Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Praca w czasie pandemii COVID-19. Zalecenia ekspertów z Polskiej Akademii Nauk

W związku z pandemią COVID-19, interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 przy prezesie PAN wydał specjalny apel i zalecenia. Sprawdźcie, jakie działania warto podjąć, np. w miejscu pracy, żeby uchronić przed zakażeniem siebie i innych.
Kategoria: Wiadomości
08.12.2020
Fot. Kaboompics

Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu pracownikach i pracodawcach zmianę sposobu pracy. W wielu firmach zostały wdrożone rygorystyczne procedury bezpieczeństwa, np. obowiązkowy pomiar temperatury, dezynfekcję rąk czy pracę w trybie home office. 

Zobaczcie, jakie działania zalecają eksperci z powołanego przy Polskiej Akademii Nauk (PAN), interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19. Apel został wystosowany w kierunku pracodawców i innych osób, które chcą uniknąć zakażenia siebie i innych. 

Zalecenia dla pracodawców

Naukowcy PAN w sześciu punktach zawarli najważniejsze rady dla pracodawców i innych osób, które są odpowiedzialne za innych:

 1. Twój pracownik jest przeziębiony albo miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 – sam zorganizuj mu pracę zdalną. Oficjalna kwarantanna może się opóźnić.
 2. Już teraz wprowadź pracę zdalną w jak największym możliwym zakresie. Pamiętaj, że zatłoczone środki transportu publicznego, którymi podróżują Twoi pracownicy do pracy i z pracy do domu, są miejscem, w którym łatwo się zarazić SARS-CoV-2 lub grypą. Praca zdalna sprawi, że tłok w środkach transportu publicznego, szczególnie w godzinach szczytu, będzie mniejszy.
 3. Pamiętaj jednak, aby nakładać na innych tylko te rygory i ograniczenia, które są uzasadnione dostępną wiedzą i dowodami naukowymi, a nie wypływają jedynie z Twojego osobistego przekonania lub gwałtownych emocji.
 4. Zadbaj o to, aby wszelkie restrykcje były jasno przedstawione i w pełni zrozumiałe dla wszystkich.
 5. Rygory przesadne i niezrozumiałe są lekceważone i przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.
 6. Twój przykład jest kluczowy dla osób zależnych od Ciebie. Jeżeli nie przestrzegasz zasad higieny oraz kwarantanny, ci, którzy Ciebie naśladują, również tego nie zrobią.

Zalecenia dla każdego/każdej z nas

Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia, np. w miejscu pracy? Oto kilka uniwersalnych wskazówek, których zastosowanie może ograniczyć ryzyko zakażenia:

Z każdym wydechem z ust i nosa wydostają się drobne kropelki śliny i wydzieliny nosowej. Opadają one zwykle na ziemię w odległości mniejszej niż 1,5 m od emitującej je osoby. Jeśli mówimy spokojnym głosem, jest ich więcej i osiągają nieco większy zasięg. Gdy podnosimy głos, docierają one jeszcze dalej, a gdy krzyczymy lub głośno śpiewamy ich zasięg jest już spory i jest ich znacznie więcej. Kropelki emitowane przez osobę zakażoną zawierają wirus SARS-CoV-2. Droga kropelkowa jest głównym sposobem zakażania się.

 1. Wobec powyższego ważne jest zalecenie, aby zachowywać dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób i aby nosić maseczkę zakrywającą nos i usta (nawet wykonaną domowym sposobem). Jeśli to możliwe przenieś spotkania ze znajomymi na otwartą przestrzeń. Podróżuj tylko gdy jest to konieczne. Nie pluj i nie kichaj na los swoich bliskich, znajomych i napotkanych nieznajomych.
 2. Myj często ręce, a jeżeli to niemożliwe, stosuj środki odkażające.
 3. Jeśli źle się czujesz, masz „grypę”, „przeziębiłeś się”/”przeziębiłaś” – nie wychodź, nie spotykaj się z innymi ludźmi. Poczekaj, aż objawy całkiem znikną, a nawet dzień lub dwa dłużej. Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie należy wykonać badania w kierunku COVID-19.
 4. Jeśli rozpoznano u Ciebie COVID-19 lub straciłeś węch i smak – poinformuj osoby, z którymi miałeś/miałaś kontakt w ciągu 2 dni przed pojawieniem się objawów. To prawda, jest to urzędowym obowiązkiem inspekcji sanitarnej, ale strasznie przepracowani i wyczerpani pracownicy tej inspekcji  mogą nie dać rady zareagować szybko. 
 5. Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wśród którego rówieśników lub opiekunów rozpoznano COVID-19 (np. taką informację przesłała szkoła czy przedszkole), nie wychodź bez potrzeby z domu, rygorystycznie utrzymuj dystans w pracy, noś maseczkę, myj i dezynfekuj ręce, a przy najmniejszych objawach u siebie lub u dziecka poinformuj lekarza pierwszego kontaktu. Unikaj kontaktu z osobami z grupy ryzyka.
 6. Postępuj podobnie, jeżeli dostaniesz taką informację od znajomego lub współpracownika.
 7. W miarę możliwości, zachowując środki ostrożności, pomagaj sąsiadom i znajomym, szczególnie osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Bądź solidarny!

Przy okazji przypominamy tekst, z pierwszych tygodni pandemii:

Źrodło: Larum w obliczu kryzysu COVID-19, PAN, 2020. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również