacji handlowych i prawnych.

Wiem, że pozwala mi to rozwijać moje umiejętności i jest niezwykle satysfakcjonujące.
 

 


Julita Kastelik, SC Commercial Lead, Qatar Integrated Gas and Upstream

Dołączyłam do Shell trzy lata temu jako Commercial Lead w zakresie katalizatorów, chemikaliów i gazów.

 Odpowiadam za dostawy materiałów i usług dla Pearl GTL – największego na świecie zakładu specjalizującego się w przekształcaniu gazu ziemnego w czystsze paliwa i smary.
Praca dla tak dużej jednostki to ogromna szansa na mój rozwój osobisty i zawodowy, ponieważ jestem zaangażowana w budowanie planu strategii zakupowej dla naszej firmy.

Zintegrowany łańcuch dostaw jest złożony, obejmuje głównie materiały niebezpieczne, a proces zakupów rozciąga się na cały świat.

Najbardziej ekscytuje mnie praca dla tego stosunkowo nowego biznesu. Pozwala mi to angażować się we wdrażanie nowych strategii zaopatrzenia, poszerzanie bazy dostaw, a także oferuje wgląd w bardziej transformacyjne inicjatywy, takie jak cyfryzacja i logistyka. Bardzo doceniam także możliwość pracy z ludźmi z różnych kultur i środowisk zawodowych oraz czerpania z ich doświadczeń.


Tomasz Ruszuk, CP Lead Deploy Digital Enablement

Moja podróż z działem zakupów Shell rozpoczęła się sześć lat temu, kiedy przeszedłem z działu obsługi klienta. Była to znacząca zmiana, ponieważ nie posiadałem doświadczenia komercyjnego. Moja pierwsza rola w dziale zakupów Digital Analyst pozwoliła mi pracować nad cyfryzacją zintegrowanego łańcuchów dostaw Shell. Dało mi to możliwość wykorzystania rozwiązań technologii cyfrowej do optymalizacji naszych procesów zakupowych i tworzenia wartości dla organizacji, co zawsze wpisywało się w mój obszar zainteresowań.

To, co najbardziej doceniam w mojej pracy, to ciągłe innowacje. Proces zakupów w Shell to nie tylko pozyskiwanie towarów i usług ­– chodzi mianowicie o to, aby kreatywnie zdefiniować sposób w jaki to robimy, wykorzystując najnowsze technologie dostępne na rynku. Trwająca cyfrowa transformacja sprawia, że nasze procesy stają się bardziej wydajne – a obserwowanie, jak te innowacje bezpośrednio przyczyniają się do wyników finansowych firmy, jest bardzo satysfakcjonujące.

 


Maurice Edokwe, SC Requisition Gulf of Mexico

Moje obowiązki są związane z planowaniem zapotrzebowania na materiały, przetwarzaniem zamówień zakupowych, zarządzania zapasami, oceną oraz wybórem dostawców, a także zarządzaniem umowami i zgodnością z przepisami i uwarunkowaniami biznesowymi.

Miałem możliwość uczestnictwa w różnych programach szkoleniowych, które korzystnie pokierowały moim rozwojem zawodowym. Najbardziej ekscytuje jest dla mnie to, że w tej branży mamy możliwość pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, jak i na jakość życia innych ludzi. Świadomość, że moja praca przyczynia się do realizacji większego celu lub służy potrzebom innych, może przynieść poczucie spełnienia i zadowolenia. Ważnym powodem dla którego jestem w dziale zakupów jest także współpraca i tworzenie sieci kontaktów w odległych częściach świata. Z chęcią angażuję się w budowanie relacji, wymianę pomysłów i osiąganie wyników jako część zespołu.

 


Renata Cieśla, SC Manager Operations Shales
Dołączyłam do Shell sześć lat temu jako Procurement Team Lead dla biznesu Exploration. Obecnie pracuję na stanowisku Operations Managera dla Integrated Gas Upstream Canada. Pracując w Krakowie, kieruję zespołem entuzjastów i pasjonatów zakupów, którzy zarządzają budżetem zakupowym sięgającym kilkuset milionów dolarów rocznie dla aktywów gazowych.

