Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dlaczego CIMA?

CIMA to jedna z najlepiej rozpoznawalnych kwalifikacji dla profesjonalistów na całym świecie. O tym, dlaczego warto ją uzyskać, opowiada Wojciech Trochymiak (Unilever), Karolina Dziamska-Prokopowicz (Bank Zachodni WBK) oraz Tomasz Kaciun (BPP).
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
03.02.2014
Wojciech Trochymiak, Category Finance Manager, Unilever Polska

Dlaczego CIMA?

O wyborze kwalifikacji CIMA zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze, CIMA jest tytułem rozpoznawalnym na całym świecie, a mnie osobiście zależało na uzyskaniu kwalifikacji o jak największym zasięgu. Po drugie – jej trafność; przeglądając sylabusy różnych kwalifikacji, uświadomiłem sobie, że zakres tematyczny CIMA najbliżej odpowiada celom, jakie chciałbym osiągnąć w swojej karierze. Doceniłem również fakt, iż CIMA zyskuje coraz szerszy zasięg w ujęciu globalnym i jest bardzo ceniona w strukturach Unilevera.

Osobom, które studiują tę kwalifikację, radziłbym, aby planowały swoją naukę krótko- i długoterminowo. Kluczowa jest tutaj dyscyplina, jak również właściwe odczytanie własnych preferencji, zwłaszcza w pierwszych etapach nauki, ponieważ CIMA wymaga od studentów zaangażowania oraz czasu przeznaczonego na naukę. Sposób nauki w obrębie CIMA różni się trochę od przygotowań do egzaminów na studiach. W ramach CIMA kładzie się nacisk przede wszystkim na aspekty praktyczne, którymi kieruje się rzeczywisty świat biznesu.

Podam przykład. Wiedza uzyskana dzięki CIMA okazała się dla mnie przydatna podczas jednego z najważniejszych doświadczeń w mojej karierze. Przez pewien czas przebywałem w Rydze zawodowo. Ten wyjazd nauczył mnie bardzo dużo, ponieważ pracowałem tam na niezależnym stanowisku jako minidyrektor finansowy. Czasem musiałem podejmować decyzje bez żadnych informacji i analiz, co wymagało ode mnie odwagi oraz umiejętności zrozumienia i bycia partnerem w biznesie. CIMA dała mi wtedy szerszą perspektywę niż tylko techniczna księgowość oraz okazała się fundamentem na tamtym stanowisku.

Karolina Dziamska-Prokopowicz, Dyrektor, Bank Zachodni WBK

W jaki sposób przygotować się do egzaminów CIMA?

Kiery rozpoczęłam pracę w Banku Zachodnim WBK, mój manager zainspirował mnie do uzyskania tytułu CIMA. Przekazał mi wtedy wiele cennych informacji: czym jest kwalifikacja CIMA, dlaczego warto ją uzyskać oraz w jaki sposób może wpłynąć na przebieg mojej kariery. Jeżeli porównamy tę kwalifikację z innymi, CIMA nie ogranicza się wyłącznie do finansowych specjalizacji. Idzie o krok dalej. Pozwala nie tylko spojrzeć na zarządzanie finansami holistycznie, ale jednocześnie zobaczyć to, co się za nimi kryje. Dodatkowo, zakres tematyczny części sylabusu pokrywał się z moimi kierunkowymi studiami: Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Tytuł CIMA uzyskałam w latach 2005–2010.

Zagadnienia w obszarze CIMA przydają mi się w codziennej pracy. Pracuję w obszarze kontrolingu dlatego interesuje mnie wiedza z zakresu planowania, prognozowania, analizy finansowej, zarządzania oraz tworzenia długoterminowych strategii. Nawet najbardziej znielubiony przeze mnie  temat, jakim jest zintegrowane zarządzanie, okazał się bardzo pomocny podczas biznesowych spotkań!

CIMA to idealna kwalifikacja dla wszystkich specjalistów, którzy pracują w obszarze kontrolingu – nie tylko pomaga poszerzyć wiedzę w tym zakresie, ale również ustrukturyzować informacje uzyskane jeszcze podczas studiów. Dodatkowo, dzięki niej można nauczyć się zastosowania teorii w praktyce. Ta kwalifikacja jest na tyle wszechstronna, że może okazać się przydatna w wielu różnych gałęziach biznesu. Szczególnie interesującym okazał się dla mnie końcowy egzamin TOP CIMA (obecnie T4, część B), w którym analizuje się case study – konkretną sytuację biznesową, niekoniecznie związaną z doświadczeniem zawodowym studenta. Jako część tego ćwiczenia miałam za zadanie przeanalizowanie przedsiębiorstwa działającego w obszarze energii odnawialnej, co wymagało ode mnie poznania specyfiki tej branży. Musiałam uczyć się od podstaw, w jaki sposób funkcjonuje ta gałąź gospodarki, aby móc odnieść się do przedstawionego mi case study.

Tomasz Kaciun, ACMA, CMGA, członek CIMA i Dyrektor Zarządzający BPP Professional Education w Polsce

Dlaczego CIMA?

Do egzaminów CIMA można przygotowywać się również w Polsce. Jedynym z dostawców szkoleń mającym status najwyższej jakości CIMA Quality Partner jest BPP Professional Education. Kandydaci przygotowują się do egzaminów CIMA różnymi metodami: uczestniczą w szkoleniach, które organizowane są w Warszawie i Krakowie, ale też coraz więcej osób wybiera także e-learning.


Przekonaj się sam, czym jest CIMA i weź udział w spotkaniach CIMA Roadshow, które odbędą się w lutym oraz marcu w trzech miastach:
1. we Wrocławiu,
2. w Poznaniu,
3. w Gdańsku.

Zobacz również