Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ile będą zarabiać finansiści w 2016 roku?

Po raz dwunasty firma rekrutacyjna Hays Poland opublikowała – przy współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego – raport "Trendy na rynku pracy w 2016 r.", z którego można dowiedzieć się, czy nasza pensja jest adekwatna do naszego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia.
Kategoria: Wiadomości
18.01.2016

Eksperci zgadzają się między sobą. W Polsce nadchodzi rynek pracownika, dlatego organizacje będą musiały przeznaczać coraz większe środki na rozwój i utrzymanie talentów we własnych szeregach. Jednakże coraz większa dominacja internetu, która ma ogromny wpływ na świat finansów, będzie poszukiwała specjalistów z nowymi kompetencjami.

Wynagrodzenia 2016: Bankowość

Na kształt polskiej bankowości mają wpływ dwa zjawiska o charakterze globalnym. Pierwszym z nich jest konsolidacja, a drugim – digitalizacja. Patrząc na ostatnie decyzje zarządów banków trudno mówić o rynku pracownika. W tej branży nadal będziemy mieli do czynienia ze zwolnieniami i przejęciami. Banki starają się również obniżyć koszty stałe, stąd w polityce wynagrodzeń stawiają na systemy premiowe i to nie tylko w obszarze sprzedaży. Za efekt biznesowy bonusami wynagradza się również działy wsparcia sprzedaży, ryzyka oraz biura projektów.

Rekruterzy w związku z kryzysem zatrudnienia w bankowości zauważają również tendencję polegającą na transferze pracowników z obszaru bankowości do spółek leasingowych oraz faktoringowych, mimo że te branże nie płacą tak dobrze jak bankowość. Podczas gdy dyrektor sprzedaży odpowiedzialny za bankowość detaliczną najczęściej zarabia 35 tys. zł brutto miesięcznie, to w przypadku leasingu bądź faktoringu miesięczna pensja jest nawet o 15 tys. zł mniejsza.

Branża leasingowa wygrywa jednakże pod względem stabilności. Ten sektor wciąż rozwija się w Europie średnio o 9 proc. rok do roku, a polski rynek według danych federacji Leaseurope awansował na 6. pozycję, co oznacza, że znalazł się w czołówce takich państw, jak Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Szwecja oraz Polska.

Bardzo dobrze płaci również bankowość prywatna oraz korporacyjna. Doradcy klienta mogą liczyć na zarobki zaczynające się od 9 tys. zł (doradca klienta mid corporate), poprzez 10 tys. zł (osoba doradzająca klientom w zakresie produktów private banking), po 12 tys. zł (najczęściej oferowane zarobki osobom na stanowisku doradcy klienta korporacyjnego).

Wynagrodzenia 2016: Finanse i księgowość

Pespektywy dla finansistów oraz księgowych w najbliższych latach rysują się w bardzo pozytywnych barwach. O ile coraz większą niepewność budzą takie zjawiska, jak automatyzacja oraz robotyzacja wybranych procesów finansowo-księgowych, o tyle w związku z dynamicznym rozwojem sektora nowoczesnych usług biznesowych finansiści w tej dekadzie nie powinni narzekać na brak pracy. Dodatkowo, jak podają eksperci Hays Poland, rośnie zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru finansów i księgowości w branży FMCG. Business partnering to wciąż chłonna specjalizacja, mająca na celu niesienie wsparcia działom niefinansowym. Karierę w tym obszarze zaczyna się zazwyczaj na stanowisku analityka finansowego, który może liczyć na wynagrodzenie rzędu 7 tys. zł miesięcznie.

Również produkcja coraz częściej docenia finansistów. Eksperci wskazują na coraz większe zainteresowanie firm tego sektora kontrolerami finansowymi. W tym przypadku jednakże finansiści będą musieli zgodzić się na relokację zazwyczaj do mniejszych aglomeracji lub liczyć się z dłuższymi dojazdami do miejsca pracy – zakłady produkcyjne bardzo często znajdują się na obrzeżach polskich miast. Producenci, walcząc o kandydata na rynku pracy, będą jednakże kusić specjalistów z obszaru finansów wyższymi zarobkami. Przykładowo, kontroler finansowy zarządzający zespołem ekspertów może liczyć na wynagrodzenie na poziomie 13 tys. zł miesięcznie, natomiast – samodzielny specjalista w tym obszarze – na pensję w wysokości 10 tys. zł brutto miesięcznie.

W związku z coraz większą popularnością project management w pionach finansowych na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert pracy także dla księgowych projektu.

Księgowy projektu (Project Accountant) to specjalista, który prowadzi księgowość wyodrębnioną tylko na rzecz projektu. Do jego obowiązków należy m.in. kontakt z Project Managerami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięcia, weryfikacja umów projektowych, przeprowadzanie i analiza raportów księgowych, analiza kosztów projektu, uzgadnianie kont bądź prace w księdze głównej. Od tego rodzaju ekspertów wymaga się również znajomości branży, w ramach której jest prowadzony projekt, a w przypadku projektów unijnych – również znajomości prowadzenie odpowiedniej dokumentacji finansowej. Współczesny księgowy projektu to zatem zawód w pełni interdyscyplinarny, wymagający zarówno kompetencji projektowych i analitycznych, jak i miękkich. Coraz częściej po jego pomoc sięgają instytucje publiczne.

Zarobki księgowego projektu są bardzo zróżnicowane. Najczęściej oferowane wynagrodzenie na tym stanowisku rekruterzy szacują na poziomie 8 tys. zł brutto miesięcznie, minimum to 4,5 tys. zł, a maksimum – 9 tys. zł. "Projektowe" zarobki są średnio o 2 tys. zł wyższe od płacy "klasycznego księgowego".

Analiza przytaczanych w tym artykule wynagrodzeń w poszczególnych sektorach rynku powstała na podstawie kilku tysięcy projektów rekrutacyjnych zleconych Hays Poland zarówno przez klientów z sektora MSP, jak i duże międzynarodowe korporacje.

Zobacz również