Znajdujemy różnorodne i kreatywne sposoby współpracy z biznesem, pracując zdalnie. Jesteśmy zaangażowani i wykorzystujemy technologię, aby współpracować w godzinach pracy w Kanadzie. Ekscytuje mnie to, jak budujemy zaufanie z naszymi partnerami i dostawcami na rynku kanadyjskim, jak wykazujemy się ciekawością, aby zrozumieć lokalny kontekst i oczekiwania, jak wykazujemy się profesjonalną wiedzą i umiejętnościami, aby przedstawić różne opcje.

Wreszcie, satysfakcjonujące jest dla mnie wypracowywanie tych rozwiązań jako zespół, pomimo tego, że znajdujemy się po dwóch różnych stronach oceanu. To ludzie sprawiają, że jest to możliwe i nadal jestem pod wrażeniem wszystkich osób, z którymi pracuję, tych, którzy byli i są moimi mentorami. Wiedza i wartości, które reprezentują każdego dnia, przyspieszają mój rozwój osobisty i wspierają, aby wszyscy byli jak najlepsi.

Czy możesz opisać, w jaki sposób Twoja codzienna praca operacyjna w dziale zakupów wpływa na transformację energetyczną Shell?
 

Ewa Włodarska, CP Commercial Lead Global Function

Wybór dostawców, którzy stosują zrównoważone praktyki i oferują energooszczędne produkty i usługi, to tylko niektóre ze sposobów, w jakie wspieramy wdrażanie czystych technologii energetycznych i działań przyjaznych dla środowiska. Wybieramy kontrahentów, którzy korzystają z odnawialnych źródeł energii, oferują energooszczędne produkty, wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu oraz stosują etyczne i odpowiedzialne środowiskowo praktyki. Wybierając takich dostawców, przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego i do transformacji energetycznej. Aby ocenić zaangażowanie partnerów w zrównoważony rozwój, przed rozpoczęciem każdego procesu zadajemy pytania dotyczące niskoemisyjności i śladu węglowego w ich procesie biznesowym.

 


Aleksander Dudek, CP Commercial Lead and Legal

Cel zeroemisyjności jest niezwykle ważny – i widać to we wszystkich aspektach naszej pracy w Shell. W CP IT zrównoważony rozwój jest jednym z elementów, na które zwracamy uwagę podczas identyfikacji i wyboru dostawców. Wszystkie nasze umowy zawierają klauzulę dotyczącą niskoemisyjności i śladu węglowego. Program zerowej emisji netto, który zapewniamy naszym dostawcom (bezpłatnie), pomaga im śledzić ich emisje i planować ich redukcję. Cel zerowej emisji netto jest powszechnie stosowany przez nasze zespoły i umożliwia im obliczenie pełnego zakresu emisji. Korzystamy również z oprogramowania, które sprawia, że trasy ciężarówek Shell lub linii żeglugowych są bardziej wydajne, kształtując w ten sposób lepszą oszczędność paliwa i pomagając ograniczyć emisje. Dla Shell zerowa emisja netto to nie tylko pusty slogan – kiedy pracujesz w CP IT, możesz na własne oczy zobaczyć wdrażaną transformację energetyczną.

 


Julita Kastelik, SC Commercial Lead Qatar

Pracując jako Lead, mam wpływ na transformację energetyczną Shell. Odbywa się to poprzez włączanie jej elementów do strategii zaopatrzenia oraz współpracę z dostawcami i interesariuszami. Od samego początku kooperacji nasi dostawcy są zachęcani do przyłączenia się do programu zerowej emisji netto. Ta platforma cyfrowa umożliwia dostawcom śledzenie emisji i planowanie dekarbonizacji. Analizuje i badam swoje portfolio pod różnymi kątami, aby znaleźć szanse na redukcję emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie odpadów. Te działania mogą obejmować optymalizację transportu lub poszukiwanie możliwości obiegu zamkniętego elementów produkcji, zapasów, a także pracę nad specyfikacją, która mogłaby zapewnić wyższą wydajność i dłuższy okres eksploatacji urządzeń, materiałów. Aby tego dokonać, zbieram pomysły wewnętrznie i zewnętrznie, utrzymując bliskie relacje z dostawcami i uczestnicząc w wydarzeniach branżowych.

 

 


Tomasz Ruszuk, CP Lead Deploy Digital Enablement

Pracuję nad inicjatywami mającymi na celu optymalizację naszych procesów zakupowych poprzez zastosowanie technologii. Rola ta wpływa na transformację energetyczną na kilka sposobów.

Po pierwsze, zwiększając wydajność naszych procesów zakupowych, pomagamy zmniejszyć ogólne koszty operacyjne, jaki i również zredukować czas, których owe procesy wymagają. Uzyskane w ten sposób  zasoby można ponownie zainwestować w projekty Shell dotyczące energii odnawialnej. Cyfryzacja naszych łańcuchów dostaw pozwoliła nam zidentyfikować możliwości współpracy z  dostawcami, którzy są przychylni naszym celom środowiskowym. Owe cele obejmują zarówno pozyskiwanie materiałów do projektów odnawialnych, jak i zapewnienie współpracy z dostawcami, którzy przestrzegają naszych rygorystycznych standardów zrównoważonego rozwoju.

Ważnym aspektem naszej pracy jest analiza danych, która jest możliwa dzięki transformacji cyfrowej. Daje nam to krytyczny wgląd w nasz ślad węglowy w całym zintegrowanym łańcuchu dostaw. Co więcej, pomaga nam opracowywać strategie jego minimalizacji.

Dzięki tym wysiłkom zaopatrzenie bezpośrednio przyczynia się do realizacji ambicji Shell, aby do 2050 roku (lub wcześniej) stać się firmą energetyczną o zerowej emisji netto.

 


Maurice Edokwe, SC Requisition Gulf of Mexico

Na co dzień zajmuję się zapotrzebowaniem na materiały, przetwarzaniem zamówień zakupu, zarządzaniem zapasami oraz oceną i wyborem dostawców. Procesy te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości podstawowych funkcji biznesowych w okresie przejściowym oraz wpływają na wybór takich produktów które minimalizują ślad węglowy i są niskoemisyjne.

Przyczyniają się również do utrzymania stabilności i zapobiegania zakłóceniom, które mogłyby negatywnie wpłynąć na klientów, pracowników lub ogólną produktywność firmy.

 


Renata Cieśla, SC Manager Operations Shales

Jestem dobrze zorientowana w temacie transformacji energetycznej w Shell. W naszych placówkach w Kanadzie produkujemy głównie gaz ziemny, który jest najczystszym naturalnie spalającym się paliwem – i pomostem pomiędzy energią produkowaną z ropy naftowej a przyszłością, gdy dostawy energii odnawialnej będą wystarczające, aby zapewnić całą energię potrzebną światu.  

Podpisujemy nasze kontrakty i realizujemy je w sposób, który przybliża nasz cel zerowej emisji netto. Wspieramy różne projekty przywracania naturalnych siedlisk. Kupujemy bardziej wydajne i najnowocześniejsze technologie lub instalujemy panele słoneczne na naszych placówkach. Wreszcie, zachęcamy dostawców do przyłączenia się do naszego programu zerowej emisji netto, koncentrującego się na redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw.

Nasze nastawienie na ciągłe doskonalenie i zdolność do kwestionowania nieefektywności lub ponownego wykorzystania materiałów – wszystkie te czynniki łączą się i robią różnicę.

 

W jakie interesujące projekty rozwojowe lub zakupowe jesteś obecnie zaangażowany?
 

Ewa Włodarska, CP Commercial Lead Global Function
Obecnie wdrażam programy pomocowe dla pracowników. To satysfakcjonujące doświadczenie, gdy wiesz, że przyczyniasz się do dobrego samopoczucia ludzi. A projekty są różnorodne i ciekawe, tak jak cały obszar zakupowy.

 

 

 


Aleksander Dudek, CP Commercial Lead and Legal

Zawsze szukam sposobów na usprawnienie naszej pracy. Kiedy mam pomysł, jestem zachęcany do przedstawienia go bezpośredniemu przełożonemu, aby sprawdzić czy można go wdrożyć.

Takie inicjatywy są doceniane i wspierane. Gdybym miał wybrać spośród wszystkich projektów którymi obecnie kieruję, dwa najbardziej interesujące to te dotyczące uproszczenia prawa i ujednoliconego podejścia portfelowa zamówień i zakupów

Pierwszy z nich koncentruje się na ujednoliceniu języka prawnego który jest używany do umów Shell.

Druga inicjatywa koncentruje się na tym, w jaki sposób podchodzimy do zarządzania naszymi indywidualnymi portfelami umów. To ogromna szansa, ponieważ pozwala nam podnieść nasze kwalifikacje, a jednocześnie zapewnić wartość portfelowi.
 

 


Julita Kastelik, SC Commercial Lead Qatar

W Pearl GTL pracujemy nad urzeczywistnieniem wizji aktywów przyszłości. Osiągamy to poprzez zapewnienie odporności i niezależności łańcucha dostaw, redukcję ilości odpadów, jak również przejście do standardów branżowych w zakresie generowania wartości dla akcjonariuszy, zasilania życia, osiągnięcia zerowej emisji netto i poszanowania przyrody.

Szukamy różnych sposobów optymalizacji naszego zintegrowanego łańcucha dostaw. Przykładem może być lokalizacja zakładów mieszania chemikaliów ustalana z naszymi kluczowymi dostawcami we współpracy z Qatar Energy.

Jednym z głównych projektów, nad którymi ostatnio pracowałam, jest odzyskiwanie metali szlachetnych katalizatorów. Został on pomyślnie wdrożony i będzie kontynuowany dla szerszego portfolio.

Współpracuję również z interesariuszami w zakresie przeglądu specyfikacji i standaryzacji materiałów.
 

 


Tomasz Ruszuk, CP Lead Deploy Digital Enablement

Jednym z najbardziej ekscytujących projektów, w które jestem zaangażowany, jest inicjatywa mająca na celu integrację sztucznej inteligencji z naszymi procesami negocjacji umów.

Celem tego projektu jest wykorzystanie AI do analizy warunków umowy, jej klauzul prognozowania wyników negocjacji i sugerowanie optymalnych strategii negocjacyjnych.

Ta nowatorska inicjatywa jest pierwszą dla Shell i cieszę się, że mogę być częścią zespołu, który jest jej pionierem. Wierzymy, że projekt ten ustanowi nowy standard wydajności i strategicznego podejmowania decyzji w zakresie zakupów, wywierając wymierny wpływ na ogólne wyniki biznesowe Shell.
 

 


Maurice Edokwe, SC Requisition Gulf of Mexico

Wykorzystując techniki zwinne (Agile)  w ramach badania wydajności dostawców pracujemy nad osiągnięciem celów, takich jak produktywność kontraktów czy aktualizacja wytycznych dla dostawców w systemie Ariba w zakresie potwierdzania zamówień i korekt.

 

 

 


Renata Cieśla, SC Manager Operations Shales

Jestem bardzo podekscytowana projektem sadzenia drzew!

Właśnie finalizujemy umowę – posadzimy 100 ha drzew wokół naszych placówek gazowych w Kanadzie. Podczas mojej pierwszej wizyty w Kanadzie byłam zdumiona, jak nasze rośliny naturalnie wtapiają się w ekosystem: podziemne rurociągi otoczone lasami i czystą przyrodą.

Mój zespół i ja pracujemy również nad wdrożeniem najnowszej wersji SAP S/4HANA i cieszymy się perspektywą tego, co przyniesie to nowe doświadczenie.

 

Nie ma wątpliwości, że znalezienie sposobów na wywieranie pozytywnego wpływu na przyrodę staje się coraz ważniejsze. Shell i jego pracownicy są oddani celom zrównoważonego rozwoju i zerowej emisji dwutlenku węgla netto.

Można by powiedzieć, że środowisko jest podstawową wartością Shell – niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko naturalne, czy przyjazne środowisko pracy dla zatrudnionych w tej firmie.


Aby dowiedzieć się więcej o Shell i możliwościach pracy w firmie, odwiedź stronę:


O pracy w dziale zakupów i łańcucha dostaw w Shell

Career idea: what it's like to work for Supply Chain / Contract and Procurement department in Shell Business Operations Krakow

Shell – Contracting and Procurement Jobs

 

Zobacz również